ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 7
Про міський бюджет
міста Каховка на 2019 рік
Розглянувши схвалений виконавчим комітетом міської ради та попередньо розглянутий постійними депутатськими комісіями міської ради проект міського бюджету на 2019 рік, керуючись Бюджетним кодексом України (зі змінами), Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Визначити на 2019 рік:
доходи міського бюджету у сумі 340620785 гривень, в тому числі доходи загального фонду міського бюджету - 331721377 гривень та доходи спеціального фонду міського бюджету – 8899408 гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;
видатки міського бюджету у сумі – 340620785 гривень, в тому числі видатки загального фонду міського бюджету - 330061572 гривень та видатки спеціального фонду міського бюджету - 10559213 гривень;
профіцит за загальним фондом міського бюджету у сумі 1659805 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення;
дефіцит за спеціальним фондом міського бюджету у сумі 1659805 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення;
оборотний залишок бюджетних коштів міського бюджету у розмірі 800000 гривень, що становить 0,24 відсотка видатків загального фонду міського бюджету, визначених цим пунктом;
резервний фонд міського бюджету у розмірі 500000 гривень, що становить 0,15 відсотка видатків загального фонду міського бюджету, визначених цим пунктом.
2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів міського бюджету на 2019 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами згідно з додатком 3 до цього рішення.
3. Затвердити на 2019 рік міжбюджетні трансферти з міського бюджету згідно з додатком 4 до цього рішення.
4. Дозволити міському голові своїми розпорядженнями у період між пленарними засіданнями Каховської міської ради за поданням фінансового управління Каховської міської ради вносити зміни до бюджету міста Каховки на 2019 рік у частині міжбюджетних трансфертів з державного та інших бюджетів з подальшим затвердженням Каховською міською радою.
5. Затвердити на 2019 рік розподіл коштів бюджету розвитку на здійснення заходів на будівництво, реконструкцію і реставрацію об’єктів виробничої, комунікаційної та соціальної інфраструктури за об’єктами згідно з додатком 5 до цього рішення.
6. Затвердити розподіл витрат міського бюджету на реалізацію місцевих/регіональних програм у сумі 20579353 гривень згідно з додатком 6 до цього рішення.
7. Визначити обсяг коштів для цілей громадського бюджету м. Каховки у розмірі 1000000 гривень.
8. Установити, що у загальному фонді міського бюджету на 2019 рік:
1) до доходів загального фонду міського бюджету належать доходи, визначені статтями 64 Бюджетного кодексу України та трансферти, визначені статтями 97,101 Бюджетного кодексу України;
2) джерелами формування у частині фінансування є надходження, визначені статтею 15 та частиною першою статті 72 Бюджетного кодексу України.
9. Установити, що джерелами формування спеціального фонду міського бюджету на 2019 рік:
1) у частині доходів є надходження, визначені статтями 691,71 Бюджетного кодексу України;
2) у частині фінансування є надходження, визначені статтями 71 та 72 Бюджетного кодексу України.
10. Визначити на 2019 рік відповідно до статті 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками міського бюджету видатки загального фонду на:
- оплату праці працівників бюджетних установ;
-
нарахування на заробітну плату;
-
придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;
-
забезпечення продуктами харчування;
-
оплату комунальних послуг та енергоносіїв;
-
поточні трансферти населенню;
-
поточні трансферти місцевим бюджетам;
-
оплату послуг з охорони комунальних закладів культури.
11. Відповідно до статті 16 Бюджетного кодексу України надати право фінансовому управлінню міської ради здійснювати у 2019 році на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів бюджету міста на вкладних (депозитних) рахунках у банках з подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду відповідно до Порядку, зазначеному Кабінетом Міністрів України.
12. Надати право виконавчому комітету міської ради (фінансовому управлінню міської ради) отримувати в органах Державної казначейської служби України позики на покриття тимчасових касових розривів міського бюджету, пов’язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду, в межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов’язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду у Порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, відповідно до статей 43 та 73 Бюджетного кодексу України.
