ОПИС ДОКУМЕНТУ

Автор:

Джепарова Сєрвіназ Расимівна, начальник відділу містобудування та архітектури, головний архітектор міста

Дата:

15.12.2021

ДРУК ПРОЄКТУ РІШЕННЯ

ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 24
Про затвердження Програми розроблення містобудівної документації території Каховської міської територіальної громади на 2022-2024 роки

З метою виготовлення містобудівної документації території Каховської міської територіальної громади, для створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон, керуючись Законами України: “Про регулювання містобудівної діяльності», “Про генеральну схему планування території України”, “Про основи містобудування”, “Про архітектурну діяльність”, постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.2021р. № 926 “Про затвердження Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації”, статтями 25,29, 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розглянувши схвалений виконавчим комітетом проект Програми розроблення містобудівної документації території Каховської міської територіальної громади на 2022-2024 роки (рішення виконавчого комітету від 14.12.2021 р. № 432), міська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Програму розроблення містобудівної документації території Каховської міської територіальної громади на 2022-2024 роки (додається).

2. Фінансовому управлінню міської ради (Гончаров О.А.) передбачити в міському бюджеті на 2022 рік кошти для фінансування Програми.

3. Відповідальність за виконання даного рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Рагуліна В.В.

4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань містобудування, земельних відносин та використання майна територіальної громади міста (Гончарова Т.С.).

Міський голова Віталій Немерець

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням Каховської міської ради

від №______

Програма

розроблення містобудівної документації території

Каховської міської територіальної громади на 2022-2024 роки

1. Загальні положення

Планування територій є цілеспрямованою діяльністю з формування стратегії розвитку території задля забезпечення створення та підтримання повноцінного життєвого середовища. Вона покликана забезпечити раціональне використання наявних ресурсів, зниження потенційних ризиків, посилення притаманних території переваг, урівноваження різноманітних економічних, соціальних, культурних, природоохоронних та інших потреб, сталий розвиток відповідної території.

Реалізація Програма розроблення містобудівної документації території Каховської міської територіальної громади на 2022-2024 роки (далі-Програма) має забезпечити вирішення проблемних питань розвитку населених пунктів та встановлення відповідного режиму забудови на територій Каховської міської територіальної громади.

Програма розроблена відповідно до законів України «Про регулювання
містобудівної діяльності», «Про Генеральну схему планування території
України», «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність», інших нормативно-правових актів. У ній визначені основні напрями комплексного вирішення питань розроблення містобудівної документації, формування нових підходів до її оновлення, моніторингу і контролю виконання.

У Програмі наведені терміни, що вживаються у такому значенні:

- містобудівна документація - одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та землевпорядна документація- затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій;

- містобудівний моніторинг - система спостережень, аналіз реалізації містобудівної документації, оцінки та прогнозу стану і змін об’єктів містобудування, які проводяться відповідно до вимог містобудівної документації та спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних і громадських інтересів;

- концепція інтегрованого розвитку території територіальної громади -документ стратегічного планування, який визначає довгострокові, міждисциплінарні, просторові та соціально-економічні пріоритети розвитку території, є вихідними даними для розроблення містобудівної документації на місцевому рівні на принципах сталого розвитку, відповідає державним і регіональним програмам розвитку та затверджується відповідним органом місцевого самоврядування;

- комплексний план просторового розвитку території територіальної громади - одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та документація із землеустрою, що визначає планувальну організацію, функціональне призначення території, основні принципи і напрями формування єдиної системи громадського обслуговування населення, дорожньої мережі, інженерно-транспортної інфраструктури, інженерної підготовки і благоустрою, цивільного захисту території та населення від небезпечних природних і техногенних процесів, охорони земель та інших компонентів навколишнього природного середовища, формування екомережі, охорони і збереження культурної спадщини та традиційного характеру середовища населених пунктів, а також послідовність реалізації рішень, у тому числі етапність освоєння території;

- генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту;

- генплан зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон;

- стратегічна екологічна оцінка - процедура визначення, опису та оцінювання наслідків виконання документів державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, виправданих альтернатив, розроблення заходів із запобігання, зменшення та пом’якшення можливих негативних наслідків, яка включає визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки, складання звіту про стратегічну екологічну оцінку, проведення громадського обговорення та консультацій (за потреби - транскордонних консультацій), врахування у документі державного планування звіту про стратегічну екологічну оцінку, результатів громадського обговорення та консультацій, інформування про затвердження документа державного планування;

- експертиза містобудівної документації – процедура визначення відповідності змісту містобудівної документації законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань планування і забудови територій, а також вимогам завдань з розроблення містобудівної документації;

- топографічна основа – оновлена картографічна основа в цифровій формі , як набори профільних геопросторових даних у держаній геодезичній системи координат УСК-2000 і єдиній системи класифікації та кодування об’єктів будівництва.

