ОПИС ДОКУМЕНТУ
Автор: | Кашулін Сергій Геннадійович, заступник начальника відділу у справах молоді та спорту |
---|---|
Дата: | 20.01.2021 |
ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 11
Про хід виконання міської Програми
розвитку Українського козацтва
на 2017-2021 роки, затвердженої рішенням
сесії міської ради від 22.12.2016 № 479/26
“Про міську Програму розвитку Українського
козацтва на 2017-2021 роки” у 2020 році
Заслухавши інформацію начальника відділу у справах молоді та спорту Левчик Л.В. про хід виконання міської Програми розвитку Українського козацтва на 2017-2021 роки, затвердженої рішенням сесії міської ради від 22.12.2016 № 479/26 “Про міську Програму розвитку Українського козацтва на 2017-2021 роки” у 2020 році, керуючись підпунктом 22 пункту 1 статі 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, сесія міської ради
ВИРІШИЛА:
1. Інформацію начальника відділу у справах молоді та спорту Левчик Л.В. про хід виконання міської Програми розвитку Українського козацтва на 2017-2021 роки, затвердженої рішенням сесії міської ради від 22.12.2016 № 479/26 “Про міську Програму розвитку Українського козацтва на 2017-2021 роки” у 2020 році взяти до відома (інформація додається).
2. Відповідальність за виконання даного рішення покласти на керуючого справами виконкому В.Чернявського.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань освіти, культури, охорони здоров’я, молоді, спорту і туризму (Мясникян В.Д.).
Міський голова Віталій НЕМЕРЕЦЬ
Додаток
до рішення __ сесії ___ скликання
__________ № _______
Інформація
про хід виконання міської Програми розвитку Українського козацтва
на 2017-2021 роки, затвердженої рішенням сесії міської ради від 22.12.2016
№ 479/26 “Про міську Програму розвитку Українського козацтва на 2017-2021 роки” у 2020 році
На виконання зазначеного рішення проведена робота:
1. Сфера військово-патріотичної роботи
1.1. Згідно з розпорядженням міського голови № 34-р від 24.02.2020 членами призовної комісії в 2020 році були козаки Каховського Козачого товариства Микола Таран та Олександр Глущенко. Весняний призов був перенесений на літо, і згідно розпорядження міського голови № 96-р від 09.06.2020 у складі комісії - козак Каховського Козачого товариства Олександр Глущенко. На осінній призов згідно розпорядження міського голови № 155-р від 08.09.2020 членом призовної комісії був козак Каховського Козачого товариства Олександр Глущенко.
На планові збори Каховського батальйону територіальної оборони були визвані козаки Каховського Козачого товариства – 7 чоловік: Василь Безкоровайний, Артур Гусак, Віктор Кудлай, Петро Дуляницький, Микола Огданець, Сергій Трубін, Олеся Мінська.
1.2. В 2020 році урочисті проводи призовників до лав Збройних Сил України не проводились.
1.3. Згідно з графіком, затвердженим керівництвом Каховського відділу поліції ГУ Національної поліції в Херсонській області, щотижня по п’ятницях і суботах здійснюється охорона громадського порядку та патрулювання вулиць у вечірній та нічний час. З початку року, спільно з працівниками поліції здійснено 78 рейдів; спільно з працівниками сектору ювенції здійснено 14 рейдів; спільно з офіцерами сектору превенції та працівниками держпродслужби здійснено 12 рейдів по дотриманню карантинних обмежень. Постійно несуть службу в місті, в тому числі і під час проведення міських масових заходів. Протягом року брали участь в охороні 30 міських заходів. Це новорічні дискотеки, новорічні та Різдвяні заходи для молоді, футбольні матчі, міські комплексні змагання (спартакіади), козацькі заходи, День молоді тощо. Затримано 47 правопорушників. Профілактовано 135 осіб. Інформовано 73 громадян про недопустимість скоєння правопорушень та злочинів, складено 64 попередження. Разом з працівниками поліції розкрито 16 злочинів.
1.4. 25-27 вересня відбувся військово-спортивний вишкіл учнівської молоді Херсонщини «Покровський гарт», організований за програмою віськово-патріотичної гри «Джура» комунальним закладом «Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради. 13 команд з усієї області, вихованці гуртків «Джура», змагалися та відпочивали на території дитячого санаторного табору «Чайка» в смт. Лазурне Скадовського району. Каховку представляв рій «Булатні клинки» СЗОШ № 2. Нашим джурятам довелося напередодні зробити суттєві зміни у складі вже підготовленої команди, через карантинні обмеженні. Але це зробило їх сильнішими та згуртованішими. За підсумками обласного Вишколу з шести видів змагань в чотирьох з них команда зайняла призові місця: І місце - змагання «В колі
2
друзів»; ІІ місце – змагання «Відун»; ІІ місце – змагання «Рятівник»; та перемога - І місце - в особистому заліку зі стрільби серед дівчаток. Нагородження відбувалося за участі губернатора Херсонської області Юрія Гусєва.
13 жовтня на с/к «Олімпійський» в рамках міської Спартакіади школярів 2020/2021 навчального року відбулись спортивні змагання «Козацький гарт» в рамках спортивного фестивалю «Нащадки козацької слави». В змаганнях взяли участь учні 5-11 класів.