13. Головним розпорядникам коштів міського бюджету на виконання норм Бюджетного кодексу України: 1) затвердити паспорти бюджетних програм протягом 45 днів з дня набрання чинності цим рішенням; 2) здійснювати управління бюджетними коштами у межах встановлених їм бюджетних повноважень та оцінки ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі; 3) забезпечити доступність інформації про бюджет відповідно до законодавства, а саме: здійснити публічне представлення та публікації інформації про бюджет за бюджетними програмами та показниками, бюджетні призначення щодо яких визначені цим рішенням, відповідно до вимог та за формою, встановленими Міністерством фінансів України, до 15 березня 2019 року; оприлюднити паспорти бюджетних програм у триденний строк з дня затвердження таких документів; 4) забезпечити взяття бюджетних зобов'язань та здійснення витрат бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами та планами використання бюджетних коштів, ураховуючи необхідність виконання бюджетних зобов’язань минулих років, узятих на облік органами державної казначейської служби України; 5) забезпечити у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, та укладання договорів за кожним видом енергоносіїв у межах встановлених відповідним головним розпорядником бюджетних коштів обґрунтованих лімітів споживання. 14. Дозволити фінансовому управлінню міської ради в процесі виконання міського бюджету за обґрунтованим поданням головного розпорядника коштів міського бюджету здійснювати перерозподіл видатків за економічною класифікацією в межах загального обсягу його бюджетних призначень по загальному та спеціальному (за винятком власних надходжень бюджетних установ) фондах, а по тих статтях, які затверджуються рішенням міської ради, тільки на підставі змін, внесених до рішення. 15. Установити, що господарські організації, які належать до комунальної власності м. Каховки сплачують до загального фонду міського бюджету частину чистого прибутку (доходу) в розмірі 5 %. 16. Установити перелік органів, та управлінь за якими закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до міського бюджету згідно з додатком 7 до цього рішення. 17. Схвалити прогноз міського бюджету на 2020 та 2021 роки (додаток 8). 18. Це рішення набирає чинності з 1 січня 2019 року. . 19. Додатки 1- 8 до цього рішення є його невід’ємною частиною. 20. Відділу організаційно – кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю виконавчого комітету забезпечити оприлюднення цього рішення в десятиденний строк з дня його прийняття відповідно до частини четвертої статті 28 Бюджетного кодексу України. 21. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань планування бюджету, фінансів та оподаткування (Мовчан А.Ю). |
Міський голова А.А.Дяченко |
Додаток 1 до рішення міської ради |
|||||
Доходи міського бюджету на 2019 рік | |||||
грн. | |||||
Код | Найменування згідно з класифікацією доходів бюджету |
Всього | Загальний фонд | Спеціальний фонд | |
Всього | в т.ч. бюджет розвитку | ||||
10000000 | Податкові надходження | 147 792 000 | 147 631 000 | 161 000 | |
11000000 | Податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості | 101 050 000 | 101 050 000 | ||
11010000 | Податок та збiр на доходи фiзичних осiб | 101 000 000 | 101 000 000 | ||
11020000 | Податок на прибуток підприємств | 50 000 | 50 000 | ||
11020200 | Податок на прибуток пiдприємств та фiнансових установ комунальної власностi | 50 000 | 50 000 | ||
14000000 | Внутрішні податки на товари та послуги | 10 100 000 | 10 100 000 | ||
14020000 | Акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) | 1 200 000 | 1 200 000 | ||
14021900 | Пальне | 1 200 000 | 1 200 000 | ||
14030000 | Акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) | 4 900 000 | 4 900 000 | ||
14031900 | Пальне | 4 900 000 | 4 900 000 | ||
14040000 | Акцизний податок з реалiзацiї суб’єктами господарювання роздрiбної торгiвлi пiдакцизних товарiв | 4 000 000 | 4 000 000 | ||
18000000 | Місцеві податки | 36 481 000 | 36 481 000 | ||
18010000 | Податок на майно | 14 400 000 | 14 400 000 | ||
18010200 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості | 50 000 | 50 000 | ||
18010500 | Земельний податок з юридичних осiб | 3 400 000 | 3 400 000 | ||
18010600 | Орендна плата з юридичних осiб | 7 600 000 | 7 600 000 | ||
18010700 | Земельний податок з фiзичних осiб | 300 000 | 300 000 | ||
18010900 | Орендна плата з фiзичних осiб | 2 700 000 | 2 700 000 | ||
18011000 | Транспортний податок з фiзичних осiб | 100 000 | 100 000 | ||
18011100 | Транспортний податок з юридичних осiб | 250 000 | 250 000 | ||
18030000 | Туристичний збiр | 11 000 | 11 000 | ||
18050000 | Єдиний податок | 22 070 000 | 22 070 000 | ||
19000000 | Іншi податки та збори | 161 000 | 161 000 | ||
19010000 | Екологiчний податок | 161 000 | 161 000 | ||
20000000 | Неподаткові надходження | 10 031 108 | 3 649 700 | 6 381 408 | 1 000 000 |
21000000 | Доходи від власності та підприємницької діяльності | 20 500 | 20 500 | ||
21010000 | Частина чистого прибутку (доходу) державних або комунальних унiтарних пiдприємств та їх об’єднань, що вилучається до вiдповiдного бюджету, та дивiденди (дохiд), нарахованi на акцiї (частки ) господарських товариств, у статутних капiталах яких є державна або комунальна власнiсть | 500 | 500 | ||
21010300 | Частина чистого прибутку (доходу) комунальних унiтарних пiдприємств та їх об’єднань, що вилучається до вiдповiдного мiсцевого бюджету | 500 | 500 | ||
21080000 | Іншi надходження | 20 000 | 20 000 | ||
