ОПИС ДОКУМЕНТУ

Рішення:

Неприйнято

Сесія:

XLVII

Скликання:

VII

Вид:

За основу і в цілому

Номер:

3

Дата реєстрації:

29.11.2017

Проголосовано:

30.11.2017 14:18:25

РЕЗУЛЬТАТИ ГОЛОСУВАННЯ

  • Підтримали
    16
  • Не підтримали
    0
  • Утримались
    2
  • Не голосували
    1
  • Відсутні
    16

ПОІМЕННЕ ГОЛОСУВАННЯ ХРОНОЛОГІЯ ДОКУМЕНТУ

ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЄКТ РІШЕННЯ: № 3



Відповідно до Законів України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні", "Про Національну програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні", керуючись ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”міська рада,





                                                                                                                                     В И Р І Ш И ЛА:





1. Стан виконання Програми розвитку малого підприємництва в м. Каховці на 2015-2016 роки вважати виконаним на задовільному рівні (додається).



2. Затвердити Програму розвитку малого і середнього підприємництва в м. Каховці на 2017 - 2019 роки (додається).



3. Відділу економіки, комунального майна та землі (Перемежко А.В..) забезпечити виконання основних заходів програми.



4. Міському фінансовому управлінню (Гончаров О.А.) забезпечити фінансування заходів Програми розвитку малого і середнього підприємництва в м. Каховці на 2017 - 2019 роки.



5. Відповідальність за виконання цього рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Орєхова І.М.



6. Хід виконання рішення заслухати у ІV кварталі 2017-2019 років.



7. Контроль за виконанням рішенням покласти на постійну депутатську комісію з питань економіки, промисловості, транспорту, торгівлі, зв’язку та підприємництва (Тернавський О.В.).





Міський голова                                                                          А. А. Дяченко



 



Додаток



до рішення сесії ______________ _______





ІНФОРМАЦІЯ



про хід виконання Програми розвитку малого і середнього підприємництва в м. Каховці на 2015-2016 роки.



В сучасних умовах розвиток малого та середнього підприємництва є одним з найважливіших факторів вирішення соціально-економічних проблем територій. Ключова роль в даному напрямку належить місцевим органам виконавчої влади, які сьогодні все активніше демонструють намагання, спрямованні на створення сприятливого підприємницького клімату.



На створення сприятливих умов для подальшого розвитку малого та середнього бізнесу у місті направлені заходи Програми розвитку малого і середнього підприємництва в м.Каховка на 2015-2016 роки, адже саме в цьому секторі відбувається формування середнього класу, конкурентного середовища, створення нових робочих місць.



На сьогодні реалізація місцевої регуляторної політики відділами та управліннями Каховської міської ради спрямована на забезпечення виконання завдань, визначених чинним законодавством в сфері державної регуляторної політики.



На початок 2016 року до загального переліку діючих регуляторних актів Каховської міської ради та виконавчого комітету увійшло 25 нормативно-правових актів місцевого рівня. Так, за результатами проведеної роботи: 2 регуляторних акти скасовано 1 регуляторний акт вилучено з реєстру; до 5 регуляторних актів внесено зміни відповідно до чинного законодавства. Станом на 01.10.2016 року Реєстр регуляторних актів відділів і управлінь Каховської міської ради включає 22 нормативно-правових актів, які регулюють підприємницьку діяльність.



Станом на 05.01.2017 року Реєстр регуляторних актів відділів і управлінь Каховської міської ради включає 21 нормативно-правових актів, які регулюють підприємницьку діяльність. Даний реєстр розміщено на офіційному сайті територіальної громади міста у розділі ”Регуляторна діяльність”. Реєстр постійно підтримується в актуальному стані.



У місті запроваджено систему адміністративних процедур з підготовки та впровадження регуляторних актів, яка дозволяє проводити регуляторну політику з залученням громадськості до прийняття регуляторних актів.



На офіційному веб-сайті міста Каховка постійно висвітлюється інформація щодо залучення представників бізнесу до участі у бізнес-форумах, міжнародних конференціях, семінарах, національних, регіональних та міжнародних виставках.



Станом на 01.01.2017 року на обліку в Каховському відділенні Новокаховської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області перебуває 2678 суб'єкта підприємницької діяльності: 354 малих та середніх підприємств та 2324 фізичних особи-підприємця.



З початку року до міського бюджету від суб’єктів малого та середнього бізнесу надійшло 22982,9 тис. грн., в тому числі 12498,0 тис. грн. єдиного податку, що на 8827,9 тис. грн. більше ніж за аналогічний період минулого року.



Протягом 2016 року відповідно до укладених угод 122 суб'єктів підприємницької діяльності орендують приміщення комунальної власності для розміщення об'єктів торгівлі, надання побутових послуг, офісів. Загальна площа приміщень, переданих підприємцям в оренду становить 10134,8 кв.м. З початку року від оренди комунального майна до бюджету надійшло 263,6 тис.грн.



У 2016 році приватизовано 2 об'єкти комунальної власності територіальної громади міста, загальною площею 221,7 на суму 651,1 тис. грн.



У 2016 році суб'єктами господарювання введено в експлуатацію:



- цех по сепарації та фасуванню сільськогосподарської продукції;



- електростанцію по виробленню електричної енергії з відновлюваних джерел;



- магазин продовольчих товарів по вул. Пушкіна,172;



- технічне переоснащення лінії гідратації соняшникової олії;



- реконструкція масло-екстракційного заводу зі збільшення виробничої потужності з переробки насіння соняшнику.



- електростанцію по виробленню електричної енергії з відновлюваних джерел.



Підприємцями налагоджено виробництво меблів та інших виробів з деревини, металевих виробів, будівельних матеріалів, продуктів харчування, вирощування овочів та фруктів та виготовлення іншої продукції. В сфері обслуговування задіяні переважно фізичні особи-підприємці, які надають послуги: торгівлі, ресторанного господарства, перукарень та салонів краси, ремонту та технічного обслуговування складної побутової техніки, технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, ремонту взуття, пошиття одягу, будівельній галузі, таксі тощо.



Значна частина підприємців здійснює свою діяльність на міських ринках, де відбувається торгівля широким асортиментом продовольчих та непродовольчих товарів. На ринках постійно здійснюються роботи з упорядкування територій, ремонту та реконструкції об’єктів як з метою покращання рівня торговельного обслуговування, так і для забезпечення більш комфортних умов роботи торгуючих.



Проводиться певна робота з міськрайонним центром зайнятості щодо залучення безробітних громадян до підприємницької діяльності: з початку року 4 громадяни отримали одноразову допомогу для започаткування підприємницької діяльності. Щотижня проводяться семінари для зацікавлених розвитком малого та середнього бізнесу, для бажаючих займатися підприємницькою діяльністю.



З початку року робочою групою з легалізації оплати праці та зайнятості населення було проведено 686 перевірок суб’єктів господарювання, виявлено 130 порушення трудового законодавства, складено 32 акти.



За складеними актами роботи робочої групи Каховського відділення Новокаховської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області донараховано 18,0 тис.грн. податку з доходів фізичних осіб та єдиного податку від здійснення підприємницької діяльності які повністю та своєчасно надійшли в бюджет, укладені трудові договори про трудові відносини з 98 громадянами, та 112 громадян залучені до державної реєстрації, що забезпечило додаткове надходження 44,98 тис.грн. податків та зборів до місцевого бюджету.