2. Мета Програми

Своєчасне забезпечення одночасно містобудівною документацією на місцевому рівні та документацією із землеустрою території Каховської міської територіальної громади, яка визначає планувальну організацію, функціональне призначення територій, основні принципи і напрями формування єдиної системи громадського обслуговування населення, послідовність реалізації рішень та етапність освоєння територій громади.

Програма спрямована на реалізацію основних напрямів державної та регіональної політики в галузі містобудівної діяльності, гармонійного
узгодження інтересів та ефективної взаємодії влади, бізнесу і громадськості.

Планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Комплексний план просторового розвитку території територіальної громади (далі - комплексний план) розробляється на всю територію територіальної громади.

Комплексний план передбачає узгоджене прийняття рішень щодо цілісного (комплексного) просторового розвитку населених пунктів як єдиної системи розселення і території за їх межами.

Комплексний план просторового розвитку території територіальної громади - одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та документація із землеустрою, що визначає планувальну організацію, функціональне призначення території, основні принципи і напрями формування єдиної системи громадського обслуговування населення, дорожньої мережі, інженерно-транспортної інфраструктури, інженерної підготовки і благоустрою, цивільного захисту території та населення від небезпечних природних і техногенних процесів, охорони земель та інших компонентів навколишнього природного середовища, формування екомережі, охорони і збереження культурної спадщини та традиційного характеру середовища населених пунктів, а також послідовність реалізації рішень, у тому числі етапність освоєння території.

Генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Строк дії генерального плану населеного пункту не обмежується.

Зміни до генерального плану населеного пункту можуть вноситися за результатами містобудівного моніторингу не частіше одного разу на рік.

Генеральні плани населених пунктів підлягають стратегічній екологічній оцінці.

Експертизі містобудівної документації на місцевому рівні підлягає виключно генеральний план міста.

Генеральні плани населених пунктів у межах території територіальної громади деталізують положення комплексного плану та є його невід’ємними складовими. Детальні плани території у межах території територіальної громади деталізують положення генеральних планів населених пунктів, а щодо територій, на які генеральні плани не розробляються, - комплексного плану.

Плани зонування територій населених пунктів у межах території територіальної громади розробляються у складі генеральних планів таких населених пунктів.

Детальні плани території одночасно з їх затвердженням стають невід’ємними складовими комплексного плану та/або генерального плану населеного пункту.

3. Завдання Програми

3.1 Розроблення концепції інтегрованого розвитку території Каховської міської територіальної громади, яка визначає довгострокові, міждисциплінарні, просторові та соціально-економічні пріоритети розвитку території.

3.2 Розроблення комплексного плану просторового розвитку території Каховської міської територіальної громади - одночасно містобудівної документації на місцевому рівні та документація із землеустрою.

3.3 Проведення містобудівного моніторингу генеральних планів населених пунктів Каховської міської територіальної громади з метою визначення необхідності дострокового внесення змін до генеральних планів населених пунктів;

3.4 Виконання топографо-геодезичних робіт з виготовленням топографічної зйомки в цифровій формі в державній системі координат УСК-2000 і єдиній системі класифікації та кодування об’єктів будівництва для території територіальної громади в масштабі 1:10000, для населених пунктів - в масштабі 1:2000, для детальних панів територій в масштабі 1:500 – 1:1000.

3.5 Розроблення або внесення змін до генеральних планів населених пунктів Каховської міської територіальної громади.

3.6 Розроблення планів зонування (зонінгу) території населених пунктів Каховської міської територіальної громади.

3.7 Розроблення детальних планів територій у межах і за межами населених пунктів Каховської міської територіальної громади.

3.8 Визначення державних, громадських і приватних інтересів для розроблення містобудівної документації з планування, забудови та іншого використання територій.

3.9 Обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням та
використанням територій для містобудівних потреб та встановлення режиму раціонального використання земель та забудови територій, на яких передбачена перспективна містобудівна діяльність.

3.10 Забезпечення раціонального розселення і визначення напрямів сталого розвитку громади в цілому та кожного населеного пункту.

3.11 Визначення і раціональне розташування територій житлової та
громадської забудови, промислових, рекреаційних, природоохоронних,
оздоровчих, історико-культурних та інших територій і об’єктів.

3.12 Визначення територій, що мають особливу екологічну, наукову,
естетичну, історико-культурну цінність, встановлення передбачених
законодавством обмежень на їх планування, забудову та інше використання.

3.13 Розроблення розділу «Охорона навколишнього природного середовища» та звіту про стратегічну екологічну оцінку.

3.14 Проведення громадського обговорення для формування завдання на розроблення комплексного плану території територіальної громади та обговорення проекту містобудівної документації.

3.15 Організація попереднього розгляду проекту містобудівної документації архітектурно-містобудівною радою.