27 листопада Комунальний заклад «Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради провів осінню сесію інтелектуальної гри брейн-ринг серед вихованців гуртків «Джура» з усієї області. За перехідний Кубок-сову змагалось 13 команд з 11 адміністративно-територіальних одиниць Херсонщини. Особливість гри можна зрозуміти із самої назви «Карантинна Січ», тобто гра відбувалася в онлайн режимі. На собі випробували новий формат проведення та складні, і разом з тим дотепні, питання вихованці рою «Булатні клинки» козацького куреня «Мандрівник» СЗОШ № 2. В обласній грі брейн-ринг юні патріоти-джурята та їх наставники вибороли почесне ІІІ місце.
І етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») в 2020 році не проводився у зв’язку зі встановленням на території України карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів.
1.5. 4 грудня до Дня Збройних Сил України в Козацькому сквері було відзначено 6 куренів (в 2019 – 7, в 2018 – 5 , в 2017 – 4, в 2016 – 3) дитячих козацьких організацій. Всі козацькі республіки отримали грамоти та подарунки від відділу молоді та спорту Каховської міської ради та Каховського Козачого товариства.
1.6. Протягом року до проведення патріотичних заходів козацького спрямування (День Соборності України, День пам'яті Героїв Крут, “Джура”, фестивалі “Нащадки козацької слави” і “Козацькі розваги”, День захисника України, День Українського козацтва, День Збройних Сил України тощо) постійно залучались учасники Антитерористичної операції, воїни-інтернаціоналісти, ветерани Збройних Сил, волонтери.
1.7. В січні-лютому в Каховці вшосте проходила традиційна молодіжна патріотична акція “З любов'ю до захисників Державного кордону». В цьому році взяли участь козацькі курені Каховської паланки УДЮТ “Січ”: “Джура” (ЗОШ № 4) та “Скіф” (НВК “Каховська гімназія”), а також СЮН та члени ГО “МО “Нічна мана”. Всього було зібрано святкових подарунків 120 кг, які поїхали до Бердянська, а саме на катер морської охорони Маріупольського загону морської охорони, де командиром наш земляк - молодший лейтенант Олександр Зікранець.
Протягом року дитячі козацькі організації міста брали активну участь у проведенні патріотичних акцій в навчальних закладах по зібранню гуманітарної допомоги на підтримку Збройних Сил та Прикордонних підрозділів України.
2. Сфера створення, відродження, відновлення та охорони заповідних місць і об’єктів Українського козацтва
2.1. 6 червня в Козацькому сквері відбулась козацька тризна, пов'язана з ліквідацією Запорозької Січі у 1775-му році. В тризні взяли участь: козачата Каховської паланки УДЮТ “СІЧ”, вихованці гуртків СЮН, козаки Херсонської обласної об'єднаної козацької паланки, Каховського Козачого товариства, міський голова, депутати міської ради. Присутні поклали квіти до Козацького хреста на честь
3
гетьмана Богдана Ружинського та Українських козаків та до пам’ятника кошовому отаману Івану Сірку. В пам'ять про запорозьких козаків, про загиблих каховчан у Другій Світовій війні, а також сучасних козаків, патріотів України, наших земляків, які загинули в ході проведення АТО, було оголошено хвилину мовчання. Перед присутніми виступив отаман Каховського Козачого Товариства Григорій Мінський. Організатори: відділи міської ради: у справах молоді та спорту, культури, управління освіти, Каховське Козаче Товариство.
8 серпня в Козацькому сквері відбулась козацька тризна по кошовому отаману Івану Сірку, гетьману Богдану Ружинському та гетьману Богдану Хмельницькому. В тризні взяли участь: козаки з Каховки, козачата Каховської паланки УДЮТ “СІЧ”, члени міської координаційної ради з питань розвитку Українського козацтва, ветерани, депутати міської ради, представники влади та громадськості. Тризна традиційно розпочалась з Державного Гімну України та підняття Державного Прапору України, козацького прапору та прапору УДЮТ "Січ". Право відкрити козацьке коло було надано козаку Каховського Козачого товариства Миколі Огданцю, який у своєму виступі згадав козаків, які загинули в зоні АТО. Від імені каховських козаків слово було надано писарю Каховського Козачого товариства Олександру Глущенку. Завершувався захід хвилиною мовчання по славних козацьких отаманів - Б.Ружинському, Б.Хмельницькому, І.Сірку, по загиблим і померлим лицарям, які протягом Вітчизняної історії захищали державну цілісність України. Присутні поклали квіти до Козацького хреста на честь гетьмана Б.Ружинського та Українських козаків та до пам’ятника І.Сірку.
2.2. Протягом року співробітники КП “КТП” постійно проводили роботу по благоустрою та упорядкуванню прилеглої території навколо Козацького хреста гетьману Богдану Ружинському і Українським козакам та у Козацькому сквері.
1 березня за ініціативи громадської організації "Каховський плацдарм" було проведено велику толоку біля монументу "Легендарна тачанка". Більше 50-ти небайдужих каховчан разом, незважаючі на вікову різницю та політичні погляди, навели лад на прилеглій території, зафарбували написи, визначились, які роботи потрібно насамперед проводити. Наприкінці заходу всі мали можливість подивитись виставку історичних фото монумента та скоштувати смачний узвар від козака Каховського Козачого товариства Миколи Огданця.
20 червня в рамках заходів ініціативної групи “Каховська паланка УДЮТ “Січ” згідно з проєктом “Лицарске виховання. Каховка -2020” відбулась молодіжна козацька толока в Сосновому борі.