З метою створення конкурентного середовища у сфері виробництва та побутового обслуговування відділом економіки, комунального майна та землі, Центром надання адміністративних послуг, державним адміністратором та іншими службами і структурними підрозділами міськвиконкому постійно надаються консультації суб’єктам підприємницької діяльності. Протягом 2016 року адміністраторами даного центру розглянуто 3383 звернень, в тому числі 643 звернень суб'єктів господарювання.



Підприємницький сектор бере активну участь у суспільному житті міста. Жодного міського свята не обходиться без підтримки підприємців. На сьогодні, під час нестабільного економічного становища в країні та проведення антитерористичної операції на сході нашої держави, підприємці міста не залишилися осторонь, вони допомагали і продовжують допомагати військовослужбовцям, які на разі перебувають в гарячих точках нашої країни.



Однак, незважаючи на проблеми державного рівня: складної суспільно-політичної ситуації, що склалася в країні, здешевлення національної валюти, підвищення цін на природний газ та електроенергію, нестачею власних оборотних активів, слабкого інтересу інвесторів для розвитку бізнесу, заходи програми Програми розвитку малого і середнього підприємництва в м. Каховці на 2015-2016 роки в цілому виконано.





Заступник міського голови з питань



діяльності виконавчих органів ради І.М. Орєхов





 





ЗАТВЕРДЖЕНО



рішення міської ради



від





ПРОГРАМА



РОЗВИТКУ МАЛОГО І СЕРЕДНЬОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА



В М. КАХОВЦІ НА 2017-2019 РОКИ





м. Каховка, 2017









ЗМІСТ







Вступ





1. Характеристика Програми 2



2. Стан і аналіз основних проблем малого і середнього підприємництва



в місті Каховка 6



2.1. Стан малого і середнього підприємництва в місті 6



2.2. Аналіз основних проблем малого і середнього підприємництва



в місті 9



3. Мета та основні завдання Програми 11



3.1. Мета Програми 11



3.2. Основні завдання Програми 11



3.3. Основні принципи Програми 12



4. Організація і контроль за виконанням Програми 12



5. Напрями діяльності та заходи програми підтримки малого і середнього підприємництва у м. Каховка на 2017 — 2019 роки 14



6. Дорожня карта реєстрації підприємцем (Додаток 1)





ВСТУП



Підприємництво є одним із головних факторів формування і розвитку ринкової економіки, підтримки внутрішнього ринку. Бізнес вирішує соціальні завдання (зайнятість і доходи населення, виробництво товарів народного споживання, надання послуг населенню) та економічні завдання (наповнення бюджетів різних рівнів, структурна перебудова господарства).



Задля забезпечення створення сприятливого середовища для формування та функціонування суб’єктів малого і середнього бізнесу в місті розроблено «Програму розвитку малого і середнього підприємництва в м. Каховці на 2017-2019 роки» (далі -Програма)



Програма розроблена відповідно до Законів України „Про місцеве самоврядування в Україні”, „Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні”, „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, „Про адміністративні послуги”, „Про державну допомогу суб’єктам господарювання” з урахуванням стратегічних цілей державної регіональної політики, визначених у Державній стратегії регіонального розвитку України на період до 2020 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 385.



Аналіз сучасного стану та проблем розвитку малого підприємництва в Україні свідчить про те, що подальший розвиток ситуації без активного та позитивного втручання держави може привести до згортання даного сектора економіки з відповідним загостренням економічних проблем та посиленням соціальної напруги. Саме тому виникає необхідність окреслення існуючих проблем та перспектив з метою розширення його ролі та місця в економічному процесі.



Слід зауважити, що саме мале підприємництво значно сприяє соціальному та регіональному розвитку, оскільки виступає прикладом ініціативності та дієвості, а головне – є значним джерелом надходжень до місцевих бюджетів.



1. Характеристика програми розвитку малого і середнього підприємництва



у м. КАХОВКА на 2017-2019 роки





Назва програми: “Програма розвитку малого і середнього підприємництва в місті Каховці на 2017-2019 роки”.



Розробник Програми: Відділ економіки, комунального майна та землі.



Замовник програми: Каховська міська рада



Виконавці програми: відділ економіки, комунального майна та землі, відділ державної реєстрації Каховської міської ради, Центр надання адміністративних послуг Каховської міської ради, міське фінансове управління, відділ містобудування та архітектури, відділ у справах сім’ї, молоді та спорту, міськрайонний центр зайнятості населення, Каховське відділення Новокаховської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області.



Таблиця 1












































































































































































п/п



Загальна характеристика



станом на 01.01.2017 року



1.



Площа території (кв. км) – 16,24



Кількість населення (тис. чол. ) – 36,8



Специфіка - машинобудування, переробна промисловість, аграрна галузь, виробництво будматеріалів, торгівля та громадське харчування, будівництво, транспорт, зв’язок та нематеріальна сфера.



2.



Дата затвердження Програми (найменування і номер відповідного нормативного акту)





3.



Головний розробник програми





Співрозробники



Відділ економіки, комунального майна та землі



Виконавчі органи міської ради, міськрайонний центр зайнятості населення, Каховське відділення Новокаховської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області



Міська Рада підприємців



4.



Мета та перелік пріоритетних завдань Програми





 







Забезпечення місцевими органами виконавчої влади стабільних умов для подальшого розвитку малого і середнього підприємництва шляхом:



створення належних умов для реалізації права громадян на підприємницьку діяльність, підвищення стандарту життя населення та добробуту громадян району власною працею, зменшення чисельності безробітних, створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього підприємництва, збільшення чисельності приватних власників



Пріоритетні завдання Програми:



- забезпечення продуктивної зайнятості населення, у т.ч. його соціально - вразливих верств, за рахунок створення нових робочих місць на діючих і новостворених підприємствах та активізація самозайнятості;



- удосконалення правових, економічних і організаційних умов для стійкого розвитку малого та середнього підприємництва з додержанням принципів державної регуляторної політики;



- подолання адміністративних бар'єрів на шляху становлення та розвитку малого та середнього підприємництва за рахунок ефективної роботи Центру надання адміністративних послуг; 



- створення сприятливого середовища для розвитку молодіжного підприємництва;



- підготовка кадрів для сфери підприємництва, підвищення рівня правових та економічних знань підприємців;



- залучення приватного бізнесу до участі в закупівлях товарів, робіт і послуг за державні кошти;



- адресна методична, інформаційна, консультаційна, освітня та юридична допомоги;



- формування активного бізнесового середовища та громадської самосвідомості підприємців;



- зміцнення соціального статусу, підвищення престижу підприємництва;



- стимулювання розвитку малого та середнього підприємництва в пріоритетних напрямках соціально-економічного розвитку територій;



- сприяння суб'єктам малого підприємництва у просуванні власної продукції шляхом залучення їх до участі у виставкових заходах, форумах, семінарах та інших заходах.



5.



Нормативно – правова база Програми



Конституція України, Закон України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні», Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Закон України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 № 877-V. Методичні рекомендації щодо формування і реалізації регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва, затверджені наказом Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва від 18.09.2012 № 44.



6.



Очікувані кінцеві результати від реалізації Програми в динаміці змін цільових показників:



Вихідні дані на початок дії Програми



Очікувані результати





1). Кількість зареєстрованих малих і середніх підприємств / кількість МіСП на 10 тис. чол.. населення



349/94





354/98





2).Чисельність працюючих на малих і середніх підприємствах (осіб)



3880



4000





3). Кількість фізичних осіб-підприємців



2469



2550





4).Кількість фермерських господарств (одиниць), кількість фермерських угідь (га)



10



10





5). Надходження до бюджетів усіх рівнів від суб'єктів малого та середнього бізнесу(тис. грн.)



