ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 2

Заслухавши інформацію начальника відділу у справах молоді та спорту Кашуліна С.Г. про хід виконання у 2021 році міської Програми розвитку Українського козацтва на 2017-2021 роки, затвердженої рішенням сесії міської ради від 22.12.2016 № 479/26 “Про міську Програму розвитку Українського козацтва на 2017-2021 роки”, керуючись керуючись підпунктом 22 пункту 1 статі 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, міська рада

ВИРІШИЛА:

1. Хід виконання у 2021 році міської Програми розвитку Українського козацтва на 2017-2021 роки, затвердженої рішенням сесії міської ради від 22.12.2016 № 479/26 “Про міську Програму розвитку Українського козацтва на 2017-2021 роки” взяти до відома (додається).

2. Відповідальність за виконання даного рішення покласти на першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Гондареву Г.В.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань освіти, культури, охорони здоров’я, молоді, спорту і туризму (Мясникян В.Д.).

Міський голова Віталій Немерець

Додаток

до рішення сесії VIІI скликання

​Інформація

про хід виконання у 2021 році міської Програми розвитку Українського козацтва на 2017-2021 роки, затвердженої рішенням сесії міської ради від 22.12.2016 № 479/26 “Про міську Програму розвитку Українського козацтва на 2017-2021 роки”

На виконання зазначеного рішення проведена робота:

1.Сфера військово-патріотичної роботи.

1.1. У 2021 році Каховського козачого товариства не були включені до членаства у призовній комісії. Склад комісії формується розпорядженням голови Каховської районної держадміністрації.

1.2. В 2021 році урочисті проводи призовників до лав Збройних Сил України не проводились.

1.3. Згідно з графіком, затвердженим керівництвом Каховського відділу поліції ГУ Національної поліції в Херсонській області, щотижня по п’ятницях і суботах здійснюється охорона громадського порядку та патрулювання вулиць у вечірній та нічний час. З початку року, спільно з працівниками поліції проводять рейди представники ГФ ОГП “Щит”, серед якиих є представники Каховського Козачого товариства. Протягом року брали участь в охороні 28 міських заходів, серед яких новорічні дискотеки, новорічні та Різдвяні заходи для молоді, футбольні матчі, міські комплексні змагання (спартакіади), козацькі заходи, День молоді тощо.

1.4. 9 жовтня визначились переможці ІХ відкритого спортивного фестивалю-змагання «Козацькі розваги», присвяченого Дню Українського козацтва та Дню захисників та захисниць України. Відповідно до Положення, в змаганнях щоразу беруть участь команди громадських та козацьких організацій, козацьких організацій навчальних закладів, самодіяльні команди Каховської міської територіальної громади. Цього разу боротися у особистій та командній першості виявили бажання 6 команд: «Джура» (керівник Костянтин Нечитовський), «Скіф» (керівник Дар`я Мельникова), «Мандрівник-1» та «Мандрівник-2» (керівник Тетяна Зубкова), «Сіроманці» та «Лицарі степу» (керівник Олеся Мінська). У загальному заліку перемогу святкувала команда «Скіф». Друге і третє місця посіли, відповідно, команда «Джура» і команда «Мандрівник-1». Варто відзначити, що команди «Мандрівник-2» (молодша група), «Сіроманці» та «Лицарі степу» впевнено тримали третю і четверту сходинки та складали достойну конкуренцію командам-переможцям.

13 жовтня управління освіти та за підтримки відділу у справах молоді та спорту на стадіоні “Авангард” було проведено спортивний фестиваль “Нащадки козацької слави” в рамках фізкультурно-патріотичного комплексу “Козацький гарт”, присвячений Дню захисників і захисниць України та Дню Українського козацтва.

1.5. 06 грудня під звуки козацького маршу розпочалося Урочисте козацьке коло до Дня Збройних Сил України. У атмосфері виставки "Мамай мандрує" вітали представників козацьких товариств, наставників та козачат. А у подарунок присутнім звучали пісні у виконанні режисерки Каховського міського культурно-методичного закладу Аліни Щаднєвої та її вихованця Дениса Кириценка, вокалістки Ольги Паук.
Представників куренів та молодь вітали перша заступниця міського голови Галина Гондарева, начальник відділу у справах молоді та спорту Сергій Кашулін, начальниця управління освіти Оксана Круковська, отаман Каховського Козачого товариства Микола Огданець, голова ради поважних козаків, депутат міської ради Віктор Зубков. Перемогу у ХХ-тих Відкритих міських змаганнях дитячих козацьких організацій цьогоріч святкував курінь "Мандрівник" (СЗОШ № 2).

1.6. Протягом року до проведення патріотичних заходів козацького спрямування (День Соборності України, День пам'яті Героїв Крут, День Українського добровольця, “Джура”, фестивалі “Нащадки козацької слави” і “Козацькі розваги”, День захисника України, День Українського козацтва, День Збройних Сил України тощо) постійно залучались учасники Антитерористичної операції, воїни-інтернаціоналісти, ветерани Збройних Сил, волонтери.