2.3. Відповідно до Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” та розпорядженням міського голови від 19.02.2016 № 39-р “Про перейменування вулиць, провулків та площ міста Каховки” було перейменовано ряд міських вулиць на честь видатних діячів козацької епохи XVI-XVIII століть, а саме: Івана Сірка, Богдана Ружинського, Пилипа Орлика, Петра Сагайдачного. Станом на 01.01.2021 року в м. Каховці є 6 вулиць, які пов'язані з історією Українського козацтва (в тому числі Б. Хмельницького і Козацька) та “Козацький сквер”.
3. Сфера освіти та виховання
3.1. Протягом року представники козацьких організації міста (Каховське Козаче товариство (Г.Мінський), Каховський козацький курінь (О.Кабаченко) та
4
Каховська паланка УДЮТ “Січ” (О.Гадючко) постійно залучались до фізкультурно-спортивної, туристської-краєзнавчої та культурно-просвітницької роботи серед учнівської молоді міста (“Джура”, молодіжна спартакіада, “Нащадки козацької слави”, “Козацькі розваги”, фестиваль козацької пісні “Козацькому роду нема переводу” тощо). Залучались козацькі організації до проведення Дня захисту дітей, Дня молоді, спартакіади “Ігри патріотів” тощо.
3.2. На базі Центру дитячої творчості Каховської міської ради (директор Литвиненко О.В.) проводять роботу гуртки військово-патріотичного напрямку - “Сокіл” та «Сіроманці». На базі куріння “Джура” в ЗОШ № 4 діє рій “Чорний оксамит”, а курінь «Мандрівник» (СЗЗСО № 2) має в своєму складі рій «Булатні клинки». Вихованці гуртків брали активну участь у всіх міських заходах патріотичного (в тому числі і козацького) спрямування.
3.3. 11 квітня та 26 липня відбулись піші мандрівки «Козацькими стежками» за участю активістів козацького руху та представників «Каховського Козачого товариства».
31.04.-01.05. за традицією відбулась автобусна мандрівка міської делегації до Кам'янської Січі на святкові урочистості. Делегація з Каховки, у складі 8 чоловік, вшанувала пам’ять кошового отамана Костя Гордієнка та інших полеглих козаків хвилиною мовчання та покладанням вінків до пам’ятних хрестів.
1 серпня міська делегація відправилась у автобусну мандрівку «По козацьких місцях» до с. Капулівка Нікопольського району Дніпропетровської області. До складу делегації цьогоріч увійшли курені Каховської паланки УДЮТ «СІЧ»: «Джура» (ЗОШ № 4), «Мандрівник» (СЗОШ № 2), "Козацька люлька" (ЗОШ № 5), військово-патріотичний гурток «Сіроманці» (ЦДТ) та козаки Каховського козачого товариства на чолі з отаманом Григорієм Мінським. В рамках обраного маршруту, спочатку завітали до села Покровське. Після покладання квітів до пам’ятника кошовому Петру Калнишевському та прогулянки парком, який був названий на його честь, делегація помандрувала далі, до села Капулівка, де на березі могутнього Дніпра 2 серпня 1680 року було поховано кошового отамана Івана Дмитровича Сірка. Усі учасники заходу мали змогу прослухати історії та легенди, пов’язані з життям та подальшою долею останків славетного кошового отамана. І ось, нарешті, «Співоче поле», і наша делегація під стягом Каховського козачого товариства покрокувала до національної пам’ятки «Могила кошового отамана І.Д.Сірка», де відбулась офіційна церемонія з нагоди Днів слави кошового отамана Війська Запорозького Низового Івана Сірка. Там на урочистому козацькому колі виступив заступник командира 92-ї окремої механізованої бригади ім. І.Сірка Збройних Сил України з привітаннями, а наші учасники мандрівки поклали квіти до могили Івана Сірка та вшанували пам’ять всіх полеглих козаків біля підніжжя кургану.
08 серпня відбулась автобусна мандрівка до 100-річчя Каховського плацдарму, в якій взяли участь 20 активістів молодіжного та козацького руху міста, представники ГО “Каховське Козаче товариство”.
26 вересня була проведена піша мандрівка козачат куреня «Джура» (ЗОШ № 4) на чолі з наставником Костянтином Нечитовським по пам'ятним місцям за маршрутом м.Каховка – м.Нова Каховка.
10 жовтня козачата куреня «Мандрівник» (СЗОШ № 2) під керівництвом наставника Тетяни Зубкової провели пішу мандрівку в Сосновий бір.
5
22 жовтня відбулась піша мандрівка козачат куріня «Джура» (ЗОШ № 4) по пам'ятним місцям нашого міста.
31 жовтня відбулась піша мандрівка активістів козацького руху міста та представників ГО “Каховське Козаче товариство” на Корсунський монастир за маршрутом м. Нова Каховка – с. Корсунка.
3.4. 10-12 червня на о. Щурячий відбулись січові змагання пам’яті козаків С.Черепка та В.Бедимського. В змаганнях взяли участь близько 50 чоловік. Це представники куренів Каховської паланки УДЮТ "Січ": "Скіф" (гімназія), "Мандрівник" (СЗОШ № 2), "Джура" (ЗОШ № 4), а також козаки Каховського Козачого товариства, волонтери і активісти козацького та молодіжного руху міста.
19-21 червня проведено козацьке таборування «Острівна республіка «Лібертарія 2020». У таборуванні приймали участь козачата куренів Каховської паланки УДЮТ «СІЧ» та козаки Каховського Козачого товариства (40 чоловік).