123424,6



138235,5





6). Кількість об’єктів інфраструктури підтримки малого підприємництва (одиниць)





3





3





- бізнес-центри



-



-





- бізнес-інкубатори



-



-





- технопарки



-



-





- лізингові центри



-



-





- фінансово-кредитні установи (кредитні спілки, установи взаємного кредитування)



1





1





- фонди підтримки підприємництва



-



-





- інвестиційні, інноваційні фонди і компанії



-



-





- біржі



-



-





- інформаційно-консультативні установи



1



1





- страхові компанії



1



1





- аудиторські фірми



-



-





7). Кількість підприємців, які пройдуть підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації (осіб)





4





8





8). Кількість створених нових робочих місць (одиниць) за рік



240





80



7.



Терміни та етапи реалізації Програми



2017-2019 роки



8.



Основні джерела фінансування



За рахунок виконавців, міський бюджет



9.



Система організації контролю за виконанням Програми



щорічне звітування перед Каховською міською радою










2. Стан і аналіз Основних проблем малого І СЕРЕДНЬОГО підприємництва в місті Каховка





2.1.Стан малого і середнього підприємництва в місті





Розвиток підприємництва є найбільшою динамічною рушійною силою, що забезпечує стабільне процвітання місцевої економіки. Він значною мірою залежить від державної економічної політики в цілому та комплексних дій органів місцевого самоврядування, спрямованих на створення сприятливих умов для розширення потенціалу розвитку місцевих суб’єктів малого і середнього підприємництва.



Завдяки реалізації попередніх програм розвитку малого і середнього підприємництва та відповідним результатам роботи інфраструктури підтримки підприємництва, незважаючи на складне політичне та соціально-економічне становище спостерігається ряд позитивних тенденцій у динаміці росту основних показників діяльності суб’єктів господарювання, однак проявляються і їх певні зміни.



На сьогодні реалізація місцевої регуляторної політики відділами та управліннями Каховської міської ради спрямована на забезпечення виконання завдань, визначених чинним законодавством в сфері державної регуляторної політики.



На початок 2016 року до загального переліку діючих регуляторних актів Каховської міської ради та виконавчого комітету увійшло 25 нормативно-правових актів місцевого рівня. Так, за результатами проведеної роботи: 2 регуляторних акти скасовано 1 регуляторний акт вилучено з реєстру; до 5 регуляторних актів внесено зміни відповідно до чинного законодавства. Станом на 01.10.206 року Реєстр регуляторних актів відділів і управлінь Каховської міської ради включає 22 нормативно-правових актів, які регулюють підприємницьку діяльність. У місті запроваджено систему адміністративних процедур з підготовки та впровадження регуляторних актів, яка дозволяє проводити регуляторну політику з залученням громадськості до прийняття регуляторних актів.



Станом на 05.01.2017 року Реєстр регуляторних актів відділів і управлінь Каховської міської ради включає 21 нормативно-правових актів, які регулюють підприємницьку діяльність. Даний реєстр розміщено на офіційному сайті територіальної громади міста у розділі ”Регуляторна діяльність”. Реєстр постійно підтримується в актуальному стані.



Створено механізми забезпечення прийняття послідовних та орієнтованих на досягнення конкретних цілей регулювань та оцінки ефективності дії регуляторних актів. Впроваджено модель публічного діалогу між органами виконавчої влади та підприємцями, спрямовану на забезпечення публічності та прозорості прийняття регуляторних актів, участі громадськості у процесі нормотворення. На офіційному сайті територіальної громади міста: kakhovka-rada.gov.ua. створена сторінка «Регуляторна діяльність». Вимога до органів місцевого самоврядування щодо обов’язкового супроводження проектів регуляторних актів обґрунтуванням доцільності втручання держави у відповідну сферу підприємницької діяльності практично виконується.



Сталою є динаміка податкових надходжень, які забезпечуються суб’єктами малого підприємництва. За 2016 рік до міського бюджету від суб’єктів малого та середнього бізнесу надійшло 22982,9 тис. грн., в тому числі 12498,0 тис. грн. єдиного податку, що на 8827,9 тис. грн. більше ніж за аналогічний період минулого року.



Станом на 01.01.2017 року на обліку в Каховському відділенні Новокаховської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області перебуває 2678 суб'єкта підприємницької діяльності: 354 малих та середніх підприємств та 2324 фізичних особи-підприємця.



В місті створена та постійно оновлюється база даних про наявність незадіяних приміщень, що пропонуються для передачі в оренду суб’єктам підприємництва для здійснення підприємницької діяльності. Зазначена інформація постійно висвітлюється в місцевих засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті м. Каховка.



Протягом 2016 року орендодавцями комунального майна укладено 122 договори оренди комунального майна, загальною площею 10134,8 кв.м. Від оренди комунального майна до міського бюджету надійшло 263,6 тис. грн.



У засоби масової інформації подається інформація про об’єкти, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні. Проводяться консультаційні роботи з питань надання в оренду майна та приватизації. Здійснюється контроль за виконанням зобов’язань, передбачених у договорах купівлі-продажу об’єктів приватизації.



У 2016 році приватизовано 2 об'єкти комунальної власності територіальної громади міста, загальною площею 221,7 на суму 651,1 тис. грн.



Суспільна роль малого бізнесу не обмежується економічними показниками. Підприємництво реалізує одну з найважливіших функцій – працевлаштування працездатного населення. З початку 2016 року загальна чисельність працівників на малих та середніх підприємствах склала 3880 особи, що становило 47,3 % до загальної кількості штатних працівників по місту(8200 осіб).



Заходи з підготовки та розширення потенціалу малого підприємництва та адаптації незайнятого населення до умов ринкової економіки реалізуються, у більшій частині, міським центром зайнятості, який постійно залучає безробітних громадян до підприємницької діяльності. Для цього проводиться професійний відбір, в результаті якого вирішується питання надання одноразової допомоги для створення власної справи. Протягом 2016 року 4 громадянина отримали одноразову допомогу для започаткування підприємницької діяльності. Щотижня проводяться семінари для зацікавлених розвитком малого та середнього бізнесу, для бажаючих займатися підприємницькою діяльністю. Проведено 19 семінарів з орієнтації на підприємницьку діяльність.



Підприємства міста тісно співпрацюють з міськрайонним центром зайнятості, завдяки чому місцеві жителі мають інформацію про вакантні посади.



З початку року робочою групою з легалізації оплати праці та зайнятості населення було проведено 686 перевірок суб’єктів господарювання, виявлено 130 порушення трудового законодавства, складено 32 акти.



За складеними актами роботи робочої групи Каховського відділення Новокаховської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області донараховано 18,0 тис.грн. податку з доходів фізичних осіб та єдиного податку від здійснення підприємницької діяльності які повністю та своєчасно надійшли в бюджет, укладені трудові договори про трудові відносини з 98 громадянами, та 112 громадян залучені до державної реєстрації, що забезпечило додаткове надходження 44,98 тис.грн. податків та зборів до місцевого бюджету.