1.7. Протягом року дитячі козацькі організації міста курінні: “Скіф” (гімназія), “Джура” (ЗОШ № 4) та “Козацька люлька” (ЗОШ № 5) брали активну участь у проведені патріотичних акцій в навчальних закладах по зібранню гуманітарної допомоги на підтримку Збройних Сил та Прикордонних підрозділів України. Також з 1 до 10 лютого 2021 року традиційно проводилась молодіжна патріотична акція "З любов’ю до захисників Державного кордону". До акції, яка проходить вже сьомий рік поспіль, долучилися 75 чоловік, а саме: козацькі дитячі курені Каховської паланки УДЮТ "Січ" – "Джура" (ЗОШ No4, наставник — Костянтин Нечитовський) та "Мандрівник" (ЗОШ No2, наставник — Тетяна Зубкова); вихованці Центру дитячої творчості — військово- патріотичного гуртка "Сіроманці" (наставник — Олеся Мінська) та військово-патріотичного клубу "Сокіл" (наставник — В’ячеслав Пашинський). Посилки нашим захисникам діти прикрасили власноруч виготовленими "валентинками" з побажаннями, малюнками та "серцями" кольору державного прапору. Усього було зібрано 130 кг святкових подарунків. Таку необхідну допомогу для наших військових було надіслано 10 лютого до м.Маріуполь на катер морської охорони, де командиром є наш земляк – Олександр Зікранець. 15 лютого подарунки було доставлено.

2. Сфера створення, відродження, відновлення та охорони заповідних місць і об’єктів Українського козацтва

2.1. 05 червня у Козацькому сквері біля пам’ятного знака на честь гетьмана Богдана Ружинського відбулася Козацька тризна по ліквідації Запорозької Січі у 1775-му році. До присутніх звернувся міський голова Віталій Немерець, а настоятель Святопокровського собору отець Миколай провів урочистий молебень. Голова ради старійшин Каховського козачого товариства Віктор Зубков оголосив хвилину мовчання. Із словами пошани виступили отаман Херсонської паланки Спілки козаків України «Військо Запорозьке» Сергій Якуба та отаман Каховського козачого товариства Микола Огданець. Після покладання квітів до Козацького хреста, пам’ятника Івану Сірку та меморіалу «Вічний вогонь» пролунала пісня у виконанні Дениса Кириценка. На завершення тризни всі скуштували смачний козацький узвар. У тризні взяли участь козачата та наставники Каховської паланки УДЮТ “СІЧ”, молодь та представники громадськості.

14 серпня у Козацькому сквері відбулось урочисте козацьке коло по вшануванню пам’яті славетних козацьких отаманів: кошового Івана Сірка, гетьманів Богдана Ружинського, Богдана Хмельницького. То ж, за православною традицією, розпочався захід з молебну, який провів настоятель Святопокровського собору протоіерей Владислав. Міський голова Віталій Немерець звернувся до присутніх та підкреслив, що патріотичне виховання молоді є одним з пріоритетів Стратегії розвитку громади. Серед почесних гостей слово для привітання мав депутат обласної ради Ігор Йосипенко, а після завершення заходу отаман Каховського козачого товариства Микола Огданець провів для гостя експрес-екскурсію Козацьким сквером. Присутні поклали квіти до Козацького хреста на честь гетьмана Б.Ружинського та Українських козаків та до пам’ятника І.Сірку.

2.2. Протягом року співробітники КП “КТП” проводили роботу по благоустрою та упорядкуванню прилеглої території навколо Козацького хреста гетьману Богдану Ружинському і Українським козакам та у Козацькому сквері до памʼятних дат та свят.

У 2021 році проведено три козацькі толоки:

- 10 квітня 2021 року за ініціативою ГО «Каховське Козаче товариство» проведена спільна акція молоді міста, активістів козацького руху міста, Каховської паланки УДЮТ «Січ» та ДП«Каховське лісове господарство» в рамках Всеукраїнського проєкту «Озеленення України» (висаджено 500 дерев акації; в акції прийняли участь 60 чол.);

- 17 квітня 2021 року - «Козацька толока 2021» біля монументу «Легендарна Тачанка» (30 чол.);

- 24 квітня 2021 року - за ініціативою ГО «Каховське Козаче товариство» за участі членів міської координаційної ради з питань розвитку Українського козацтва, Каховської паланки УДЮТ «Січ» проведена «Козацька толока 2021» в Козацькому сквері (37 чол.).

Також 19 вересня 2021 року членами куреня “Сіроманці” разом з представниками Каховського козачого товариства на човневій станції організовано толоку (19 чол.).