21081100 | Адмiнiстративнi штрафи та iншi санкцiї | 15 000 | 15 000 | ||
21081500 | Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів | 5 000 | 5 000 | ||
22000000 | Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності | 3 372 100 | 3 372 100 | ||
22010000 | Плата за надання адмiнiстративних послуг | 2 560 000 | 2 560 000 | ||
22010300 | Адмiнiстративний збiр за проведення державної реєстрацiї юридичних осiб, фiзичних осiб — пiдприємцiв та громадських формувань | 110 000 | 110 000 | ||
22012500 | Плата за надання iнших адмiнiстративних послуг | 1 800 000 | 1 800 000 | ||
22012600 | Адмiнiстративний збiр за державну реєстрацiю речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень | 650 000 | 650 000 | ||
22080000 | Надходження вiд орендної плати за користування цiлiсним майновим комплексом та iншим державним майном | 412 100 | 412 100 | ||
22090000 | Державне мито | 400 000 | 400 000 | ||
24000000 | Інші неподаткові надходження | 1 258 100 | 257 100 | 1 001 000 | |
24060000 | Інші надходження | 1 258 100 | 257 100 | 1 001 000 | |
24060300 | Інші надходження | 257 100 | 257 100 | ||
24062100 | Грошовi стягнення за шкоду, заподiяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслiдок господарської та iншої дiяльностi | 1 000 | 1 000 | ||
24170000 | Надходження коштiв пайової участi у розвитку iнфраструктури населеного пункту | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | |
25000000 | Власні надходження бюджетних установ | 5 380 408 | 5 380 408 | ||
25010000 | Надходження вiд плати за послуги, що надаються бюджетними установами згiдно iз законодавством | 5 000 601 | 5 000 601 | ||
25020000 | Іншi джерела власних надходжень бюджетних установ | 379 807 | 379 807 | ||
30000000 | Доходи від операцій з капіталом | 2 357 000 | 0 | 2 357 000 | 2 357 000 |
33000000 | Кошти від продажу землі і нематеріальних активів | 2 357 000 | 2 357 000 | 2 357 000 | |
33010000 | Кошти вiд продажу землi | 2 357 000 | 2 357 000 | 2 357 000 | |
33010100 | Кошти вiд продажу земельних дiлянок несiльськогосподарського призначення, що перебувають у державнiй або комунальнiй власностi, та земельних дiлянок, якi знаходяться на територiї Автономної Республiки Крим | 2 357 000 | 2 357 000 | 2 357 000 | |
40000000 | Офіційні трансферти | 180 440 677 | 180 440 677 | ||
41000000 | Від органів державного управління | 180 440 677 | 180 440 677 | ||
41030000 | Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам | 73 002 100 | 73 002 100 | ||
41033900 | Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам | 46 037 000 | 46 037 000 | ||
41034200 | Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам | 26 965 100 | 26 965 100 | ||
41050000 | Субвенції з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам | 107 438 577 | 107 438 577 | 0 | 0 |
41050100 | Субвенція з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 45 991 000 | 45 991 000 | ||
41050200 | Субвенція з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 1 830 200 | 1 830 200 | ||
41050300 | Субвенція з місцевого бюджету на виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 57 362 300 | 57 362 300 | ||
41050700 | Субвенція з місцевого бюджету на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною", оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 401 400 | 401 400 | ||
41051000 | Субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції | 1 141 599 | 1 141 599 | ||
41051200 | Субвенція з місцевого бюджету на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 158 348 | 158 348 | ||
41053900 | Інші субвенції з місцевого бюджету | 553 730 | 553 730 | ||
Всього доходів | 340 620 785 | 331 721 377 | 8 899 408 | 3 357 000 | |
Секретар ради І.А.Гончарова |
Додаток 2 до рішення міської ради № |
|||||
Фінансування міського бюджету на 2019 рік | |||||
грн. | |||||
Код | Найменування згідно з класифікацією фінансування бюджету |
Всього | Загальний фонд | Спеціальний фонд | |
Всього | в т.ч. бюджет розвитку | ||||
Фінансування за типом кредитора | |||||
200000 | Внутрішнє фінансування | -1 659 805 | 1 659 805 | 1 659 805 | |
208000 | Фінасування за рахунок зміни залишків бюджетних коштів | -1 659 805 | 1 659 805 | 1 659 805 | |
208400 | Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) | -1 659 805 | 1 659 805 | 1 659 805 | |
х | Загальне фінансування | -1 659 805 | 1 659 805 | 1 659 805 | |
Фінансування за типом боргового зобов׳язання | |||||
600000 | Фінансування за активними операціями | -1 659 805 | 1 659 805 | 1 659 805 | |
602000 | Зміни обсягів бюджетних коштів | -1 659 805 | 1 659 805 | 1 659 805 | |
602400 | Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) | -1 659 805 | 1 659 805 | 1 659 805 | |
х | Загальне фінансування | -1 659 805 | 1 659 805 | 1 659 805 | |
Секретар ради І.А.Гончарова |
Додаток 3 до рішення міської ради № |
||||||||||||||||
РОЗПОДІЛ видатків міського бюджету на 2019рік |
||||||||||||||||
грн. | ||||||||||||||||
Код Програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету | Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету / відповідального виконавця, найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів | Загальний фонд | Спеціальний фонд | Разом | ||||||||||
Всього | видатки споживання | з них | видатки розвитку | Всього | видатки споживання | з них | видатки розвитку | з них | ||||||||
оплата праці | комунальні послуги та енергоносії | оплата праці | комунальні послуги та енергоносії | бюджет розвитку | ||||||||||||