З метою поліпшення бізнес-клімату, впровадження процесів дерегуляції, запобігання корупційних дій, ліквідації посередницьких послуг, забезпечення вільного доступу до інформації про стан розгляду звернень, оперативності у вирішенні питань за мінімальної кількості відвідувань, при виконавчому комітеті міської ради був створений Центр надання адміністративних послуг. Інформація щодо надання адміністративних послуг розміщена та постійно оновлюється на інформаційних стендах центру та офіційному сайті міста Каховка в розділі „Адміністративні послуги”. Інформаційні стенди, зокрема, містять загальні відомості, нормативно-правові акти з питань надання адмінпослуг, зразки заповнення заяв, інформаційні та технологічні картки. Протягом 2016 року адміністраторами даного центру розглянуто 3383 звернень, в тому числі 643 звернень суб'єктів господарювання.



Постійно проводиться інформаційно-роз'яснювальна робота серед населення в тому числі і суб'єктів господарювання щодо порядку отримання адміністративних послуг через Центри, шляхом висвітлення відповідної інформації на офіційному сайті, сторінці у соціальній мережі «Facebook» і розміщення статей у місцевих друкованих засобах масової інформації.



Активно ведеться робота по впорядкуванню та оновленню зовнішнього вигляду міста: впорядковується оздоблення фасадів житлових будинків, реконструкції та переобладнання об’єктів торгівлі, офісів та інших приміщень різних форм власності.



З метою рекламування та популяризації місцевої продукції серед широкого загалу людей, створення сприятливого іміджу міста, під час проведення святкових заходів на честь загальнодержавних і традиційних свят, урочистостей місцевого значення до участі залучалися підприємства-виробники, фізичні особи-підприємці та ремісники.



У 2016 році суб'єктами господарювання введено в експлуатацію:



- цех по сепарації та фасуванню сільськогосподарської продукції;



- електростанцію по виробленню електричної енергії з відновлюваних джерел;



- магазин продовольчих товарів по вул. Пушкіна,172;



- технічне переоснащення лінії гідратації соняшникової олії;



- реконструкція масло-екстракційного заводу зі збільшення виробничої потужності з переробки насіння соняшнику.



Проблемні питання розвитку підприємництва в місті обговорюються на різноманітних нарадах, зустрічах, засіданнях робочих груп, за круглим столом тощо.



Ознайомлення суб’єктів господарювання зі змінами в чинному законодавстві України, що стосуються підприємництва, ставками місцевих податків і зборів тощо відбувається шляхом оприлюднення відповідних матеріалів, оголошень в пресі, та розміщення на офіційному сайті міста.



До місцевих суб'єктів господарювання постійно доводиться інформація про проведення міжнародних та міжрегіональних виставок та ярмарків з метою залучення підприємців до участі у зазначених заходах.



Підприємницький сектор бере активну участь у суспільному житті міста. Жодного міського свята не обходиться без підтримки підприємців. На сьогодні, під час нестабільного економічного становища в країні та проведення антитерористичної операції на сході нашої держави, підприємці міста не залишилися осторонь, вони допомагали і продовжують допомагати військовослужбовцям, які на разі перебувають в гарячих точках нашої країни.



Однак, незважаючи на позитивні сторони у розвитку підприємницької діяльності є і негативні фактори, які значно впливають на зменшення кількості суб’єктів малого підприємництва: складна економічна ситуація в країні, обмеженість фінансово-кредитних ресурсів для розвитку підприємницької діяльності, високі ставки єдиного соціального внеску, складність в отриманні та поверненні банківських кредитів (високі вимоги щодо застави, велика відсоткова ставка кредиту), що обмежує можливості суб’єктів підприємництва в капіталізації та розвитку інвестиційної діяльності, падіння споживчого попиту тощо.





2.2. АНАЛІЗ ОСНОВНИХ ПРОБЛЕМ МАЛОГО І СЕРЕДНЬОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА В МІСТІ



З метою здійснення діагностування підприємницького середовища міста, враховуючи результати опитування суб’єктів господарювання, представників інфраструктури підтримки підприємництва було проведено SWOT-аналіз





SWOT-аналіз стану підприємницького середовища в місті

























Сильні сторони



Слабкі сторони



1. Зручне географічне розташування



2. Наявність дешевих трудових ресурсів та порівняно висока кваліфікація робочої сили



3. Готовність до співпраці місцевої влади з представниками малого та середнього бізнесу, відсутність тиску з боку місцевої влади на суб’єктів господарювання



4. Наявність вільних земельних ділянок для впровадження інвестиційних проектів



5. Можливість для безробітного населення пройти навчання та відкрити власну справу



6. Інформаційна обізнаність населення з питань регуляторної політики та підприємництва через офіційний сайт Каховської міської ради та місцеві ЗМІ



7. Наявність ініціативних підприємців



8. Діюча міська рада підприємців при Каховській міській раді та громадських організацій підприємців.



9. Систематичне обговорення нормативно правових актів, що регулюють підприємницьку діяльність в місті



10. Створення (в тому числі за допомогою ЗМІ) позитивного іміджу підприємництва як виду діяльності



11. Наявність митного поста



12. Екологічно чистий район



13. Проведення міжнародних заходів, фестивалів, виставок та ярмарків.



1.Пасивність підприємців в отриманні інформації та недостатній рівень знань щодо чинного законодавства



2. Ускладненість залучення фінансових ресурсів з ринкових джерел, жорсткі умови кредитування



3. Недостатня кількість висококваліфікованої робочої сили;



4. Низький рівень розвитку малого підприємництва у виробничий сфері, у галузі переробки та послуг і його зосередженість у торговельному та посередницькому секторах економіки міста



5. Відсутність стартового капіталу для започаткування бізнесу та брак обігових коштів для розвитку бізнесу



6. Низький рівень залучення інвестицій в малий бізнес



7. Низький інноваційний потенціал малого і середнього підприємництва



8. Міський бюджет не має змоги виділяти достатні кошти на реалізацію програми розвитку підприємництва



9. Низький рівень етики праці (недбальство, низька якість обслуговування, крадіжки, погане ставлення до клієнтів тощо).



10. Обмеженість матеріально-фінансових ресурсів, підвищена чутливість до зміни цін



11. Низька оплата праці у малому та середньому підприємництві , що сприяє міграційним процесам кваліфікованих кадрів



Можливості



Загрози



1. Можливі позитивні зміни в законодавстві



2. Політична стабільність в країні та обраний курс на розвиток всіх сфер економіки



3. Підвищення рівня доходів, а, отже, й купівельної спроможності населення мі­ста



4. Зацікавленість інвесторів в наявних непрацюючих виробничих комплек­сах



5. Створення державної системи підтримки позитивного іміджу малого та середнього бізнесу



6. Пошук міжрегіональних та зарубіжних партнерів і укладання контрактів



7. Пожвавлення залучення інвестицій завдяки удосконаленню механізму якісного обслуговування інвестора



8. Збільшення надходжень до бюджетів всіх рівнів від платежів за рахунок збільшення кількості суб’єктів малого та середнього підприємництва, а також збільшення чисельності найманих працівників



9. Формування позитивного іміджу міста шляхом участі у різноманітних ярмарках, виставках тощо та виготовлення інформаційних буклетів.



1. Збільшення в місті великих торго­вель­них комплексів (супер- та гіпер­маркетів) та як наслідок – нестабі­ль­ність малого бізнесу, безро­біття, бан­крутство, надвиробництво то­варів.



2. Підвищення вартості паливно-мастильних матеріалів (і, як наслідок, комунальних послуг та витрат на транспортування) та енергоносіїв.



3. Подорожчання робочої сили.



4. Інфляція.



5. Підвищення кредитних ставок.