2.3. Відповідно до Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” та розпорядженням міського голови від 19.02.2016 № 39-р “Про перейменування вулиць, провулків та площ міста Каховки” було перейменовано ряд міських вулиць на честь видатних діячів козацької епохи XVI-XVIII століть, а саме: Івана Сірка, Богдана Ружинського, Пилипа Орлика, Петра Сагайдачного. Станом на 31.12.2021 року в м. Каховці є 6 вулиць, які пов'язані з історією Українського козацтва та “Козацький сквер”.

3. Сфера освіти та виховання.

3.1. Протягом року представники козацьких організації міста (Каховське Козаче товариство (М.Огданець), Каховський полк Івана Сірка (С.Семенов) та Каховська паланка УДЮТ “Січ” (О.Гадючко) постійно залучались до фізкультурно-спортивної, туристської-краєзнавчої та культурно-просвітницької роботи серед учнівської молоді міста (“Джура”, молодіжна спартакіада, “Нащадки козацької слави”, “Козацькі розваги”, фестиваль козацької пісні “Козацькому роду нема переводу” тощо). Залучались козацькі організації до проведення мотофестивалю “Тачанка-2021” та заходів до Дня молоді, Дня Незалежності, Дня міста тощо.

3.2. На базі Центру дитячої творчості Каховської міської ради (директор Литвиненко О.В.) проводять роботу гуртки військово-патріотичного напрямку - “Сокіл” та «Сіроманці». На базі куріння “Джура” в ЗОШ № 4 діє рій “Чорний оксамит”, а курінь «Мандрівник» (СЗЗСО № 2) має в своєму складі рій «Булатні клинки». Вихованці гуртків брали активну участь у всіх міських заходах патріотичного (в тому числі і козацького) спрямування. Також в межах Каховської територіальної громади на базі загальноосвітніх закладів діють: рій “Таврійські яструби” (Малокаховський НВК), “Чорноморівській курінь” (Чорноморівська гімназія), рій “Козацька люлька” (ЗОШ №5).

3.3. Протягом року відбулись піші мандрівки «Козацькими стежками» за участю активістів козацького руху та представників «Каховського Козачого товариства».

1 травня 2021 року – в рамках заходів програми з розвитку Українського козацтва делегація молоді Каховської міської територіальної громади відвідала Кам’янську Запорозьку Січ (у межах села Республіканець Милівської сільської територіальної громади), щоб віддати шану кошовому отаману Костю Гордієнку та мужнім запорожцям, які боронили Україну (25 чол.).

Протягом року козачата куреня «Мандрівник» (СЗОШ № 2) під керівництвом наставника Тетяни Зубкової провели пішу мандрівку за маршрутом м.Каховка — с.Любимівка. Кілька мандрівок (в т.ч. і в Чорну долину) здійснили козачата війсково-патріотичного гуртка “Сіроманці” (керівник Олеся Мінська). 04.12.2021 була проведена піша мандрівка козачат куреня «Джура» (ЗОШ № 4) на чолі з наставником Костянтином Нечитовським по пам'ятним місцям за маршрутом м.Каховка – м.Таврійськ. 08.10.2021 делегація Каховського Козачого товариства відвідала фестиваль “Козацька воля” (с. Благодатне Скадовського району).

3.4. З 10 по 13 червня 2021 року на Щурячому острові, що поблизу м. Таврійськ, відбувалось молодіжне таборування "Острівна республіка - школа лідерства". У заході взяли участь більше 80 підлітків та дорослих. Організаторами та партнерами заходу виступили: Каховська паланка УДЮТ «Січ», Каховське Козаче товариство, відділ у справах молоді та спорту Каховської міської ради, управління освіти Каховської міської ради, Міський центр соціальних служб, міське громадське формування з охорони громадського порядку «Щит». Три ночі у наметі на безлюдному острові, незважаючи на застереження метеорологів, зважилися провести курені: "Мандрівник"(СЗОШ № 2), "Гілея" (с. Чорнянка), "Сіроманці"(ЦДТ), "Джура"(ЗОШ № 4). А також вперше на таборування завітав військово-патріотичний клуб "Патріот" (м. Нова Каховка). На відкритті «Острівної республіки» отаман Каховського Козачого товариства Микола Огданець призначив наказним отаманом таборування Іллю Негуляєва ("Патріот"), а писарем - Жанну Захарченко, ученицю ЗОШ № 3, члена міського парламенту старшокласників. Протягом чотирьох днів учасники не лише відпрацьовували вже знайомі навички, а й засвоювали нову корисну інформацію, яку вони отримали завдяки тренінгу працівників Міського центру соціальних служб Каховської міської ради "Здоровий спосіб життя, як профілактика ВІЛ/СНІД", а також завдяки наставникам куреня "Гілея" та клубу "Патріот", які проводили практичні заняття з тактичної медицини. Козачата тренувались у стрільбі з пневматичної зброї та луку, веслуванні на човні. В останній день табору відбувся квест "Гра лідерів", що вимагав гарної фізичної підготовки, уміння веслувати та орієнтуватися у просторі за допомогою компасу, готовність перейти річку у брід, навички стрільби та здатність надати першу медичну допомогу та транспортувати пораненого. Але найголовніше, що треба було для успішного проходження квесту - вміти працювати в команді. За результатами квесту третє місце посіла команда "Гілея 1"(с. Чорнянка), друге - "Патріот" (м. Нова Каховка), а перше - збірна команда "Характерники" у складі Зеленяка Микити, Круковської Дани, Зика Єгора та Аістова Віталія. Увечері біля вогнища курені демонстрували творчі номери, співали пісні під гітару.