04-05 липня на базі Каховського лісництва відбулися Січові змагання «Купальські зорі», в яких брали участь близько 80 учасників: козачата куренів Каховської паланки УДЮТ «СІЧ»: «Скіф» каховської гімназії, «Джура» ЗОШ № 4, «Мандрівник» СЗОШ № 2, військово-патріотичний гурток «Сіроманці» каховського ЦДТ, а також курінь «Серця патріотів» з Кам’янської школи. В рамках змагань було проведено стрілецькі змагання «Купальський стрілець», в якому перше місце виборов курінь «Мандрівник» ЗОШ № 2, а також купальська квест-гра «В пошуках квітки папороті», де кращими стали січовики куреня "Скіф" з каховської гімназії.
21-24 серпня в Сосновому борі відбудись таборові змагання «Соснова Січ - 2020», в яких брали участь козачата куренів Каховської паланки УДЮТ «СІЧ»: «Джура» ЗОШ № 4, «Мандрівник» СЗОШ № 2, «Сіроманці» Каховського ЦДТ, а також «Серця патріотів» з Кам’янки, делегація козаків та козачат Буго-Гардової січі з Миколаївської області, делегація бійців Національного корпусу з Бериславського району. В таборуванні взяли участь близько 80 чоловік.
3.5. 03 лютого в приміщені Каховського міськвиконкому відбувся Семінар з питань обговорення змін до Положення та проведення в 2020 році XІХ-х Відкритих міських змагань дитячих козацьких організацій на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва Станіслава Панаска. В його роботі взяли участь: начальник відділу у справах молоді та спорту Віктор Зубков, почесний отаман Каховської паланки УДЮТ “Січ” Микола Огданець, головний спеціаліст управління освіти Оксана Круковська та наставники дитячих козацьких куренів Каховська паланка УДЮТ “Січ”. Основні питання семінару: 1) Підсумки XVІІІ-х Відкритих змагань на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва С.Панаска в 2019 році та 2) Обговорення змін до Положення XІХ-х Відкритих змагань на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва С.Панаска в 2020 році. Змагання проводяться з 2002 року.
В 2020 році у змаганнях брали участь 7 дитячих козацьких організацій міста: курені Каховської паланки УДЮТ “Січ”: “Мандрівник» (СЗОШ № 2, наставник Тетяна Зубкова), “Скіф” (НВК «Гімназія», наставник Олена Дмитренко), “Джура” (ЗОШ № 4, наставник Костянтин Нечитовський), “Козацька люлька (ЗОШ № 5 наставник Олександра Дейнега), Кам'янський курінь «Серця патріотів» (с. Кам'янка, наставник Мєркулова Анна) та військово-патріотичний гурток “Сіроманці” (ЦДТ, наставник Олеся Мінська) і військово-патріотичний клуб «Сокіл» (ЦДТ, наставник В'ячеслав Пашинський). Традиційно підсумки змагань козацьких республік на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва Станіслава Панаска підводяться до Дня
6
Збройних сил України. Цьогоріч 4 грудня в Козацькому сквері під час урочистого козацького кола до Дня Збройних сил України у присутності влади та громадськості міста переможців та учасників змагань вітали секретар міської ради Ірина Гончарова, начальник відділу у справах молоді та спорту Лідія Левчик, наказний отаман Каховського Козачого товариства Григорій Мінський, Почесний отаман Микола Огданець. Звернувся до присутніх і гість свята - отаман Херсонського коша Українського козацтва Юрій Білик. В заочно-дистанційному форматі цьогоріч було проведено вікторину на краще знання історії українського козацтва. І місце у вікторині здобув курінь «Сіроманці» військово-патріотичного гуртка ЦДТ, ІІ місце - курінь «Мандрівник» СЗОШ № 2, ІІІ місце - курінь «Джура» ЗОШ № 4. В номінаціях «Кращий козак», «Краща козачка», «Наставник козачат» відзначені представники всіх п’яти козацьких республік міста за результатами роботи року та поданням закладів освіти. За активну участь у XIX-тих Відкритих змаганнях на Кубок пам’яті сотника українського козацтва Станіслава Панаска відзначені курені «Козацька люлька» ЗОШ № 5 та «Скіф» Каховського НВК «Гімназія». ІІІ місце у куреня «Джура» ЗОШ № 4, ІІ місце здобув курінь «Сіроманці» ЦДТ. А перехідний Кубок та відповідно І місце виборов курінь «Мандрівник» СЗОШ № 2 (наставник Тетяна Зубкова). У традиційній номінації «Друзі козацького кола» цього року відзначено Володимира Вагнера, якого привітав Микола Огданець. Всі козацькі республіки отримали грамоти та подарунки від відділу у справах молоді та спорту Каховської міської ради та Каховського Козачого товариства. На завершення урочистого козацького кола, віддаючи шану історичним традиціям захисту рідної землі, присутні поклали квіти до пам’ятного знаку на честь гетьмана Богдана Ружинського та мужніх запорізьких козаків.