3.16 Проведення експертизи містобудівної документації.

3.17 Організація розгляду та затвердження проектів містобудівної документації Каховською міською радою.

3.18 Забезпечення оприлюднення містобудівної документації на офіційному вебсайті Каховської міської ради.

3.19 Забезпечення внесення відповідних даних до Державного земельного кадастру і містобудівного кадастру.

4. Обґрунтування необхідності та важливості

реалізації Програми

Планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами відповідно до повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, комплексних планів просторового розвитку територій, детальних планів та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.

Підвищення ролі містобудівної діяльності є питанням актуальним і
першочерговим для розвитку населених пунктів Каховської міської територіальної громади. Оновлена містобудівна документація створить умови для поліпшення інвестиційного клімату громади та залучення інвестиційних коштів.

Реалізація завдань, передбачених Програмою, дозволить досягти сталого розвитку з планування території, зокрема:

- розв’язати проблему розроблення (оновлення) містобудівної
документації;

- забезпечити територію населених пунктів планово-висотною основою та картографічними матеріалами на базі національної системи відліку та державної системи координат;

- оновити містобудівну документацію із застосуванням сучасних геоінформаційних технологій, що дозволить сформувати бази даних для роботи муніципальних геоінформаційних систем, що впроваджуються у систему управління територією;

- удосконалити механізм державного регулювання процесу оновлення
містобудівної документації;

- поліпшити роботу щодо збереження, охорони та використання пам’яток архітектури та містобудування, а також районів історичної забудови;

- поліпшити інвестиційний клімат у населених пунктах та забезпечити їх збалансований соціально-економічний розвиток;

- розробити проектну документацію для створення рекреаційних, історико-культурних територій, об’єктів скверів та окремих зелених насаджень;

- створення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури.

5. Сучасний стан проблем

Каховська міська територіальна громада входить до Переліку спроможних територіальних громад Херсонської області. У складі громади налічується 6 населених пунктів: місто Каховка (центр громади) та села Коробки, Малокаховка, Роздольне, Чорноморівка, Вільна Україна. За територіальним устроєм громада входить до Каховського району Херсонської області.

Площа території Каховської міської територіальної громади складає 195,4 км².

Існуюча містобудівна документація виконана відповідно до діючих Державних будівельних норм, а також інших нормативних документів.

Рішенням сесії Каховської міської ради від 22.12.2020 року № 94/3 затверджена науково-проектна документація ,,Історико-архітектурного опорного плану м. Каховка Херсонської області з визначенням меж і режимів використання зон охорони памʼяток та історичних ареалів” (розробник Українським державним інститутом культурної спадщини (УДІКС)).

Рішенням сесії Каховської міської ради від 22.12.2020 року № 95/3 затверджено містобудівну документацію ,,Внесення змін до генерального плану м. Каховка Херсонської області” (розробник Український державний науково-дослідний інститут проектування міст ,,ДІПРОМІСТО” імені Ю.М.Білоконя” (м. Київ)).

Містобудівна документація “Внесення змін до плану зонування території м. Каховка Херсонської області” затверджена рішенням сесії Каховської міської ради від 25.02.2021 № 235/8 (розробник ПрАТ “Херсон-Діпромісто”).

Інформація щодо наявності містобудівної документації населених пунктів Каховської міської територіальної громади станом на 01 грудня 2021 року наведена у Додатку 1.

Аналізуючи містобудівну документацію Каховської міської територіальної громади маємо підстави для висновку про необхідність виконання:

- містобудівного моніторингу генеральних планів населених пунктів, які увійшли до складу громади з метою визначення необхідності дострокового внесення змін до генеральних планів та відповідності їх будівельним нормам і вимогам Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»;

- розроблення комплексного плану просторового розвитку території Каховської міської територіальної громади;

- розроблення розділу «Охорона навколишнього природного середовища» та звіту про стратегічну екологічну оцінку для кожного населеного пункту та території громади в цілому (комплексного плану).

5. Обсяги та джерела фінансування

Реалізацію Програми передбачається здійснювати за рахунок:

- коштів державних субвенцій на виконання містобудівних проектних робіт;

- коштів місцевого бюджету;

- коштів потенційних інвесторів;

- коштів інших джерел, не заборонених законодавством.

Фінансування Програми здійснюється в межах асигнувань, передбачених у міському бюджеті на вищезазначені роботи або інших джерел, не заборонених законодавством (згідно Додатку 2).