З 2 по 4 липня 2021 року на території лісництва в районі м. Таврійськ відбулося молодіжне таборування «Січ на Івана Купала» (в рамках таборування проведено 10 заходів, прийняли участь 180 чол.);

25-29 серпня 2021 року у сосновому бору біля Новокаховського лісництва було проведено таборовий збір «Соснова січ - 2021» (в рамках таборування проведено 8 заходів, прийняли участь 150 чол.)

30 серпня 2021 року в рамках І етно-фестивалю «Таврійська фортеця» організовано приготування козацького кулішу для учасників, гостей та відвідувачів фестивалю (близько 200 осіб).

3.5. В січні в міськвиконкомі відбувся Семінар по обговоренню змін до Положення та проведення в 2021 році ХХ Відкритих змагань дитячих козацьких організацій Каховської міської територіальної громади на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва Станіслава Панаска. Основні питання семінару: 1) Підсумки XІХ-х Відкритих змагань на Кубок сотника Українського козацтва С.Панаска в 2020 році та 2) Обговорення змін до Положення XХ-х Відкритих змагань на Кубок сотника Українського козацтва С.Панаска в 2021 році.

З 2002 року Каховське Козаче товариство та Каховська паланка УДЮТ "Січ" спільно з відділом у справах молоді та спорту та управлінням освіти проводять змагання дитячих козацьких організацій на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва Станіслава Панаска. В 2021 році у змаганнях брали участь 7 дитячих козацьких організацій міста: курені Каховської паланки УДЮТ “Січ”: “Мандрівник» (СЗОШ № 2, наставник Тетяна Зубкова), “Скіф” (НВК «Гімназія», наставник Олена Дмитренко), “Джура” (ЗОШ № 4, наставник Костянтин Нечитовський), “Козацька люлька (ЗОШ № 5 наставник Олександра Дейнега), військово-патріотичний гурток “Сіроманці” (ЦДТ, наставник Олеся Мінська), “Таврійські яструби” (Малокаховський НВК), “чорноморівській курінь” (Чорноморівська гімназія). Традиційно підсумки змагань козацьких республік на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва Станіслава Панаска підводяться до Дня Збройних сил України. 6 грудня в Каховському міському культурно-методичному закладі у атмосфері вистаки “Мамай мандрує” представники влади та громадськості вітали переможців та учасників змагань. В форматі кахут-гри було проведено вікторину на краще знання історії українського козацтва. І місце у вікторині здобув курінь «Мандрівник», ІІ місце - курінь «Скіф», ІІІ місце - курінь «Джура». В номінаціях «Кращий козак», «Краща козачка», «Наставник козачат» відзначені представники козацьких республік міста за результатами роботи року та поданням закладів освіти. Для нагородження кращої дитячої козацької організації громади у 2021 році до слова запросили: першу заступницю міського голови Галину Гондареву, отамана Каховського Козачого товариства Миколу Огданця, голову ради поважних козаків, депутата міської ради Віктора Зубкова, начальника відділу у справах молоді та спорту Сергія Кашуліна. А перемогу у ХХ-тих Відкритих міських змаганнях дитячих козацьких організацій цьогоріч святкував курінь "Мандрівник" (СЗОШ № 2). На завершення урочистого козацького кола, о 14:00, від центральної площі міста розпочалася урочиста хода. Учасники пройшли центральними вулицями міста та поклали квіти до пам`ятників у Козацькому сквері, меморіальному комплексі «Вічний вогонь», вшанували пам`ять загиблих в АТО на Мистецькій площі, також козацька делегація відвідала могилу сотника Українського козацтва Станіслава Панаска на міському цвинтарі. Під час урочистої ходи отаман Каховського Козачого товариства Микола Огданець провів експрес-екскурсію пам’ятними місцями, а згадуючи усіх загиблих, хто в різні часи боронив рідну землю, було оголошено хвилину мовчання.