4. Сфера культурно-просвітницької діяльності
4.1. 3 01 по 12 жовтня, в рамках міських заходів щодо відзначення Дня захисника України та Дня Українського козацтва, спільно з управлінням освіти та Каховським ЦДТ серед закладів загальної середньої освіти міста та району у дистанційному форматі проведено XVII дитячий фестиваль козацької пісні «Козацькому роду нема переводу» (більше 80 учасників). На фестивалі звучали пісні: «Зродились ми великої години» (курінь «Джура» ЗОШ № 4), «Їхали козаки» (курінь «Козацька люлька» ЗОШ № 5), Гімн Джур Херсонщини «Сокіл сизий» (курінь «Мандрівник» СЗОШ № 2), «В небі зіронька» та Попурі українських народних пісень на мелодії та ритми зарубіжної естради (курінь «Скіф» НВК «Гімназія»), «Присягу двічі не дають» (курінь «Сіроманці» ЦДТ), «Кедь ми прийшла карта» (курінь «Серця патріотів» Кам'янської ЗОШ). Із всіх виступів, які були надіслані до участі у Фестивалі, писар Каховського Козачого товариства, депутат міської ради Олександр Глущенко змонтував вітальний відеоролік, який було розміщено на сторінці Каховського Козачого товариства в соцмережі Фейсбук, щоб всі божаючі мали змогу переглянути виступи та вітання козацьких організацій. 4 грудня під час проведення урочистого кола, присвяченого Дню Збройних сил України, всі колективи та солісти, які брали участь у XVII дитячому фестивалі козацької пісні «Козацькому роду нема переводу», були нагороджені грамотами та солодкими подарунками від відділу у справах молоді та спорту.
4.2. 1 травня в с. Республіканець відбулась козацька тризна з нагоди 311-ї річниці заснування Кам'янської Січі і вшанування пам'яті кошового отамана Костя Гордієнка. В заходах за традицією взяла участь і міська делегація козачат та козаків:
7
козаки Каховського Козачого товариства, козачата Каховської паланки УДЮТ «Січ», члени координаційної ради з питань розвитку Українського козацтва. Делегація з Каховки прийняла участь в урочистому мітингу на Січі, вшанувала пам’ять кошового отамана Костя Гордієнка та інших полеглих козаків хвилиною мовчання та покладанням вінків до пам’ятних хрестів. Мандрівка була організована відділом у справах молоді та спорту та Каховським Козачим товариством.
25-27 вересня в смт. Лазурне Скадовського району відбувся військово-спортивний вишкіл учнівської молоді Херсонщини «Покровський гарт», організований за програмою віськово-патріотичної гри «Джура» комунальним закладом «Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради. 13 команд з усієї області, вихованці гуртків «Джура», змагалися та відпочивали на території дитячого санаторного табору «Чайка». Каховку представляв рій «Булатні клинки» СЗОШ № 2. Нашим джурятам довелося напередодні зробити суттєві зміни у складі вже підготовленої команди, через карантинні обмеженні. Але це зробило їх сильнішими та згуртованішими. За підсумками обласного Вишколу з шести видів змагань в чотирьох з них команда зайняла призові місця: І місце - змагання «В колі друзів»; ІІ місце – змагання «Відун»; ІІ місце – змагання «Рятівник»; та перемога - І місце - в особистому заліку зі стрільби серед дівчаток. Нагородження відбувалося за участі губернатора Херсонської області Юрія Гусєва.
01 серпня міська делегація відправилась у мандрівку «По козацьких місцях». До складу делегації цьогоріч увійшли курені Каховської паланки УДЮТ «СІЧ»: «Джура» (ЗОШ № 4), «Мандрівник» (СЗОШ № 2), "Козацька люлька" (ЗОШ № 5), військово-патріотичний гурток «Сіроманці» (ЦДТ) та козаки Каховського козачого товариства на чолі з отаманом Григорієм Мінським. В рамках обраного маршруту, спочатку завітали до села Покровське, де знаходилась остання Запорізька Січ - Підпільненська, або як ще її називають - Нова. Після покладання квітів до пам’ятника кошовому Петру Калнишевському та прогулянки парком, який був названий на його честь, делегація помандрувала далі, до села Капулівка, де на березі могутнього Дніпра 2 серпня 1680 року було поховано кошового отамана Івана Дмитровича Сірка. Усі учасники заходу мали змогу прослухати історії та легенди, пов’язані з життям та подальшою долею останків славетного кошового отамана. І ось, нарешті, «Співоче поле», і наша делегація під стягом Каховського козачого товариства покрокувала до національної пам’ятки «Могила кошового отамана І.Д.Сірка», де відбулась офіційна церемонія з нагоди Днів слави кошового отамана Війська Запорозького Низового Івана Сірка. Там на урочистому козацькому колі виступив заступник командира 92-ї окремої механізованої бригади ім. І.Сірка Збройних Сил України з привітаннями, а наші учасники мандрівки поклали квіти до могили Івана Сірка та вшанували пам’ять всіх полеглих козаків біля підніжжя кургану. Після завершення урочистостей настав час насолодитися вражаючою красою української природи, скупатися в річці Чортомлик та скуштувати смачного козацького куліша від обозного Каховського козачого товариства Юрія Муліка.
26 грудня вихованці війського-патріотичного гуртка “Сіроманці” Центру дитячої творчості Каховської міської ради взяли участь у Відкритих змаганнях зі стрільби з пневматичної зброї в м. Нова Каховка. Організатором змагань виступив військово-патріотичний клуб “Джура-Десантник” (м. Нова Каховка, керівник - Михайло Чертков) за підтримки ССК “АРМАДА”. В змаганнях зі стрільби серед
8
дівчат ІІ місце посіла Романіхіна Анна та ІІІ місце - Місюра Діана. В змаганнях з спорядження магазину АК Романіхіна Анна здобула ІІІ місце.