0200000 | Виконавчий комітет Каховської міської ради | 26 720 265 | 26 720 265 | 17 955 205 | 881 346 | 0 | 2 510 265 | 209 260 | 0 | 9 682 | 2 301 005 | 2 301 005 | 29 230 530 | |||
0210000 | Виконавчий комітет Каховської міської ради | 26 720 265 | 26 720 265 | 17 955 205 | 881 346 | 0 | 2 510 265 | 209 260 | 0 | 9 682 | 2 301 005 | 2 301 005 | 29 230 530 | |||
0210150 | 0150 | 0111 | Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад | 19 109 984 | 19 109 984 | 17 238 538 | 861 189 | 31 000 | 31 000 | 19 140 984 | ||||||
0210180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | 732 435 | 732 435 | 0 | 0 | 0 | 721 465 | 0 | 0 | 0 | 721 465 | 721 465 | 1 453 900 | |
Програма підтримки діяльності органів сомоорганізації населення на 2019 рік | 104 400 | 104 400 | 104 400 | |||||||||||||
Програма висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування засобами масової інформації на 2019 рік | 198 000 | 198 000 | 198 000 | |||||||||||||
Програма фінансування заходів з державної реєстрації права комунальної власності на об׳єкти нерухомості та земельні ділянки у 2019 -2020 р.р | 325 000 | 325 000 | 325 000 | |||||||||||||
Громадський бюджет (бюджет участі громади) | 105 035 | 105 035 | 721 465 | 721 465 | 721 465 | 826 500 | ||||||||||
0213112 | 3112 | 1040 | Заходи державної політики з питань дітей та їх соціального захисту | 75 000 | 75 000 | 75 000 | ||||||||||
0213121 | 3121 | 1040 | Утримання та забезпечення діяльності центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді | 752 846 | 752 846 | 716 667 | 20 157 | 16 260 | 16 260 | 9 682 | 769 106 | |||||
0216030 | 6030 | 0620 | Організація благоустрою населених пунктів | 6 000 000 | 6 000 000 | 6 000 000 | ||||||||||
0217330 | 7330 | 0443 | Будівництво інших об'єктів комунальної власності | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 | |||||||||
0217461 | 7461 | 0456 | Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету | 1 519 540 | 1 519 540 | 1 519 540 | 1 519 540 | |||||||||
0217650 | 7650 | 0490 | Проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи права на неї | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 | |||||||||
0218220 | 8220 | 0380 | Заходи та роботи з мобілізаційної підготовки місцевого значення | 50 000 | 50 000 | 50 000 | ||||||||||
0218340 | 8340 | 0540 | Природоохоронні заходи за рахунок цільових фондів | 162 000 | 162 000 | 162 000 | ||||||||||
0600000 | Управління освіти Каховської міської ради | 130 550 391 | 130 550 391 | 102 153 197 | 16 553 444 | 6 800 698 | 4 244 123 | 96 979 | 10 287 | 2 556 575 | 2 556 575 | 137 351 089 | ||||
0610000 | Управління освіти Каховської міської ради | 130 550 391 | 130 550 391 | 102 153 197 | 16 553 444 | 0 | 6 800 698 | 4 244 123 | 96 979 | 10 287 | 2 556 575 | 2 556 575 | 137 351 089 | |||
0610160 | 0160 | 0111 | Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, об’єднаних територіальних громадах | 1 330 593 | 1 330 593 | 1 243 356 | 47 137 | 1 330 593 | ||||||||
0611010 | 1010 | 0910 | Надання дошкільної освіти | 40 086 737 | 40 086 737 | 29 129 609 | 6 109 568 | 3 829 568 | 3 069 568 | 16 103 | 596 | 760 000 | 760 000 | 43 916 305 | ||
0611020 | 1020 | 0921 | Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами ( в т.ч. школою – дитячим садком, інтернатом при школі), спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами | 72 169 691 | 72 169 691 | 58 775 052 | 8 243 794 | 1 174 980 | 974 980 | 66 976 | 8 508 | 200 000 | 200 000 | 73 344 671 | ||
у тому числі за рахунок: | ||||||||||||||||
освітньої субвенції з державного бюджету | 46 037 000 | 46 037 000 | 46 037 000 | 46 037 000 | ||||||||||||
субвенції з місцевого бюджету на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 158 348 | 158 348 | 83 454 | 158 348 | ||||||||||||
0611090 | 1090 | 0960 | Надання позашкільної освіти позашкільними закладами освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми | 4 629 066 | 4 629 066 | 3 629 799 | 684 562 | 43 029 | 43 029 | 13 900 | 1 183 | 4 672 095 | ||||
0611150 | 1150 | 0990 | Методичне забезпечення діяльності навчальних закладів | 974 680 | 974 680 | 898 225 | 41 145 | 974 680 | ||||||||
0611161 | 1161 | 0990 | Забезпечення діяльності інших закладів у сфері освіти - разом, у тому числі: | 7 450 151 | 7 450 151 | 6 004 233 | 985 481 | 0 | 143 726 | 143 726 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 593 877 | |
Інклюзивно-ресурсний центр | 1 825 204 | 1 825 204 | 1 508 285 | 235 019 | 1 825 204 | |||||||||||
у тому числі за рахунок субвенції з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції | 1 141 599 | 1 141 599 | 1 141 599 | 1 141 599 | ||||||||||||
Централізоване ведення бухгалтерського обліку | 2 333 647 | 2 333 647 | 2 066 486 | 85 758 | 2 333 647 | |||||||||||
Здійснення централізованого господарського обслуговування | 976 115 | 976 115 | 835 266 | 14 349 | 976 115 | |||||||||||
Утримання МНВК | 2 315 185 | 2 315 185 | 1 594 196 | 650 355 | 143 726 | 143 726 | 2 458 911 | |||||||||
0611162 | 1162 | 0990 | Інші програми та заходи у сфері освіти - разом, у тому числі: | 119 530 | 119 530 | 0 | 0 | 0 | 97 000 | 0 | 0 | 0 | 97 000 | 97 000 | 216 530 | |
Комплексна програма пошуку, навчання і виховання обдарованих дітей та учнівської молоді «Обдарована дитина» на 2016-2020 роки | 48 530 | 48 530 | 48 530 | |||||||||||||
Програма стимулювання кращих педагогічних працівників в галузях дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти на 2019 рік | 20 000 | 20 000 | 20 000 | |||||||||||||