4. Сфера культурно-просвітницької діяльності

4.1. 3 01 по 11 жовтня, в рамках міських заходів щодо відзначення Дня Українського козацтва, спільно з управлінням освіти та Каховським ЦДТ серед закладів загальної середньої освіти міста та району у дистанційному форматі проведено XVIІI дитячий фестиваль козацької пісні «Козацькому роду нема переводу» (більше 80 учасників). А 14.10.2021, під час урочистого зібрання, заступниця начальника відділу у справах молоді та спорту В.Базилевич, привітала усіх, хто взяв участь у цьогорічному фестивалі козацької пісні, стверджуючи, що дійсно "Козацькому роду нема переводу", тих, хто своєю невичерпною енергією та творчістю дарує життя народній пісні у сьогоденні, а саме:

- курінь «МАНДРІВНИК» (рій "Булатні клинки") СЗОШ №2 Каховської міської ради (керівник Дарвіна Ольга);

- курінь «СІРОМАНЦІ» Центру дитячої творчості (керівник Мінська Олеся);

- курінь "ДЖУРА" ЗОШ №4 Каховської міської ради (педагог- організатор Паук Ольга);

- зразковий вокальний ансамбль"Барвограй" НВК "Гімназія" Каховської міської ради (керівник Тринкаль Ірина);

- Тимофій Акінша, соліст Зразкового вокального ансамблю "Барвограй" та молодша хореографічна група НВК "Гімназія" Каховської міської ради (керівники: Тринкаль Ірина, Поповська Катерина);

- Пастушенко Арсеній, учень 7 класу ЗОШ №1 Каховської міської ради (керівник Косьянова Оксана);

- учні 9 класу ЗОШ № 5 Каховської міської ради (керівник Носова Оксана);

- учні 3 класу Чорноморівської гімназії Каховської міської ради (керівник Сегляник Алла).

Усі творчі номери з самого ранку цього святкового дня демонструвалися на великому екрані на центральній площі міста, а також їх можна переглянути на сторінці "Каховське Козаче товариство" у соцмережі Фейсбук.

4.2. 01 травня делегація молоді Каховської міської територіальної громади відвідала Кам’янську Запорозьку Січ (у межах села Республіканець Милівської сільської територіальної громади), щоб віддати шану кошовому отаману Костю Гордієнку та мужнім запорожцям, які боронили Україну. 22 роки тому козаки Херсонщини визначили день 01 травня як день поминальної тризни, адже саме у перші травневі дні далекого 1733 року преставився славетний козак Кость Гордієнко. Серед учасників подорожі: екскурсовод - отаман Херсонської паланки Війська Запорозького Низового Юрій Властов, осавул Каховського Козачого Товариства Григорій Мінський, писар Каховського Козачого товариства Олександр Глущенко.

4.3. До Дня Українського козацтва та Дня захисників і захисниць України проведено низку заходів.

ІХ відкритий спортивний фестиваль-змагання «Козацькі розваги» відбувся на СК “Олімпійсьуий” 09.10.2021. Цього разу боротися у особистій та командній першості виявили бажання 6 команд: «Джура» (керівник Костянтин Нечитовський), «Скіф» (керівник Дар`я Мельникова), «Мандрівник-1» та «Мандрівник-2» (керівник Тетяна Зубкова), «Сіроманці» та «Лицарі степу» (керівник Олеся Мінська). Розпочали з традиційного шикування, після чого перейшли до легкоатлетичної естафети (4х100 м) з елементами кросфіту. У естафеті з результатом 1,40 перемогу святкувала команда «Мандрівник-1». Наступний вид змагань - стрільба з пневматичної зброї (гвинтівки). Від кожної команди участь у заліку брали по 2 чол.: юнак та дівчина. Найкращими «снайперами» виявила себе команда «Сіроманці», а другими стали «Лицарі степу». Стрільба з луку, як важливий елемент козацького гарту, завжди присутній на змаганнях. Цього разу, попри вітер, вдача була на стороні команди «Скіф» (Віолетта Єгорова і Богдан Добринюк), а найкраще виконав підтягування на високій перекладині Артем Беспалько. Та й у дартсі «Скіфи» були найвлучнішими (Віолетта Єгорова і Дмитро Наумчик). У інтелектуальному змаганні під час вікторина з історії Українського козацтва, перемогу святкувала команда «Джура» у складі Микити Зеленяка і Євгенії Лосінець. Також, виконавши вправу - ривок максимально якісно та швидко, Дмитро Котов приніс найкращий результат команді «Джура» у гирьовому спорті, в два рази випередивши суперників. У перетягуванні канату юнаки «Джури» також були нездоланні. У загальному заліку перемогу святкувала команда «Скіф». Друге і третє місця посіли, відповідно, команда «Джура» і команда «Мандрівник-1». Варто відзначити, що команди «Мандрівник-2» (молодша група), «Сіроманці» та «Лицарі степу» впевнено тримали третю і четверту сходинки та складали достойну конкуренцію командам-переможцям.