6. Нестабільність валюти



7. Відсутність прогресивних змін (або регресивні зміни) законодавства, зокрема, до Бюджетного, Податкового, Митного і Земельного кодексів та інших законодавчих актів у сферах підприємницької діяльності.



9. Агресивна конкуренція сусідніх міст (створять кращі умови для ведення бізнесу).



10. Політична нестабільність.



11. Зменшення чисельності населення.



12. Відсутність досвіду транскордонної співпраці в умовах членства України у СОТ та євро інтеграційних процесах.




Проведений аналіз свідчить, що малий та середній бізнес у місті розвивається дещо уповільнено і його потенціал не реалізується в повному обсязі внаслідок ряду проблем, які виникли під дією кризових явищ як на міському, так і на державному рівнях.





3.МЕТА ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ





3.1. МЕТА ПРОГРАМИ



Головною метою Програми є створення належних умов для реалізації права громадян на підприємницьку діяльність, підвищення стандарту життя населення та добробуту громадян району власною працею, зменшення чисельності безробітних, створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього підприємництва, збільшення прошарку приватних власників.



Мета Програми – створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього підприємництва, запровадження ефективних форм співпраці міської влади та суб’єктів підприємництва задля стійкого функціонування і розвитку підприємництва та економічного зростання міста.





3.2. ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ



- створення умов для розвитку МСП через створення сталої інфраструктурної підтримки, що складатиметься з комплексу заходів, які будуть реалізовувати міська адміністрація, громадські організації спрямовані на розвиток економіки та діяльність МСП;



- забезпечення продуктивної зайнятості населення, у т.ч. його соціально - вразливих верств, за рахунок створення нових робочих місць на діючих і новостворених малих та середніх підприємствах, а також за рахунок фізичних осіб-підприємців та активізація самозайнятості;



- удосконалення правових, економічних і організаційних умов для стійкого розвитку малого підприємництва з додержанням принципів державної регуляторної політики;



- розбудова довіри між представниками влади та бізнесу через покращення інформаційного середовища, відкриття даних, проведення спільних навчань, інформування про наявні можливості через сайт міста та соціальну мережу фейсбук;



- подолання адміністративних бар'єрів на шляху становлення та розвитку малого підприємництва за рахунок ефективної роботи Центру надання адміністративних послуг;



- створення сприятливого середовища для розвитку молодіжного підприємництва;



- підготовка кадрів для сфери підприємництва, підвищення рівня правових та економічних знань підприємців;



- залучення приватного бізнесу до участі в закупівлях товарів, робіт і послуг за державні кошти;



- адресна методична, інформаційна, консультаційна, освітня та юридична допомоги;



- формування активного бізнесового середовища та громадської самосвідомості підприємців;



- зміцнення соціального статусу, підвищення престижу підприємництва;



- стимулювання розвитку малого та середнього підприємництва в пріоритетних напрямках соціально-економічного розвитку територій.





3.3. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ПРОГРАМИ:



- прозорість діяльності місцевих органів влади при прийнятті регуляторних актів;



- об’єктивність, яка забезпечується розробленням основних показників Програми на основі даних органів держаної статистики, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади;



- гласність, що передбачає інформування громадськості про цілі, пріоритети та показники Програми та забезпечує суб’єктів підприємницької діяльності необхідними орієнтирами для планування власної виробничої діяльності;



- ефективність досягнення внаслідок реалізації Програми максимально можливих позитивних результатів за рахунок мінімально необхідних витрат ресурсів суб’єктів господарювання, громадян, держави;



- паритет інтересів суб’єктів підприємницької діяльності і органів влади;



- невтручання у господарську діяльність підприємців, крім випадків передбачених чинним законодавством;



- відкритість і добровільність, що забезпечують широкі можливості для участі в заходах Програми всіх зацікавлених юридичних і фізичних осіб.





4. ОРГАНІЗАЦІЯ І КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ ПРОГРАМИ



Координацію діяльності, пов’язаної з виконанням Програми, здійснює виконавчий комітет Каховської міської ради.



Основні заходи Програми можуть коригуватися виконавчим комітетом міської ради з урахуванням соціально – економічної ситуації, щорічного затвердження бюджету, у випадках змін законодавчих та нормативних актів, як державного так і місцевого рівня.









5. Напрями діяльності та заходи Програми



підтримки малого і середнього підприємництва у м. Каховка на 2017 — 2019 роки
















































































































































































































































































































п/п



Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання)



Перелік заходів Програми



Термін виконан



ня заходу



Виконавці



Джерела фінансування



Орієнтовні обсяги фінансування (вартість),



тис. грн,



у тому числі



Очікуваний результат



2017



рік



2018



рік



2019



рік



1. ВПОРЯДКУВАННЯ НОРМАТИВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ



1.



Підвищення ефективності реалізації державної регуляторної політики



1.1. Забезпечення прозорості діяльності органів влади через контроль за дотриманням процедур планування діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, їх оприлюднення з відповідним аналізом регуляторного впливу на сайті Каховської міської ради, реагування на зауваження та пропозиції.



Листопад 2017,



2018, 2019 років



Відділ економіки, комунального майна та землі, відділи та управління Каховської міської ради



Не потребує фінансу



вання



-



-



-



Прозорість, врахування громадської думки, обов’язковий розгляд ініціатив, зауважень та пропозицій, наданих у встановленому законом порядку фізичними та юридичними особами, їх об’єднаннями, інформування громадськості про здійснення регуляторної діяльності



1.2. Систематичне здійснення відстеження результативності (базове /повторне /періодичне) прийнятих регуляторних актів та оприлюднення звітів про відповідні відстеження.



постійно



Відділ економіки, комунального майна та землі, відділи та управління Каховської міської ради



Не потребує фінансу



вання



-



-



-



Недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів



1.3. Запровадження М-тесту, як складової аналізу регуляторного впливу та проведення консультацій з бізнесом



постійно



Відділ економіки, комунального майна та землі, відділи Каховської міської ради



Міський бюджет



-



5,0



5,0



Забезпечення передбачуваності регуляторної діяльності



1.4. Внесення змін та доповнень до діючих нормативних актів відповідно до нових нормативних законодавчих документів, що регулюють підприємницьку діяльність



постійно



Відділ економіки, комунального майна та землі, відділи Каховської міської ради



Не потребує фінансу



вання



-



-



-



Інформування громадськості про прийняття регуляторних актів



1.5. Оновлення міського електронного реєстру регуляторних актів із періодичною актуалізацією (доповнення/коригування) цих реєстрів та забезпечення вільного доступу до нього підприємців, громадських організацій підприємців та ін.



постійно



Відділ економіки, комунального майна та землі



Не потребує фінансу



вання



-



-



-



Забезпечення прозорості та відкритості регуляторних органів



2.



Удосконалення нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування, що регулюють відносини у сфері підприємництва



2.1. Здійснення аналізу звернень підприємців і узагальнення проблем, порушених ними, та підготовка пропозицій щодо їх усунення



постійно



Відділи Каховської міської ради



Не потребує фінансу



вання



-



-



-



Визначення проблемних питань, що заважають розвитку підприємництва, та їх усунення



3.