Громадський бюджет (бюджет участі громади) | 51 000 | 51 000 | 97 000 | 97 000 | 97 000 | 148 000 | ||||||||||
0613140 | 3140 | 1040 | Оздоровлення та відпочинок дітей (крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) | 750 000 | 750 000 | 750 000 | ||||||||||
0613242 | 3242 | 1090 | Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення | 18 100 | 18 100 | 18 100 | ||||||||||
0615031 | 5031 | 0810 | Утримання та навчально – тренувальна робота комунальних дитячо – юнацьких спортивних шкіл | 3 021 843 | 3 021 843 | 2 472 923 | 441 757 | 12 820 | 12 820 | 3 034 663 | ||||||
0617321 | 7321 | 0443 | Будівництво освітніх установ та закладів | 1 499 575 | 1 499 575 | 1 499 575 | 1 499 575 | |||||||||
співфінансування термомодернізації будівлі ясла - садку №9 "Оленка" | 999 575 | 999 575 | 999 575 | 999 575 | ||||||||||||
0800000 | Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради | 125 003 398 | 125 003 398 | 13 667 931 | 311 255 | 0 | 220 000 | 220 000 | 178 161 | 4 221 | 0 | 0 | 125 223 398 | |||
0810000 | Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради | 125 003 398 | 125 003 398 | 13 667 931 | 311 255 | 0 | 220 000 | 220 000 | 178 161 | 4 221 | 0 | 0 | 125 223 398 | |||
0810160 | 0160 | 0111 | Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, об’єднаних територіальних громадах | 8 721 957 | 8 721 957 | 8 357 305 | 186 084 | 8 721 957 | ||||||||
0813011 | 3011 | 1030 | Надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг окремим категоріям громадян відповідно до законодавства | 6 000 000 | 6 000 000 | 6 000 000 | ||||||||||
0813012 | 3012 | 1060 | Надання субсидій населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг | 39 991 000 | 39 991 000 | 39 991 000 | ||||||||||
0813021 | 3021 | 1030 | Надання пільг на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу окремим категоріям громадян відповідно до законодавства | 70 000 | 70 000 | 70 000 | ||||||||||
0813022 | 3022 | 1060 | Надання субсидій населенню для відшкодування витрат на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу | 1 760 200 | 1 760 200 | 1 760 200 | ||||||||||
0813031 | 3031 | 1030 | Надання інших пільг окремим категоріям громадян відповідно до законодавства | 212 000 | 212 000 | 212 000 | ||||||||||
0813032 | 3032 | 1070 | Надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв'язку | 160 000 | 160 000 | 160 000 | ||||||||||
0813033 | 3033 | 1070 | Компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | ||||||||||
0813041 | 3041 | 1040 | Надання допомоги у зв'язку з вагітністю і пологами | 450 000 | 450 000 | 450 000 | ||||||||||
0813042 | 3042 | 1040 | Надання допомоги при усиновленні дитини | 200 000 | 200 000 | 200 000 | ||||||||||
0813043 | 3043 | 1040 | Надання допомоги при народженні дитини | 17 662 300 | 17 662 300 | 17 662 300 | ||||||||||
0813044 | 3044 | 1040 | Надання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | ||||||||||
0813045 | 3045 | 1040 | Надання допомоги на дітей одиноким матерям | 10 000 000 | 10 000 000 | 10 000 000 | ||||||||||
0813046 | 3046 | 1040 | Надання тимчасової державної допомоги дітям | 500 000 | 500 000 | 500 000 | ||||||||||
0813047 | 3047 | 1040 | Надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям | 11 000 000 | 11 000 000 | 11 000 000 | ||||||||||
0813050 | 3050 | 1070 | Пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи | 38 730 | 38 730 | 38 730 | ||||||||||
0813081 | 3081 | 1010 | Надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю | 9 500 000 | 9 500 000 | 9 500 000 | ||||||||||
0813082 | 3082 | 1010 | Надання державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | ||||||||||
0813083 | 3083 | 1010 | Надання допомоги по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу | 1 800 000 | 1 800 000 | 1 800 000 | ||||||||||
0813084 | 3084 | 1040 | Надання тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату | 200 000 | 200 000 | 200 000 | ||||||||||
0813085 | 3085 | 1010 | Надання щомісячної компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку | 50 000 | 50 000 | 50 000 | ||||||||||
0813090 | 3090 | 1030 | Видатки на поховання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни | 15 000 | 15 000 | 15 000 | ||||||||||
0813104 | 3104 | 1020 | Забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні до самообслуговування у зв’язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю | 4 265 733 | 4 265 733 | 4 115 795 | 66 676 | 220 000 | 220 000 | 178 161 | 4 221 | 4 485 733 | ||||
0813105 | 3105 | 1010 | Надання реабілітаційних послуг особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю | 1 395 078 | 1 395 078 | 1 194 831 | 58 495 | 1 395 078 | ||||||||
0813140 | 3140 | 1040 | Оздоровлення та відпочинок дітей (крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) | 550 000 | 550 000 | 550 000 | ||||||||||
0813160 | 3160 | 1010 | Надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги | 18 000 | 18 000 | 18 000 | ||||||||||
0813180 | 3180 | 1060 | Надання пільг населенню (крім ветеранів війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ та громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) на оплату житлово-комунальних послуг | 8 000 | 8 000 | 8 000 | ||||||||||
0813191 | 3191 | 1030 | Інші видатки на соціальний захист ветеранів війни та праці | 123 000 | 123 000 | 123 000 | ||||||||||
0813192 | 3192 | 1030 | Надання фінансової підтримки громадським організаціям ветеранів і осіб з інвалідністю, діяльність яких має соціальну спрямованість | 186 000 | 186 000 | 186 000 | ||||||||||