12.10.2021 за ініціативи практикантки відділу у справах молоді та спорту Дани Круковської та при підтримці відділу у справах молоді та спорту, відбулась Kahoot!-гра "Степ та воля - козацька доля". Гра проходила у онлайн форматі, а приєднатися до неї могли усі охочі незалежно від віку. То ж, 12 жовтня двадцять учасників зібрались на платформі Zoom. Заступник начальника відділу у справах молоді та спорту В.Базилевич нагадала учасникам гри про сторінки історії козацтва на Херсонщині. А ось питання знала лише організаторка, козачка УДЮТ "Січ" Д.Круковська, яка і модерувала гру. Гра відбувалася у два етапи: тренувальний (для розуміння алгоритму) та змагальний (три тури). Учасники могли відповідати на питання у всіх турах. У кожному турі змагального етапу було визначено переможця. У інтелектуальній боротьбі змагались і учні шкіл, і юні козачата, і, навіть, деякі наставники. Але цього разу вдача була на стороні молоді: - у І турі беззаперечну перемогу здобув Микита Зеленяк (курінь "Джура"), - у ІІ турі переможницею стала Марія Безрукава (курінь "Скіф"), - у ІІІ турі накращі знання були у Артема Тищенка (Малокаховський ЗЗСО).
А подарунки переможцям підготував відділ у справах молоді та спорту.

14 жовтня із самого ранку, враховуючи карантинні обмеження, представники козацтва, влади та громадськості, наставники козачат зібралися на березі Дніпра біля пам’ятного знаку на честь гетьмана Богдана Ружинського та мужніх запорозьких козаків, де щороку вшановуємо українське козацьке лицарство. Право підняти прапори було надано представникам козацтва: писарю Каховського Козачого товариства Олександру Глущенку і голові Ради поважних козаків Каховського Козачого товариства Віктору Зубкову. До присутніх з вітальним словом звернувся міський голова Віталій Немерець, який виконав почесну місію з нагородження представників козацької спільноти:

- Стацика Володимира, козака Каховського Козачого товариства, члена громадського формування з охорони громадського порядку "Щит", активного учасника акцій та заходів Каховського Козачого товариства та Каховської паланки УДЮТ "Січ" (в тому числі, виїзниих таборувань козацьких куренів);

- Скрипніченко Галину, козачку Каховської паланки УДЮТ "Січ", організаторку творчих зустрічей під час виїзниих таборувань козацьких куренів Каховської паланки УДЮТ "Січ".

Слово для привітання від Каховського Козачого товариства мав писар товариства, беззмінний фотограф та відеорежисер дитячих козацьких таборувань та зустрічей Олександр Глущенко, який подякував наставникам юних козачат, які вкладають свій час та натхнення, сили та розум у таку потрібну справу - формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, утвердження патріотичних переконань і поваги до культурного та історичного минулого України. Заступниця начальника відділу у справах молоді та спорту Владислава Базилевич, привітала усіх, хто взяв участь у цьогорічному фестивалі козацької пісні, стверджуючи, що дійсно "Козацькому роду нема переводу".

За традицією у цей день козацька спільнота завжди згадує тих, хто відійшов у вічність. Право першими покласти квіти до пам’ятного знаку на честь гетьмана Богдана Ружинського та мужніх запорозьких козаків мали почесні гості свята, представники влади, козацьких організацій, громадськості.

4.4. Протягом року наставниками козачат: Зубкова Т.П. (курінь “Мандрівник” СЗОШ № 2), Нечитовський К.В. (курінь “Джура” ЗОШ № 4), Мінська О.В. (ВПГ “Сіроманці” ЦДТ), Дмитренко О.Я. (курінь “Скіф” Каховський НВК «Гімназія»), Дайнега О.В. (курінь “Козацька люлька” ЗОШ №5), представниками ГО «Каховське Козаче Товариство»: Огданець М.В., Зубков В.А., Мінський Г.М., представниками відділу у справах молоді та спорту та Каховського історичного музею: Базилевич В.І., Чечіна В.В. було прочитано козачатам та молоді міста близько 30 лекцій та бесід з історії Українського козацтва та державотворення України, в яких взяли участь близько 900 чоловік.

4.5. У 2021 році через карантинні обмеження в навчальних закладах міста літні пришкільні табори не працювали.

4.6. Управління освіти, відділи міської ради (у справах молоді та спорту, культури, у справах дітей та ін.) сприяють роботі козацьким дитячим куреням Каховської паланки УДЮТ “Січ” (“Мандрівник”, “Скіф”, “Джура”, “Козацька люлька”), ВПГ “Сіроманці” та ВПК “Сокіл” Центру дитячої творчості Каховської міської ради. Для козачат і їх наставників проводились семінари, лекції, відео-лекторії, тренінги, екскурсії тощо.