4.3. 10 жовтня на базі с/к “Олімпійський” відбувся VІІІ Відкритий міський спортивний фестиваль “Козацькі розваги”, присвячений Дню захисника України та Дню Українського козацтва. В урочистій церемонії відкриття та нагородженні переможців приймали участь представники ГО «Каховське Козаче Товариство» та ГО «Учасники АТО «Скіф». Фестиваль було розпочато з Державного Гімну України. В змаганнях взяли участь 4 команди (60 учасників): І місце – ВПК «Сокіл» ЦДТ, ІІ – курінь «Мандрівник» СЗОШ № 2, ІІІ – «Чайка» ДЮСШ, також приймав участь військово-патріотичний гурток «Сіроманці» ЦДТ. Учасники змагались в різноманітних видах спорту (підняття гирі, перетягування канату, легкоатлетичній козацькій естафеті, розбірка та збірка автомата, стрільба з пневматичної зброї та лука, підтягування на перекладині) і знані історії Українського козацтва. Переможці та учасники козацького спортивного фестивалю нагороджені грамотами, кубками та призами - спортивним інвентарем та солодощами.
14 жовтня відбулась святкова хода захисників України - активістів козацького руху, представників дитячих козацьких куренів, учасників АТО, громадськості міста (близько 150 чол.). А потім в Козацькому сквері відбулося урочисте козацьке коло з нагоди Дня захисника України та Дня Українського козацтва. За традицією свято розпочалось з підняття Державного прапору України та козацького прапору - копії запорозького прапору кінця XVIII-го століття. Присутніх вітали міський голова, голова Каховської РДА С.Перетятько, почесний козацький атаман М.Огданець, голова ГО "Учасники АТО "СКІФ" А.Кудрич. Міський голова вручив почесні грамоти учасникам бойових дій на Сході, які в мирному житті працюють на благо Каховки. За гарну службу отримали грамоти військовослужбовці та бійці територіальної оборони. Подяками були відзначені учасники АТО. Також відзначені грамотами міського голови активісти козацького руху Каховки. Особливим моментом було вручення пам'ятних свідоцтв про присвоєння звання «Почесний громадянин міста Каховка» Максименку І., Вітюку М. та Ліфінцеву О, які загинули за Незалежність України та почесне звання їм присвоєно посмертно. Пам'ятні свідоцтва про своїх героїв отримали сім'ї загиблих - син, донька, мати. За традицією присутні поклали квіти до Козацького хреста гетьману Богдану Ружинському і Українським козакам та до пам'ятника кошовому отаману Івану Сірку. В цей день було покладено квіти також до меморіального комплексу “Вічний вогонь”, до меморіальних дощок та на могили земляків, які загинули в ході проведення АТО та до козацьких могил. Почесними грамотами були відзначені учасники фестивалю козацької пісні «Козацькому роду нема переводу», хоча в цьому році фестиваль проходив дистанційно. Але пісні на мітингу все одно були - від вихованок Центру дитячої творчості. Згідно з рішенням міської координаційної ради з питань розвитку Українського козацтва за поданням відділу у справах молоді та спорту, за багаторічну активну участь в розвитку козацького громадського руху міста та з нагоди святкування Дня захисника України і Дня Українського козацтва Грамотою міського голови було нагороджено 4 активістів козацького руху міста: Кумінов Андрій Леонідович, Нечитовський Костянтин Вікторович, Байда Сергій Сергійович, Мінська Олеся Валентинівна. По закінченню мітингу усі бажаючі скуштували справжнього козацького кулішу.
9
4.4. Протягом року наставниками козачат: Зубкова Т.П. (курінь “Мандрівник” СЗОШ № 2), Нечитовський К.В. (курінь “Джура” ЗОШ № 4), Мінська О.В. (ВПГ “Сіроманці” ЦДТ), Дмитренко О.Я. (курінь “Скіф” Каховський НВК «Гімназія»), Дайнега О.В. (курінь “Козацька люлька” ЗОШ №5), та представниками ГО «Каховське Козаче Товариство»: Огданець М.В., Зубков В.А., Мінський Г.М., було прочитано козачатам та молоді міста 25 лекцій та бесід з історії Українського козацтва, в яких взяли участь близько 300 чоловік.
4.5. В 2020 році через карантинні обмеження в навчальних закладах міста літні пришкільні табори не працювали.
4.6. Управління освіти, відділи міської ради (у справах молоді та спорту, культури, у справах дітей та ін.) сприяють роботі козацьким дитячим куреням Каховської паланки УДЮТ “Січ” (“Мандрівник”, “Скіф”, “Джура”, “Козацька люлька”), ВПГ “Сіроманці” та ВПК “Сокіл” Центру дитячої творчості Каховської міської ради. Для козачат і їх наставників проводились семінари, лекції, відео-лекторії, тренінги, екскурсії тощо.
5. Сфера науково-дослідницької, пропагандистської та видавничої роботи
5.1. В лютому 2020 року відбувся ІІ (обласний) етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН. На міському рівні приймали участь 40 учнів, на обласному – 11. З низ маємо 5 перемог. В секції «Історія України» юна козачка куріня «Джура» (ЗОШ № 4) Лошачкіна-Бойчук Надія здобула перемогу.