Підвищення ефектив­ності роботи Центру на­дання адміністра­тив­них послуг та забезпечення підтримки підприємництва



3.1. Покращення матеріально — технічного забезпечення для спрощення та скорочення процедури отримання інформаційно — консультаційних послуг. Забезпечення необхідним програмним забезпеченням, оновлення матеріально-технічної бази (придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю)



2017-2019 роки



Відділ економіки, комунального майна та землі, Центр надання адміністративних послуг



Міський бюджет



10,0



10,0



10,0



Отримання суб'єктами підприємництва доступних послуг, скорочення часових витрат суб'єктів звернення



3.2. Здійснення моніторингу ефективності функціонування центрів надання адміністративних послуг, роботи адміністраторів



2017-2019 роки



Центр надання адміністративних послуг



Не потребує фінансу



вання



-



-



-



Удосконалення системи надання адміністративних послуг



3.3. Організація консультаційних заходів, зокрема семінарів, засідань за «круглим столом» та анкетування суб’єктів підприємницької діяльності



щодо якості надання адміністративних послуг, розробка пропозицій щодо їх подальшої оптимізації



2017-2019 роки



Центр надання адміністративних послуг



Не потребує фінансу



вання



-



-



-



Отримання інформації суб'єктами звернень щодо надання адміністративних послуг







3.4. Впровадження системи електронного документообігу для спрощення отримання адмінпослуг та технічне забезпечення роботи з Єдиним державним реєстром юридичних та фізичних осіб - підприємців (придбання комп'ютерної та оргтехніки - предмети довгострокового використання).



2017-2019 роки



Відділ економіки, комунального майна та землі, Центр надання адміністративних послуг



Міський бюджет



5,0



10,0



10,0



Скорочення часових витрат суб’єктів підприємницької діяльності при отримані доступних послуг. Покращення поінформованості суб'єктами підприємництва



2. Фінансово-кредитна та інвестиційна підтримка



4.



Вдосконалення механізмів фінансової підтримки



4.1. Надання фінансової підтримки незайнятому населенню через виплату одноразової допомоги по безробіттю для започаткування підприємницької діяльності



2017-2019 роки



Міськрайонний центр зайнятості



У межах кошторису виконавців



-



-



-



Залучення безробітного населення до підприємницької діяльності





Збільшення зайнятості населення



4.2. Проведення навчальних семінарів (тренінгів), круглих столів, для соціально-вразливих верств населення: молодь, жінки, інваліди, воїни АТО, тощо.





2017-2019 роки



Міськрайонний центр зайнятості,



Відділ економіки, комунального майна та землі



Управління праці та соціального захисту населення



У межах кошторису виконавців



-



5,0



5,0



Зменшення рівня безробіття, створення нових робочих місць, фінансова підтримка підприємницької ініціативи, створення сприятливих умов для здійснення підприємництва



5.



Інвестиційна підтримка



5.1. Проведення роботи щодо залучення міжнародної технічної допомоги для подальшого розвитку підприємництва та розвитку інфраструктури підтримки підприємництва



Участь у проекті “Парсипативна демократія та обґрунтовані рішення на місцевому рівні в Україні”, який впроваджується за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії



2017-2019 роки

















Відділ економіки, комунального майна та землі



Міський бюджет



-



5,0



5,0



Отримання суб’єктами підприємництва доступних фінансових ресурсів



Зростання обсягів інвестицій в соціально-економічний розвиток міста







5.2. Створення та постійне оновлення електронної бази даних інвестиційних пропозицій міста



2017-2018 роки



Відділ економіки, комунально



го майна та землі



Не потребує фінансу



вання



-



-



-



Надання широкому колу інвесторів достатнього обсягу інформації про інвестиційні можливості, економічне і правове середовище.



ІІІ РЕСУРСНЕ ТА ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ



6.



Формування стимулюючих механізмів ресурсної підтримки малого і середнього бізнесу



6.1. Продовжити формування та розширення банку даних вільних виробничих приміщень, обладнання, земельних ділянок, що належать до комунальної власності і не використовуються (пропонувати їх підприємцям для передачі в оренду або продажу)



2017-2019 роки



Відділ економіки, комунально



го майна та землі



Не потребує фінансу



вання



-



-



-



Забезпечення доступу підприємців до інформації щодо матеріальних місцевих ресурсів







6.2. Сприяння розвитку підприємництва шляхом:



- передачі вільного майна комунальної власності на умовах оренди;



- проведення грошової оцінки земельних ділянок, намічених до продажу



- провести аукціони по продажу земельних ділянок



- сформувати перелік земельних ділянок для надання в оренду для здійснення підприємницької діяльності та визначення місць їх розташування



2017-2019 роки



Відділ економіки, комунально



го майна та землі



В межах коштори



су



-



-



-



Створення матеріальної бази для СПД, забезпечення стабільних надходжень від оренди та продажу майна до міського бюджету





Підвищення конкурентоздатності місцевих товаровиробників, активізація міжрегіонального та міжнародного співробітництва.



6.3. Залучення суб’єктів підприємництва до участі в конкурсах, регіональних та Всеукраїнських виставко-ярмаркових заходів спрямованих на просування продукції на місцеві та міжнародні ринки, обмін досвідом та співробітництво.



Залучення бізнес-партнерів для малих підприємств міста із числа зацікавлених інвесторів міст: Олешниця (Польща), Преслав (Болгарія), Трускавця



Ознайомлення з економічним потенціалом міст – побратимів.



2018-2019 роки



Відділ економіки, комунально



го майна та землі



Кошти міського бюджету



-



5,0



5,0



Розвиток транскордонного співробітництва. Підтримка власних виробників, збереження національних традицій



6.4. Видання та розповсюдження інформаційних, довідкових, методичних матеріалів, поліграфічної продукції, соціальної реклами на актуальні теми з питань підприємництва



2018-2019 роки



Відділ економіки, комунально



го майна та землі



Кошти міського бюджету



-



5,0



5,0



Формування сприятливих соціальних умов і громадської думки, залучення населення в підприємницьку



діяльність









6.5. Організація та проведення засідань координаційної ради підприємців (після її створення) із залученням представників органів місцевого самоврядування, державного нагляду (контролю)



2018-2019 роки



Відділ економіки, комунального майна та землі



Не потребує фінансу



вання



-



-



-



Оперативне реагування на проблемні питання розвитку підприємництва



7



Налагодження дієвої комунікації міської влади і малого та середнього підприємництва та інформаційне забезпечення



Розробка механізму взаємодії та плану-графіку зустрічей з представниками малих та середніх підприємств м. Каховки. Проведення регулярних зустрічей.



2018-2019 роки



Рада підприємців м. Каховки



Відділ економіки, комунального майна та землі



Кошти міського бюджету







-











-











-



Зміцнення довіри до органів влади, виявлене у реальній підтримці малого та середнього бізнесу з боку, органів місцевого самоврядування та



громадських організацій.



Створення окремого розділу «Підприємцю» на сайті Каховської міської ради для висвітлення актуальної систематизованої інформації для підприємця: дорожня карта початківця, корисні посилання, організації підтримки, міжнародні проекти, регулюючі органи, послуги МСП міста, новини законодавства.



2018-2019 роки



Відділ економіки, комунального майна та землі



Кошти міського бюджету



-



-



-



Стимулювання розвитку та підвищення ефективності підприємницької діяльності









Збір зауважень і пропозицій МСП щодо умов ведення бізнесу у паперовій (шляхом надсилання до Відділу економіки, комунального майна та землі на ім’я міської Ради підприємців) і електронній формі, за бажанням конфіденційно. Щоквартальне узагальнення та опрацювання пропозицій з подальшим висвітленням у ЗМІ та на сайті Каховської міської ради у розділу «Підприємцю»



2018-2019 роки



Рада підприємців



м. Каховки



Відділ економіки, комунального майна та землі





Кошти міського бюджету



-



-



-



Формування позитивного відношення до підприємницької діяльності, зміцнення соціального статусу підприємництва



8



Підтримка підприємницької ініціативи та відродження позитивних традицій із заохочування підприємців до співпраці з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.