5. Сфера науково-дослідницької, пропагандистської та видавничої роботи

5.1. В лютому 2021 року представник куреня “Мандрівник” (СЗОШ № 2) здобув перемогу у І (містький) та взяв участь у ІІ (обласний) етапах конкурсу-захисту учнівської молоді МАН. А в грудні 2021 року на базі ЗОШ № 5 відбувся І етап (міський) Всеукраїнського конкурсу-захисту учнівської молоді МАН. В конкурсі-захисті взяли участь і юні козачата з Каховської паланки УДЮТ “Січ”.

5.2. 5 лютого 2021 року в приміщені Каховського міськвиконкому відбувся семінар з підготовки ХХ Відкритих змагань дитячих козацьких організацій Каховської територіальної громади на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва Станіслава Панаска в 2021 році. У його роботі взяли участь: отаман Каховського Козачого товариства Григорій Мінський, почесний отаман Каховської паланки УДЮТ "Січ" – Микола Огданець, начальник відділу у справах молоді та спорту – Лідія Левчик, головний спеціаліст управління освіти – Оксана Круковська, директор ЦДТ – Ольга Литвиненко, отаман Малокаховського куреня Війська Запорозького Спілки Козаків України – Євген Коновальчук та наставники дитячих козацьких куренів Каховської паланки УДЮТ "Січ". На семінарі були присутні і представники міської територіальної громади, які вперше долучилися до козацького руху: педагог-організатор Коробківського ЗЗСО – Марія Комарова, заступник директора з виховної роботи Малокаховського ЗЗСО – Ірина Юрів та вчитель фізкультури Роздольненського ЗЗСО – Павло Баланович. Основні питання семінару: - Про Національно-патріотичне виховання та розвиток козацького руху в закладах освіти; - Підсумки XІХ Відкритих міських змагань дитячих козацьких організацій на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва Станіслава Панаска в 2020 році; - Обговорення щодо внесення змін та доповнень до Положення про XХ Відкриті змагання козацьких організацій Каховської міської територіальної громади на Кубок пам’яті сотника
Українського козацтва Станіслава Панаска в 2021 році. Почесний отаман Каховської паланки УДЮТ "Січ" – Микола Огданець розповів про історію створення козацького руху Каховщини, заснування змагань на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва Станіслава Панаска та провів детальний розгляд Положення для нових членів козацької громади. Наставники козацьких куренів вносили свої пропозиції, а нові члени козацької родини брали активну участь в обговоренні та ставили актуальні запитання. Зустріч пройшла продуктивно та ще раз підтвердила необхідність та корисність спілкування такого формату.

5.3. У зв'язку з відсутністю науково-пошукових робіт в 2021 році видання літератури з історії та сучасного розвитку козацтва не відбувалось.

5.4. Протягом року в ЗМІ (в тому числі на офіційному сайті територіальної громади та офіційній сторінці Каховської міської територіальної громади у соцмережі Фейсбук) друкувались матеріали журналістів, козаків, козачат та їх наставників, які висвітлювали надбання історії, культури, традицій Українського козацтва у засобах масової інформації. Для учнів загальноосвітніх закладів та молоді міста на базі міській універсальній бібліотеки протягом року проводились різноманітні заходи.

5.5. Протягом року до складу козацьких організацій міста, і в першу чергу до складу Каховської паланки УДЮТ “Січ”, були залучені нові члени. До Дня Українського козацтва було посвячено в козачата близько 200 дітей з чотирьох куренів.

5.6. Протягом року Каховським Козачим товариством, Каховською паланкою УДЮТ "Січ", Військово-патріотичним гуртком “Сіроманці”, куренями “Джура”, "Мандрівник" було проведено 9 пішохідних мандрівок по території Херсонської області в рамках експедиції “Козацькими стежками”.

5.7. Протягом року писарем Каховського Козачого товариства Олександром Глущенком було створено відеофільми "Покрова", “Фестиваль козацької пісні” тощо. Готують свої відеоматеріали і представники козацьких куренів Каховської паланки УДЮТ “Січ”.

6. Сфера фізичної культури, спорту і туризму

6.1. Протягом року відділом у справах молоді та спорту спільно з Каховським Козачим товариством, Каховською паланкою УДЮТ “Січ” було організовано та проведено 3 мандрівки по місяцям, пов'язаним з історією Українського козацтва: Республіканець, Капулівка, Чорна долина тощо.

6.2. В Каховці з видів спорту, які повʼязані з козацькими традиціями, розвивається на базі ДЮСШ “Хортинг” (наставник В.Малашин) та академічне веслування (керівник О.Шаніна).

6.3. Дитяча гра-випробування серед 5-тих класів міста “Котигорошко” в 2021 році не проводилась.

6.4. 13 жовтня управлінням освіти за підтримки відділу у справах молоді та спорту на стадіоні «Авангард» було проведено спортивний фестиваль «Нащадки козацької слави» в рамках фізкультурно-патріотичного комплексу «Козацький гарт», присвячений Дню Захисників і захисниць України та Дню Українського козацтва. У фестивалі взяли участь учні 5-11 класів.