5.2. 03 лютого в приміщені Каховського міськвиконкому відбувся Семінар з питань обговорення змін до Положення та проведення в 2020 році XІХ-тих Відкритих міських змагань дитячих козацьких організацій на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва Станіслава Панаска. В його роботі взяли участь: начальник відділу у справах молоді та спорту Віктор Зубков, почесний отаман Каховської паланки УДЮТ “Січ” Микола Огданець, головний спеціаліст управління освіти Оксана Круковська та наставники дитячих козацьких куренів Каховська паланка УДЮТ “Січ”. Основні питання семінару: 1) Підсумки XVІІІ-тих Відкритих змагань на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва С.Панаска в 2019 році та 2) Обговорення змін до Положення XІХ-тих Відкритих змагань на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва С.Панаска в 2020 році. Під час семінару обговорювались і інші нагальні питання, пов'язані з розвитком дитячого козацького руху міста.
10 жовтня, в рамках VІІІ Відкритого міського спортивного фестивалю “Козацькі розваги”, присвяченого Дню захисника України та Дню Українського козацтва, проводилась краєзнавча вікторина з історії козацтва. У вікторині взяло участь 4 команди: «Мандрівник», «Сіроманці», «Чайка», а також команда ВПК «Сокіл». Перемогу святкувала команда «Чайка», а призерами стали курінь «Мандрівник» та ВПК «Сокіл».
1 грудня в приміщені Каховського міськвиконкому відбувся оргкомітет по підведенню підсумків XІХ-тих Відкритих міських змагань дитячих козацьких організацій на Кубок пам’яті сотника Українського козацтва Станіслава Панаска. В його роботі взяли участь: наказний отаман Каховського Козачого товариства Григорій Мінський, Почесний отаман Микола Огданець, начальник відділу у справах молоді та спорту Лідія Левчик, заступник начальника відділу у справах молоді та спорту Сергій Кашулін та головний спеціаліст управління освіти Оксана Круковська. В ході
10
засідання Микола Огданець детально розповів про надані відповіді учасників конкурсу “Кращий знавець історії козацтва 2020 року”, який проходив з 9 по 30 листопада у дистанційному форматі, та представив підсумки. Учасники оргкомітету переглянули звіти козацьких куренів, які цьогоріч були надані в форматі відео-презентацій, обговорили та підсумували результати роботи кожної козацької організації.
З 9 по 30 листопада в заочно-дистанційному форматі було проведено конкурс “Кращий знавець історії козацтва 2020 року” (15 учасників). І місце у вікторині здобув військово-патріотичний гурток «Сіроманці» (ЦДТ), ІІ місце - курінь «Мандрівник» (СЗОШ № 2), ІІІ місце - курінь «Джура» (ЗОШ № 4). 4 грудня під час проведення урочистого козацького кола з нагоди Дня захисника України та Дня Українського козацтва у Козацькому сквері команди-призери були відзначені грамотами.
Краєзнавча конференція, присвячена історії Українського козацтва в 2020 році не проводилась.
5.3. У зв'язку з відсутністю науково-пошукових робіт в 2020 році видання літератури з історії та сучасного розвитку козацтва не відбувалось.
5.4. Протягом року в ЗМІ (в тому числі на офіційному сайті територіальної громади міста та офіційній сторінці Каховської міської територіальної громади у соцмережі Фейсбук) друкувались матеріали журналістів, козаків, козачат та їх наставників, які висвітлювали надбання історії, культури, традицій Українського козацтва у засобах масової інформації. Для учнів загальноосвітніх закладів та молоді міста на базі міській універсальній бібліотеки протягом року проводились різноманітні заходи, а саме: до Дня Соборності України - виставка історичної події: «Україна: сторінки історії» (21.01.-25.01.), до 100-річчя бою під Крутами - книжкова виставка-вшанування: «Лицарський подвиг юних українців» (28.01.-31.01.), до Дня пам’яті захисників України: виставка-гасло «Українці – нація героїв» та книжкова виставка-пам’ять «З Україною в серці» (25-31.08.), до Дня пам’яті захисників України: урок-мужності «Герої не вмирають… Просто йдуть» (28.08.), книжкова виставка-ім’я «Богдан Хмельницький – творець козацької держави» (до 425-річчя від дня народження Богдана Хмельницького ) (13.10-16.10.).
5.5. Протягом року до складу козацьких організацій міста, і в першу чергу до складу Каховської паланки УДЮТ “Січ”, було залучено нові члени. До Дня Українського козацтва було посвячено в козачата 165 дітей з чотирьох куренів. 14 жовтня, на святковому мітингу в Козацькому сквері, 15 дітей військово-патріотичного гуртка «Сіроманці» Центру дитячої творчості показово посвятили в козачата.
5.6. Протягом року Каховським Козачим товариством, Каховською паланкою УДЮТ "Січ", військово-патріотичним клубом “Сокіл”, куренями “Джура”, "Мандрівник" було проведено 5 пішохідних походів по території Херсонської області в рамках експедиції “Козацькими стежками”.
5.7. Протягом року писарем Каховського Козачого товариства Олександром Глущенком було створено відеофільм «Олексі Баранову – ювілей». Цей фільм зробили до 60-тиріччя козака. В травні був створений фільм-роздум до 60-тиріччя козака Віктора Зубкова. В жовтні до Дня Українського козацтва та Дня захисника України був створений відеоролік-привітання від Каховського Козачого товариства та Каховської паланки УДЮТ «Січ», який містить всі виступи куренів в рамках ХVІІ відкритого міського фестивалю козацької пісні «Козацькому роду нема переводу».
11
6. Сфера фізичної культури, спорту і туризму
6.1. Протягом року відділом у справах молоді та спорту спільно з Каховським Козачим товариством, Каховською паланкою УДЮТ “Січ” було організовано та проведено 3 мандрівки по місяцям, пов'язаним з історією Українського козацтва: Республіканець, Капулівка, Корсунка тощо.