Проведення конкурсу між малими та середніми підприємствами м. Каховка до Дня підприємця, (за окремо визначеними критеріями).



Нагородження за результатами проведених конкурсів між різними категоріями суб'єктів господарювання



2018-2019 роки



Рада підприємців



м. Каховки



Відділ економіки, комунального майна та землі





Кошти міського бюджету



-



5,0







5,0





Проведення семінарів щодо розвитку стартових можливостей підприємців







2017-2018 роки



Рада підприємців



м. Каховки



Відділ економіки, комунального майна та землі



Кошти міського бюджету



-



-



-



Покращання стану інформування підприємців міста з актуальних питань організації, умов ведення та підтримки їхнього бізнесу




Додаток 1



6. ДОРОЖНЯ КАРТА РЕЄСТРАЦІЇ ПІДПРИЄМЦЕМ



Право на здійснення підприємницької діяльності є одним з конституційних прав громадянина. Відповідно до ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, не заборонену законом.



Відповідно до п. 1 ст. 50 Цивільного кодексу України право займатися підприємницькою діяльністю має фізична особа з повною цивільною дієздатністю, яка досягла 18 років. Здійснювати таку діяльність можна тільки за умови її державної реєстрації. Після реєстрації громадянин набуває статусу ФОП.



Займатися підприємницькою діяльністю чинне законодавство дозволяє не всім. Так, не можуть суміщати свою діяльність з підприємницькою окремі категорії державних службовців (включаючи військовослужбовців, що знаходяться на дійсній службі), працівники органів прокуратури, СБУ, МВС, судів та інших урядових органів, а також особи, яким здійснювати певні види діяльності заборонено рішенням суду.





 



Як зареєструватися підприємцем?



Процедуру реєстрації визначено Законом України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». Реєстрація ФОП здійснюється за їхнім місцезнаходженням. При цьому крім держреєстраторів надавати зазначені адміністративні послуги з 01.01.2016 р. можуть також органи місцевого самоврядування, місцеві держадміністрації та нотаріуси. Органи місцевого самоврядування отримують повноваження з держреєстрації, якщо відповідна місцева рада ухвалить таке рішення.



Для реєстрації громадянин може звернутися до суб'єкта держреєстрації (держреєстратора, до органу місцевого самоврядування, місцевої держадміністрації) або до нотаріуса особисто або через уповноважену ним особу, а може надіслати потрібні документи поштою з описом вкладення або електронною поштою з описом, що містить відомості про надіслані документи в електронній формі.



Для реєстрації в електронному вигляді потрібно зайти на Реєстраційний портал (http://rp.irc.gov.ua) і дотримуватися наведених там інструкцій.



У разі подання документів особисто громадянин зобов'язаний пред'явити паспорт. Якщо документи подає уповноважена особа, вона пред'являє свій паспорт та довіреність, оформлену в нотаріуса із зазначенням повноважень. У разі ж надсилання документів поштою треба нотаріально засвідчити підпис фізичної особи на реєстраційній картці.





 



Які документи потрібні для держреєстрації?



Згідно зі ст. 18 Закону № 755 для державної реєстрації фізособи підприємцем подається заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем (форма 10). Фізособа може одночасно із заявою про держреєстрацію подати заяву про обрання спрощеної системи оподаткування. Фізична особа, яка планує одразу працювати на загальній системі оподаткування та сплачувати ПДВ, може одночасно із заявою про держреєстрацію подати реєстраційну заяву про добровільну реєстрацію платником ПДВ за затвердженою формою.



Якщо документи подаються особисто, заявник пред'являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або свідоцтво на постійне чи тимчасове проживання.



Документи мають бути викладені українською мовою (ст. 15 Закону № 755).



Забороняється вимагати інші документи, не передбачені ст. 18 Закону № 755.



Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день надходження документів видається заявникові з відміткою про дату отримання документів.





 



Коли можуть відмовити в держреєстрації?



Згідно з ч. 2 ст. 28 Закону № 755 підставами для відмови можуть бути:



– подання документів особою, яка не має на це повноважень;



– наявність в Єдиному держреєстрі відомостей про судове рішення, що забороняє проведення реєстраційної дії;



– неусунення підстав для зупинення розгляду документів протягом установленого строку;



– наявність законодавчих обмежень на здійснення підприємницької діяльності для особи, яка бажає стати підприємцем;



– наявність в Єдиному держреєстрі запису про те, що ця особа вже є підприємцем.



У разі відмови громадянинові протягом 24 годин після надходження документів (крім вихідних та святкових днів) видається повідомлення із зазначенням причин такої відмови, при цьому повертаються подані документи не пізніше ніж наступного робочого дня від дня надходження від заявника заяви про їхнє повернення. Повідомлення про відмову повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа не відповідає нормам законодавства.



Після усунення причин, що були підставою для відмови, можна повторно звернутися для реєстрації. Необґрунтовану відмову оскаржити в суді.





 



Як заповнити заяву?



У переліках документів, що подаються для проведення будь-яких дій із держреєстрації, тепер немає реєстраційних карток, форми яких затверджено наказом Мін'юсту України від 02.11.2015 р. № 2140/5. Їхню функцію виконують заяви. Нові форми заяв затверджено наказам Мін'юсту України від 06.01.2016 р. № 15/5, який набув чинності 13.01.2016 р.



У заяві наводяться такі відомості про особу, яка має намір стати ФОП: прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер), місце проживання (прописки), види діяльності, реквізити для зв'язку. Паспортні дані відображають тільки громадяни, які відмовилися від присвоєння ідентифікаційного номера. Заява заповнюється українською мовою.



Назву виду діяльності та її код зазначають згідно з Класифікацією видів економічної діяльності ДК 009:2010.



Законодавство не обмежує кількість видів діяльності, які відображаються у формі заяви. Записати їх можна скільки завгодно. Тому за потреби додайте до заяви додаткові рядки. Рекомендуємо зазначати ті види діяльності, які ви реально будете провадити відразу або найближчим часом. Додатковий вид можна відобразити будь-коли шляхом внесення змін до реєстраційних даних (для цього держреєстраторові подається форма заяви про проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу – підприємця, які містяться в Єдиному держреєстрі).





 



Які терміни держреєстрації?



Документи, подані для держреєстрації, розглядаються протягом 24 годин після їхнього надходження, крім вихідних та святкових днів (ст. 26 Закону № 755).



Підставами для призупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, згідно зі ст. 27 Закону № 755 є:



– подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі;



– невідповідність документів вимогам, визначеним ст. 15 цього Закону;



– невідповідність відомостей, зазначених у заяві про держреєстрацію, відомостям, що містяться в документах, поданих для держреєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному держреєстрі;



– невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для держреєстрації, відомостям, які містяться в Єдиному держреєстрі;



– невідповідність реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний податковий орган) відомостям, наданим органам статистики, ПФУ, органам ДФС.



Розгляд документів призупиняється протягом 24 годин, крім вихідних та святкових днів, після надходження документів, поданих для держреєстрації, на 15 календарних днів із дати їх подання.