6.5. Водні козацькі походи по місцями слави запорізьких козаків в 2021 році не проводились.

6.6., 6.7. Куріні “Джура”, “Мандрівник”, “Скіф” та ВПГ “Сіроманці” постійно проводять для своїх вихованців екскурсії Козацьким сквером. Також у 2021 році представники наставники та козачата могли ознайомитися з мандрівною виставкою “Мамай мандрує” та самим долучитися до неї, намалювавши “свого” Мамая.

7. Сфера міжнародного співробітництва та співробітництва з іншими

козацькими об'єднаннями області та держави

7.1. Протягом року проводились міські заходи козацького спрямування і до їх проведення залучались представники інших козацьких об’єднань області та держави, а саме: отаман Херсонської паланки Міжнародної організації “Військо Запорізьке” Юрій Властов (м. Нова Каховка), отаман Херсонської паланки Спілки козаків України “Військо Запорозьке” Сергій Якуба (с. Козацьке), козак з Херсону Олег Синаєв, отаман Херсонського коша Українського козацтва Юрій Білик, отаман Миколаївсько коша Українського козацтва Марина Попенко та ін. В проведені міських заходів брали участь козаки з Миколаїва та Миколаївської області, Каховського, Бериславського та Горностаївського районів. В козацьких дитячих заходах беруть участь скаути з м. Енергодар Миколаївської області, м. Снігурівка та одеські козачата (с. Калинівка).

7.2. Протягом року козацькі організації міста, козачата Каховської паланки УДЮТ “Січ” брали участь у всеукраїнських, регіональних та обласних козацьких заходах: на Кам'янській Січі (с. Республіканець), у військово-спортивному вишколі учнівської молоді Херсонщини «Покровський гарт», організованим за програмою віськово-патріотичної гри «Джура»; у осінній сесії інтелектуальної гри брейн-ринг серед вихованців гуртків «Джура» з усієї області; у Відкритих змаганнях зі стрільби з пневматичної зброї в м. Нова Каховка тощо.

7.3. Всеукраїнська спортивно-патріотична регата "Козацький шлях-2021" в поточному році до Каховки не заходила.

7.4. Протягом року козацькі організації міста організовували зустрічі козачат та козаків з представниками козацьких осередків України: Бериславського району, Одеської області (с. Калинівка), Херсону, Таврійська, Нової Каховки, Миколаєва та Миколаївської області (м. Снігурівка) тощо.

8. Сфера природоохоронної діяльності

8.1., 8.2. У 2021 році проведено три козацькі толоки:

- 10 квітня 2021 року за ініціативою ГО «Каховське Козаче товариство» проведена спільна акція молоді міста, активістів козацького руху міста, Каховської паланки УДЮТ «Січ» та ДП«Каховське лісове господарство» в рамках Всеукраїнського проєкту «Озеленення України» (висаджено 500 дерев акації; в акції прийняли участь 60 чол.);

- 17 квітня 2021 року - «Козацька толока 2021» біля монументу «Легендарна Тачанка» (30 чол.);

- 24 квітня 2021 року - за ініціативою ГО «Каховське Козаче товариство» за участі членів міської координаційної ради з питань розвитку Українського козацтва, Каховської паланки УДЮТ «Січ» проведена «Козацька толока 2021» в Козацькому сквері (37 чол.).

Також 19 вересня 2021 року членами куреня “Сіроманці” разом з представниками Каховського козачого товариства на човневій станції організовано толоку (19 чол.).

Під час проведення таборових зборів “Січ на Івана Купала” та «Соснова Січ 2021» козачата куренів-учасників протягом 3-х днів прибирали сміття навколо табору, брали участь в конкурсі на кращий підтабір тощо.

9. Сфера інформаційно-аналітичної діяльності

9.1. У 2021 році засобами масової інформації, на офіційному сайті територіальної громади та офіційній сторінці Каховської міської територіальної громади у соцмережі Фейсбук, на сторінці “Каховське Козаче товариство” у соцмережі Фейсбук було надано 74 інформації про виконання міської Програми розвитку Українського козацтва та стосовно історії Українського козацтва та діяльності громадського сучасного козацького руху Херсонщини.

9.2. Хід виконання заходів Програми один раз на квартал розглядався на засіданні міської координаційної ради з питань розвитку Українського козацтва при виконавчому комітеті міської ради (27 січня, 22 квітня, 23 вересня, 29 листопада).

Всього протягом 2021 року було проведено 71 захід (згідно з Програмою - 44), в яких взяло участь 2701 чоловік. На проведення цих заходів з міського бюджету було виділено 30000 грн.
 

Начальник відділу у справах молоді та спорту Сергій Кашулін