0813230 | 3230 | 1040 | Виплата державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною" та оплата послуг із здійснення патронату над дитиною та виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя, підтримка малих групових будинків | 401 400 | 401 400 | 401 400 | ||||||||||
0813242 | 3242 | 1090 | Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення | 1 725 000 | 1 725 000 | 1 725 000 | ||||||||||
1000000 | Відділ культури Каховської міської ради | 12 495 517 | 12 495 517 | 9 692 161 | 1 841 620 | 0 | 1 028 250 | 799 025 | 241 560 | 176 515 | 229 225 | 159 225 | 13 523 767 | |||
1010000 | Відділ культури Каховської міської ради | 12 495 517 | 12 495 517 | 9 692 161 | 1 841 620 | 0 | 1 028 250 | 799 025 | 241 560 | 176 515 | 229 225 | 159 225 | 13 523 767 | |||
1010160 | 0160 | 0111 | Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, об’єднаних територіальних громадах | 498 951 | 498 951 | 462 800 | 15 065 | 498 951 | ||||||||
1011100 | 1100 | 0960 | Надання спеціальної освіти школами естетичного виховання (музичними, художніми, хореографічними, театральними, хоровими, мистецькими) | 5 610 295 | 5 610 295 | 4 852 688 | 704 207 | 353 629 | 353 629 | 241 560 | 16 680 | 5 963 924 | ||||
1014030 | 4030 | 0824 | Забезпечення діяльності бібліотек | 507 807 | 507 807 | 372 255 | 91 249 | 507 807 | ||||||||
1014060 | 4060 | 0828 | Забезпечення діяльності палаців i будинків культури, клубів, центрів дозвілля та iнших клубних закладів | 4 535 989 | 4 535 989 | 3 453 366 | 993 623 | 674 621 | 445 396 | 159 835 | 229 225 | 159 225 | 5 210 610 | |||
1014081 | 4081 | 0829 | Забезпечення діяльності інших закладів в галузі культури і мистецтва | 697 975 | 697 975 | 551 052 | 37 076 | 697 975 | ||||||||
1014082 | 4082 | 0829 | Інші заходи в галузі культури і мистецтва | 644 500 | 644 500 | 0 | 400 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 644 500 | |
Заходи щодо реалізації програми розвитку культури і духовності | 609 000 | 609 000 | 609 000 | |||||||||||||
Охорона будівлі кінотеатру ім. Блюхера | 10 000 | 10 000 | 400 | 10 000 | ||||||||||||
Громадський бюджет (бюджет участі громади) | 25 500 | 25 500 | 25 500 | |||||||||||||
1100000 | Відділ у справах молоді та спорту Каховської міської ради | 3 164 406 | 3 164 406 | 2 164 375 | 220 514 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 164 406 | |||
1110000 | Відділ у справах молоді та спорту Каховської міської ради | 3 164 406 | 3 164 406 | 2 164 375 | 220 514 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 164 406 | |||
1110160 | 0160 | 0111 | Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, об’єднаних територіальних громадах | 809 761 | 809 761 | 760 018 | 18 845 | 809 761 | ||||||||
1113131 | 3131 | 1040 | Здійснення заходів та реалізація проектів на виконання Державної цільової соціальної програми "Молодь України" | 297 000 | 297 000 | 297 000 | ||||||||||
1113133 | 3133 | 1040 | Інші заходи та заклади молодіжної політики | 113 490 | 113 490 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 113 490 | |
Програма "Стипендії міської ради для обдарованої молоді" на 2019 рік | 63 490 | 63 490 | 63 490 | |||||||||||||
Програма розвитку Українського козацтва на 2017- 2021 роки | 50 000 | 50 000 | 50 000 | |||||||||||||
1115011 | 5011 | 0810 | Проведення навчально – тренувальних зборів і змагань з олімпійських видів спорту | 110 000 | 110 000 | 110 000 | ||||||||||
1115012 | 5012 | 0810 | Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань з неолімпійських видів спорту | 70 000 | 70 000 | 70 000 | ||||||||||
1115022 | 5022 | 0810 | Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань та заходів зі спорту осіб з інвалідністю | 6 500 | 6 500 | 6 500 | ||||||||||
1115041 | 5041 | 0810 | Утримання та фінансова підтримка спортивних споруд | 1 467 955 | 1 467 955 | 1 150 764 | 198 291 | 1 467 955 | ||||||||
1115062 | 5062 | 0810 | Підтримка спорту вищих досягнень та організацій, які здійснюють фізкультурно-спортивну діяльність в регіоні | 5 000 | 5 000 | 5 000 | ||||||||||
1115063 | 5063 | 0810 | Забезпечення діяльності централізованої бухгалтерії | 284 700 | 284 700 | 253 593 | 3 378 | 284 700 | ||||||||
3700000 | Фінансове управління Каховської міської ради | 32 127 595 | 31 627 595 | 3 084 688 | 49 489 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 127 595 | |||
3710000 | Фінансове управління Каховської міської ради | 32 127 595 | 31 627 595 | 3 084 688 | 49 489 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 127 595 | |||
3710160 | 0160 | 0111 | Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, об’єднаних територіальних громадах | 3 207 402 | 3 207 402 | 3 084 688 | 49 489 | 3 207 402 | ||||||||
3718700 | 8700 | 0133 | Резервний фонд | 500 000 | 500 000 | |||||||||||
3719410 | 9410 | 0180 | Субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері охорони здоров’я за рахунок коштів медичної субвенції | 26 965 100 | 26 965 100 | 26 965 100 | ||||||||||
3719770 | 9770 | 0180 | Інші субвенції з місцевого бюджету | 1 455 093 | 1 455 093 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 455 093 | |
Інші субвенції (субвенція до районного бюджету Каховського району для забезпечення пільгового відпуску лікарських засобів для амбулаторного лікування дітей з інвалідністю) | 102 093 | 102 093 | 102 093 | |||||||||||||
Інші субвенції (субвенція до районного бюджету Каховського району для придбання лікарських засобів для імуносупресивної терапії для хворих з трансплантованими органами) | 100 000 | 100 000 | 100 000 | |||||||||||||