6. Очікувані результати, ефективність програми

Виконання Програми дасть можливість:

- забезпечення території Каховської міської територіальної громади сучасною містобудівною документацією та землевпорядною документацією яка забезпечуватиме збалансований розвиток, забудову та інше використання територій як в межах населеного пункту так і за межами;

- здійснювати упорядкування територій, проводити вибір, вилучення (викуп), надання у власність чи користування земель для містобудівних потреб;

- налагодити дієвий контроль за дотриманням чинних законодавчих і нормативних актів у сфері містобудування та землеустрою, регулюванням забудови та використання території Каховської міської територіальної громади з врахуванням державних, громадських та приватних інтересів;

- забезпечити виконання положень законодавства у сфері містобудування та землекористування при вирішенні питань забудови, реконструкції та комплексного благоустрою територій;

- залучити інвестиції у розвиток територій територіальної громади та населених пунктів.

Комплексний план просторового розвитку громади, який буде розроблений сертифікованими спеціалістами, дозволить більш ефективно реалізувати внутрішній потенціал громади, використати наявні ресурси, визначити пріоритети в управлінні територією громади та сформувати політику її просторового розвитку на перспективу.

7. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Виконання заходів Програми контролюється міською радою згідно з рішенням сесії, яким вона затверджена.

Реалізація Програми здійснюється виконавчим комітетом Каховської міської ради, який в нормативно-правових питаннях взаємодіє з управлінням містобудування та архітектури Херсонської обласної державної адміністрації.

Начальник відділу

містобудування та архітектури,

головний архітектор міста С.Р. Джепарова

Додаток 1

до Програми розроблення

містобудівної документації

на 2022-2024 роки

Перелік наявної містобудівної документації населених пунктів, які входять до складу Каховської міської територіальної громади

Назва населеного пункту

Назва містобудівної документації

Розробник

Площа сільської (міської) ради (га)

Площа житлової забудови (га)

Чисельність населення (тис. осіб)

Рішення про затвердження містобудівної документації

(№, дата)

1

с. Малокаховка

“Генеральний план поєднаний з детальними планами територій с. Малокаховка, Малокаховської сільської ради, Каховського району, Херсонської області”

ТОВ “Укргенплан”

315, 329

161, 8856

3,297

від 18.03.2015 р.

№ 561

2

с. Роздольне

“Зміни до генерального плану поєднаного з детальними планами території та зонування с. Роздольне, Роздольненської сільської ради, Каховського району, Херсонської області”

ТОВ “Укргенплан”

99, 600

115, 08

2,105

від 05.07.2017 р.

№ 205

3

с.Вільна Україна

“Зміни до генерального плану поєднаного з детальними планами території та зонування с. Вільна Україна, Роздольненської сільської ради, Каховського району, Херсонської області”

ТОВ “Укргенплан”

27, 700

16, 654

0, 278

від 05.07.2017 р.

№ 206

4

с. Чорноморівка

“Зміни до генерального плану поєднаного з детальними планами території та зонування села Чорноморівка, Чорноморівської сільської ради, Каховського району, Херсонської області”

ТОВ “Укргенплан”

123, 786

73, 001

1,012

від 19.06.2017 р.

№ 161-20/2017

5

с. Коробки

“Зміні до генерального плану поєднаного з детальними планами окремих територій та зонування с.Коробки Каховського району Херсонської області”

ТОВ “Укргенплан”

207, 12

66, 955

2,215

від 23.12.2016 р.

№ 147

6.

м. Каховка

,,Внесення змін до генерального плану м. Каховка Херсонської області”

Державне підприємство ,,Український державний науково-дослідний інститут проектування міст ,,ДІПРОМІСТО” імені Ю.М.Білоконя” (м. Київ)

1624, 00

1172, 42

36, 258

від 22.12.2020 р.

№ 95/3

“”Історико-архітектурний опорний план м. Каховка Херсонської області з визначенням меж і режимів використання зон охорони пам’яток та історичних ареалів”

“Український державний інститут культурної спадщини (УДІКС) м. Київ”

1624, 00

від 22.12.2020 р.

№ 94/3

“Внесення змін до плану зонування території м. Каховка Херсонської області”

ПрАТ “Херсон-Діпромісто”

1624, 00

від 25.02.2021 р.

№ 235

Додаток 2

до Програми розроблення

містобудівної документації

на 2022-2024 роки


 

Фінансування заходів (орієнтовний) на 2022-2024 роки

№ з/п

Види робіт з розроблення містобудівної документації та топографічної основи

Термін

реалізації Програми

Обсяг коштів

необхідні на виконання робіт, тис. грн.

1

Виконання топографо-геодезичних робіт з виготовленням топографічної зйомки масштабу 1:10000 на територію Каховської міської територіальної громади

2022 рік

200

2

Розроблення комплексного плану просторового розвитку території Каховської міської територіальної громади, в тому числі:

- розробка землевпорядної частини

2022-2024 роки

980

- розробка містобудівної частини (в тому числі: розділ «Охорона навколишнього природного середовища» та звіт про стратегічну екологічну оцінку; розділ “Інженерно-технічні заходи цивільного захисту”)

2022-2024 роки

2600

3

Проведення державної експертизи містобудівної документації

2024 рік

200

Всього:

3 980