6.2. В Каховці з видів спорту, які були засновані на козацьких традиціях, розвивається на базі ДЮСШ тільки “Хортинг” (наставник В.Малашин).
6.3. Дитяча гра-випробування серед 5-тих класів міста “Котигорошко” в 2020 році не проводилась.
6.4. 13 жовтня управлінням освіти за підтримки відділу у справах молоді та спорту на с/к «Олімпійський» було проведено спортивний фестиваль «Нащадки козацької слави» в рамках фізкультурно-патріотичного комплексу «Козацький гарт», присвячений Дню Захисника України та Дню Українського козацтва. У фестивалі взяли участь учні 5-11 класів.
6.5. Водні козацькі походи по місцям слави запорізьких козаків в 2020 році не проводились.
6.6., 6.7. Курінні “Джура”, "Мандрівник" та ВПГ «Сіроманці» постійно проводять для своїх вихованців екскурсії Козацьким сквером: “Візуальна екскурсія до Дня Українського козацтва, Покрови Пресвятої Богородиці, Дня захисника України Козацьким сквером” та “Стежками бойової слави Каховки”.
7. Сфера міжнародного співробітництва та співробітництва з іншими
козацькими об'єднаннями області та держави
7.1. Протягом року проводились міські заходи козацького спрямування і до їх проведення залучались представники інших козацьких об’єднань області та держави, а саме: отаман Херсонської паланки Міжнародної організації “Військо Запорізьке” Юрій Властов (м. Нова Каховка), отаман Херсонської паланки Спілки козаків України “Військо Запорозьке” Сергій Якуба (с. Козацьке), козак з Херсону Олег Синаєв, отаман Херсонського коша Українського козацтва Юрій Білик, отаман Миколаївсько коша Українського козацтва Марина Попенко та ін. В проведені міських заходів брали участь козаки з Миколаїва та Миколаївської області, Каховського, Бериславського та Горностаївського районів. В козацьких дитячих заходах беруть участь скаути з м. Енергодар Миколаївської області, м. Снігурівка та одеські козачата (с. Калинівка).
7.2. Протягом року козацькі організації міста, козачата Каховської паланки УДЮТ “Січ” брали участь у всеукраїнських, регіональних та обласних козацьких заходах: на Кам'янській Січі (с. Республіканець), Чортомлицькій Січі (с. Капулівка), у військово-спортивному вишколі учнівської молоді Херсонщини «Покровський гарт», організованим за програмою віськово-патріотичної гри «Джура»; у осінній сесії інтелектуальної гри брейн-ринг серед вихованців гуртків «Джура» з усієї області; у Відкритих змаганнях зі стрільби з пневматичної зброї в м. Нова Каховка тощо.
7.3. Всеукраїнська спортивно-патріотична регата "Козацький шлях-2020" в поточному році до Каховки не заходила.
7.4. Протягом року козацькі організації міста організовували зустрічі козачат та козаків з представниками козацьких осередків України: Бериславського району, Одеської області (с. Калинівка), Херсону, Таврійська, Нової Каховки, Миколаєва та Миколаївської області (м. Снігурівка) тощо.
12
8. Сфера природоохоронної діяльності
8.1., 8.2. 1 березня за ініціативи громадської організації "Каховський плацдарм" було проведено велику толоку біля монументу "Легендарна тачанка". Більше 50-ти небайдужих Каховчан разом, незважаючі на вікову різницю та політичні погляди, навели лад на прилеглій теріторії, зафарбували написи, визначились, які роботи потрібно насамперед проводити.
20 червня відбулась традиційна козацька толока в Козацькому сквері. Навели порядок біля козацького дубу, малої архітектурної споруди козака Мамая, пам’ятника кошовому отаману війська Запорожського Івану Сірку, пам’ятного знаку Богдану Ружинському та полеглим козакам при штурмі фортеці Іслам-Кермен, а також прибрали частину берегової зони.
22-24 серпня під час проведення таборового збору «Соснова Січ 2020» козачата куренів-учасників протягом 3-х днів прибирали сміття навколо табору, брали участь в конкурсі на кращий підтабір тощо.
9. Сфера інформаційно-аналітичної діяльності
9.1. У 2020 році засобами масової інформації (“Каховська зоря”, “Каховские новости”, “Новий день”, ХОДТРК "Скіфія"), на офіційному сайті територіальної громади міста та офіційній сторінці Каховської міської територіальної громади у соцмережі Фейсбук було надано 68 інформації про виконання міської Програми розвитку Українського козацтва та стосовно історії Українського козацтва та діяльності громадського сучасного козацького руху Херсонщини (у 2019 – 78, у 2018 - 83, у 2017 - 76, у 2016 - 47, у 2015 - 42).
9.2. Хід виконання заходів Програми протягом року розглядався на засіданнях міської координаційної ради з питань розвитку Українського козацтва при виконавчому комітеті міської ради. В 2020 році відбулось 2 засідання (16 січня, 08 жовтня). В квітні засідання не проводилось через карантинні обмеження.
Всього протягом року було проведено 50 заходів (згідно з Програмою - 48), в яких взяли участь 3267 чоловік (згідно з Програмою - 5000). На проведення цих заходів з міського бюджету було виділено 37698 грн. (в 2019 – 50000 грн., в 2018 - 43400 грн., в 2017 - 20000 грн., в 2016 - 0 грн.).
Начальник відділу у справах молоді та спорту Лідія ЛЕВЧИК