Інші субвенції (субвенція до районного бюджету Каховського району для забезпечення пільгового відпуску лікарських засобів для окремих груп населення та за певними категоріями захворювань) | 43 000 | 43 000 | 43 000 | |||||||||||||
Інші субвенції (субвенція до районного бюджету Каховського району для РЦПМСД на оплату комунальних послуг та енергоносіїв) | 780 000 | 780 000 | 780 000 | |||||||||||||
Інші субвенції (субвенція до районного бюджету Каховського району для РЦПМСД на оплату поточних видатків з утримання установи) | 430 000 | 430 000 | 430 000 | |||||||||||||
х | х | х | Всього видатків | 330 061 572 | 329 561 572 | 148 717 557 | 19 857 668 | 0 | 10 559 213 | 5 472 408 | 516 700 | 200 705 | 5 086 805 | 5 016 805 | 340 620 785 | |
Секретар ради І.А.Гончарова |
Додаток 4 до рішення міської ради |
|||||||||||||||||
Міжбюджетні трансферти на 2019 рік | |||||||||||||||||
(грн) | |||||||||||||||||
Код | Найменування бюджету - одержувача/надавача міжбюджетного трансферту | Трансферти з інших місцевих бюджетів | Трансферти іншим бюджетам | усього | |||||||||||||
субвенції | усього | субвенції | |||||||||||||||
загального фонду на: | загального фонду на: | ||||||||||||||||
* | ** | ||||||||||||||||
надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною", оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції | надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | проведення видатків на поховання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, а також на надання пільгового медичного обслуговування особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи | фінансування проектів -переможців обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області | на здійснення переданих видатків у сфері охорони здоров’я за рахунок коштів медичної субвенції | для забезпечення пільгового відпуску лікарських засобів для амбулаторного лікування дітей з інвалідністю | для придбання лікарських засобів для імуносупресивної терапії для хворих з трансплантованими органами | для забезпечення пільгового відпуску лікарських засобів для окремих груп населення та за певними категоріями захворювань | на оплату комунальних послуг та енергоносіїв для КНП "Каховського РЦПМСД" | на оплату поточних видатків з утримання КНП "Каховського РЦПМСД | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |
21100000000 | Обласний бюджет | 45991000 | 1830200 | 57362300 | 401400 | 1141599 | 158348 | 53730 | 500000 | 107438577 | |||||||
21312000000 | Районний бюджет Каховського району | 26965100 | 102093 | 100000 | 43000 | 780000 | 430000 | 28420193 | |||||||||
Усього | 45991000 | 1830200 | 57362300 | 401400 | 1141599 | 158348 | 53730 | 500000 | 107438577 | 26965100 | 102093 | 100000 | 43000 | 780000 | 430000 | 28420193 | |
*Ст. 101, 102 Бюджетного кодексу України, рішення Херсонської обласної ради від 14.12.2018 року № 1075"Про обласний бюджет Херсонської області на 2019 рік" | |||||||||||||||||
** Статті 89, 93, 101 Бюджетного кодексу України, постанова КМУ від 26.08.2015 року № 759 | |||||||||||||||||
Секретар міської ради І.А.Гончарова |
Додаток 5 до рішення міської ради № |
||||||||
Розподіл коштів бюджету розвитку за об'єктами у 2019 році | ||||||||
(грн) | ||||||||
Код Програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету | Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету / відповідального виконавця, найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів | Найменування об'єкта відповідно до проектно-кошторисної документації | Строк реалізації об'єкта (рік початку і завершення) | Загальна вартість об'єкта, гривень | Обсяг видатків бюджету розвитку, гривень | Рівень будівельної готовності об'єкта на кінець бюджетного періоду, % |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
0200000 | Виконавчий комітет Каховської міської ради | |||||||
0210000 | Виконавчий комітет Каховської міської ради | |||||||
0217330 | 7330 | 0443 | Будівництво інших об'єктів комунальної власності | Реконструкція площі біля ПК "Меліоратор" в м. Каховка (виконання експертизи по проекту ) | 2018-2019 | 8263986 | 13000 | 100,0 |
0217330 | 7330 | 0443 | Будівництво інших об'єктів комунальної власності | Реконструкція парку Слави в м. Каховка (виконання експертизи по проекту ) | 2018-2019 | 7063561 | 17000 | 100,0 |
0600000 | Управління освіти Каховської міської ради | |||||||
0610000 | Управління освіти Каховської міської ради | |||||||
0617321 | 7321 | 0443 | Будівництво освітніх установ та закладів | Термомодернізація будівлі ясла- садку № 9 "Оленка" для покращення умов навчання та виховання дітей | 2019 | 1499575 | 1499575 | 100,0 |
Х | Х | Х | УСЬОГО | Х | Х | Х | 1529575 | Х |
Секретар ради | І.А.Гончарова |
Додаток 6 до рішення міської ради № |
|||||||||
Розподіл витрат місцевого бюджету на реалізацію місцевих/регіональних програм у 2019 році | |||||||||
(грн) | |||||||||
Код Програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету | Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету / відповідального виконавця, найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів | Найменування місцевої/регіональної програми | Дата та номер документа, яким затверджено місцеву регіональну програму | Усього | Загальний фонд | Спеціальний фонд | |
усього | у тому числі бюджет розвитку | ||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
0200000 | Виконавчий комітет Каховської міської ради | 9320440 | 6857435 | 2463005 | 2301005 | ||||