Повідомлення про призупинення розгляду документів із зазначенням строку й вичерпного переліку підстав призупинення розміщується на порталі електронних сервісів у день такого призупинення та надсилається заявникові електронною поштою. Якщо документи, потрібні для усунення підстав для призупинення розгляду документів, будуть подані заявником протягом визначеного строку, розгляд поновлюється. У цьому разі строк розгляду документів та проведення реєстраційних дій починає обчислюватися з дня, коли будуть усунені підстави, за якими розгляд було призупинено.



Якщо причин для призупинення розгляду документів, поданих для держреєстрації, і відмови в реєстрації немає, суб'єкт держреєстрації, нотаріус вносить запис про проведення держреєстрації до Єдиного держреєстру. Після цього формує й оприлюднює на порталі електронних сервісів виписку за результатами надання адміністративних послуг у сфері держреєстрації. Відомості, що містяться в Єдиному держреєстрі, є відкритими й загальнодоступними та надаються як безкоштовний доступ через портал електронних сервісів. Ці відомості можна знайти й переглянути, задавши відповідний пошук (зокрема, за повним або скороченим найменуванням, ім’ям, ідентифікаційним кодом), а також скопіювати й роздрукувати.



На 01.01.2016 р. розмір МЗП становить 1 378 грн. Таким чином, сума адмінзбору за проведення держреєстраційних дій щодо внесення змін до відомостей про П.І.Б. або місцезнаходження ФОП 2016 року становить 140 грн.



Також передбачено можливість внесення змін до відомостей про П.І.Б. або місцезнаходження ФОП у скорочені строки за плату. Розмір такої плати визначено постановою КМУ від 25.12.2015 р. № 1133 і становить:



– подвійний розмір адміністративного збору (тобто 140 грн х 2 = 280 грн) за реєстрацію протягом 6 годин після подання документів;



– п'ятикратний розмір адмінзбору (тобто 140 грн х 5 = 700 грн) – за проведення реєстраційних дій протягом 2 годин.



Держреєстрація в скорочені строки проводиться винятково за бажанням заявника за умови внесення ним додатково до адмінзбору зазначеної плати (така плата становить відповідно 420 грн і 840 грн).



Технічний адміністратор Єдиного держреєстру в день проведення реєстраційної дії передає до інформаційних систем держорганів (органів статистики, податкової служби та ПФУ) відомості про реєстрацію нового підприємця (ст. 13 Закону № 755). Водночас до фіскальних органів передаються копії заяви про обрання спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційної заяви про добровільну реєстрацію платником ПДВ в електронній формі, якщо вони додавалися до заяви про держреєстрацію ФОП.



На цьому процедура реєстрації ФОП закінчується. Звернімо увагу, законодавство не вимагає від ФОП наявності печатки. Якщо ви вважаєте, що вона потрібна для надання солідності договорам та іншим документам, можете її виготовити. На це дозвіл не вимагається. Відкривати чи ні розрахунковий рахунок у банку – теж вирішуйте самі. Залишилося тільки визначитися зі статусом платника податків.





Як стати платником податків?



Реєстрація платником єдиного податку здійснюється шляхом внесення записів до Реєстру платників єдиного податку, який веде ДФС.



Постановка на облік новостворених підприємців як платників єдиного податку може бути здійснена протягом двох робочих днів з дати отримання органом ДФС від держреєстратора електронної заяви, виготовленої шляхом сканування, одночасно з відомостями з реєстраційної заяви ф. 10 на проведення держреєстрації підприємця.



Таким чином, підприємець-початківець може одночасно з іншими документами на реєстрацію підприємця подати держреєстратору заяву про застосування спрощеної системи оподаткування.



При цьому в Єдиному держреєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців будуть міститися такі відомості про підприємця:



- Дата подання заяви про обрання спрощеної системи оподаткування та дата направлення електронної копії такої заяви до органу ДФС, якщо воно подано як додаток до реєстраційної картки;



- Податкова адреса суб'єкта господарювання;



- Місце здійснення господарської діяльності;



- Вибрана група платників єдиного податку;



- Вибрані види діяльності згідно з КВЕД ДК 009: 2010 (для платників єдиного податку першої та другої груп).



Якщо підприємець не подасть держреєстратору заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, це не означає, що він не зможе стати єдинником. У ПК залишилася норма (п. 299.4 ст. 294), що дозволяє подавати заяву безпосередньо в ДФС. Причому заяву можна подати як особисто, так і в електронній формі (при наявності цифрового підпису) або поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення.



Новостворений підприємець може стати платником єдиного податку першої або другої групи з 1-го числа місяця, наступного за місяцем реєстрації, якщо він подасть до органу ДФС заяву про застосування спрощеної системи до закінчення місяця, в якому відбулася реєстрація. Щоб з дня держреєстрації вважатися єдинником третьої групи, потрібно подати заяву про застосування спрощеної системи до закінчення місяця, в якому відбулася держреєстрація.



Таким чином, якщо громадянин зареєструвався ФОП в липні, не подав держреєстратору заяву про застосування спрощеної системи, але хоче бути єдинником першої або другої групи, йому потрібно до кінця липня подати таку заяву до податкової інспекції за місцем проживання. У такому випадку єдинником він стане з 1 серпня.



Якщо ФОП хоче застосовувати третю групу єдиного податку, потрібно подати заяву протягом 10 днів з дня держреєстрації (а не з дня отримання виписки!). Единником він вважатиметься з дня держреєстрації.



Так, зареєстрований 17 липня ФОП повинен подати до податкової заяву на єдиний податок не пізніше 27 липня, щоб стати єдинником третьої групи з моменту реєстрації.



Якщо ж підприємець не встигне цього зробити в зазначені терміни, він втратить статус новоствореного ФОП і зможе стати єдинником тільки в загальному порядку - подавши заяву за 15 днів до початку кварталу, з якого буде застосовуватися спрощена система оподаткування. До цього він вважається таким, що застосовує загальну систему оподаткування.



Звернемо увагу, що ст. 298 ПК дозволяє подавати заяву не тільки особисто, а й поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення або засобами електронного зв'язку з електронним цифровим підписом. Свідоцтв платників єдиного податку вже не видають.



Новоствореному єдиннику необхідно зареєструвати в податковій Книгу обліку доходів.



Якщо підприємець спочатку планує працювати за загальною системою оподаткування, ніяких заяв до податкової служби подавати не потрібно. Однак до моменту отримання доходів від підприємницької діяльності слід зареєструвати в податковій інспекції Книгу обліку доходів і витрат, в якій буде вестися облік результатів господарської діяльності. Якщо розрахунки будуть здійснюватися готівкою, в податковій інспекції необхідно зареєструвати реєстратори розрахункових операцій.



Якщо підприємець хоче відразу стати платником податку на додану вартість, він також може при реєстрації як підприємця до заповненої реєстраційної заяви ф. 10 докласти реєстраційну заяву про добровільну реєстрацію як платника ПДВ. Відсканована копія такої заяви разом з відомостями з реєстраційної картки передається держреєстратором до органу ДФС.



Відомості про дату подання реєстраційної заяви про добровільну реєстрацію як платника ПДВ та дату направлення електронної копії заяви до органу ДФС (якщо заяву подано як додаток до реєстраційної карти) будуть внесені до Єдиного держреєстру. Свідоцтв платників ПДВ вже не видають.



Якщо розрахунки здійснюватимуться готівкою та відповідно до вимог законодавства для застосування РРО, в органі ДФС потрібно буде також зареєструвати касовий апарат.