0210000 | Виконавчий комітет Каховської міської ради | 9320440 | 6857435 | 2463005 | 2301005 | ||||
0210180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Програма підтримки діяльності органів самоорганізації населення на 2019 рік | Проект рішення міської ради | 104400 | 104400 | ||
0210180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Програма висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування засобами масової інформації на 2019 рік | Проект рішення міської ради | 198000 | 198000 | ||
0210180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Програма фінансування заходів з державної реєстрації права комунальної власності на об׳єкти нерухомості та земельні ділянки у 2019-2020р.р | Рішення міської ради від 20.12.2018 року № 1424/68/ | 325000 | 325000 | ||
0210180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Громадський бюджет (бюджет участі громади) - проект "Гарний двір - Мелітопольська, 194" | Рішення міської ради від 29.06.2017 року № 677/38 | 59000 | 5144 | 53856 | 53856 |
0210180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Громадський бюджет (бюджет участі громади) - проект "Веселий двір" | Рішення міської ради від 29.06.2017 року № 677/38 | 100000 | 32650 | 67350 | 67350 |
0210180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Громадський бюджет (бюджет участі громади) - проект "Парк сімейного спортивного відпочинку" | Рішення міської ради від 29.06.2017 року № 677/38 | 100000 | 63500 | 36500 | 36500 |
0210180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Громадський бюджет (бюджет участі громади) - проект "Радість нашим дітям" | Рішення міської ради від 29.06.2017 року № 677/38 | 100000 | 3741 | 96259 | 96259 |
0210180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Громадський бюджет (бюджет участі громади) - проект "Я люблю Каховку" | Рішення міської ради від 29.06.2017 року № 677/38 | 120000 | 120000 | 120000 | |
0210180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Громадський бюджет (бюджет участі громади) - проект "Ігровий комплекс для дітей з обмеженими фізичними можливостями" | Рішення міської ради від 29.06.2017 року № 677/38 | 249980 | 249980 | 249980 | |
0210180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Громадський бюджет (бюджет участі громади) - проект "Нарру - сквер"- діти,молодь, спілкування, комфорт" | Рішення міської ради від 29.06.2017 року № 677/38 | 97520 | 97520 | 97520 | |
0213112 | 3112 | 1040 | Заходи державної політики з питань дітей та їх соціального захисту | Програма щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини в Херсонській області на період до 2021 року | Рішення міської ради від 23.02.2017 року № 517/30 | 75000 | 75000 | ||
0216030 | 6030 | 0620 | Організація благоустрою населених пунктів | Програма економічного, соціального та культурного розвитку м.Каховки на 2019 рік | Проект рішення міської ради | 6000000 | 6000000 | ||
0217330 | 7330 | 0443 | Будівництво інших об'єктів комунальної власності | Програма економічного, соціального та культурного розвитку м.Каховки на 2019 рік | Проект рішення міської ради | 30000 | 30000 | 30000 | |
0217461 | 7461 | 0456 | Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету | Програма економічного, соціального та культурного розвитку м.Каховки на 2019 рік | Проект рішення міської ради | 1519540 | 1519540 | 1519540 | |
0217650 | 7650 | 0490 | Проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи права на неї | Програма економічного, соціального та культурного розвитку м.Каховки на 2019 рік | Проект рішення міської ради | 30000 | 30000 | 30000 | |
0218220 | 8220 | 0380 | Заходи та роботи з мобілізаційної підготовки місцевого значення | Програма "Призовна дільниця" на 2016-2020 роки | Рішення міської ради від 29.01.2016 року № 91/7 | 50000 | 50000 | ||
0218340 | 8340 | 0540 | Природоохоронні заходи за рахунок цільових фондів | Програма економічного, соціального та культурного розвитку м.Каховки на 2019 рік | Проект рішення міської ради | 162000 | 162000 | ||
0600000 | Управління освіти Каховської міської ради | 3426105 | 869530 | 2556575 | 2556575 | ||||
0610000 | Управління освіти Каховської міської ради | 3426105 | 869530 | 2556575 | 2556575 | ||||
0611010 | 1010 | 0910 | Надання дошкільної освіти | Програма економічного, соціального та культурного розвитку м.Каховки на 2019 рік | Проект рішення міської ради | 760000 | 760000 | 760000 | |
0611020 | 1020 | 0921 | Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами ( в т.ч. школою – дитячим садком, інтернатом при школі), спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами | Програма економічного, соціального та культурного розвитку м.Каховки на 2019 рік | Проект рішення міської ради | 200000 | 200000 | 200000 | |
0611162 | 1162 | 0990 | Інші програми та заходи у сфері освіти | Комплексна прорама пошуку , навчання і виховання обдарованих дітей та учнівської молоді "Обдарована дитина" на 2016-2020 роки | Рішення міської ради від 29.12.2015 року № 48/5 | 48530 | 48530 | ||
0611162 | 1162 | 0990 | Інші програми та заходи у сфері освіти | Програма стимулювання кращих педагогічних працівників в сфері дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти на 2016-2020 роки | Рішення міської ради від 26.05.2016 року № 230/13 | 20000 | 20000 | ||
0611162 | 1162 | 0990 | Інші програми та заходи у сфері освіти | Громадський бюджет (бюджет участі громади) - проект "Контактний міні зоопарк на базі Каховської станції юнатів" | Рішення міської ради від 29.06.2017 року № 677/38 | 148000 | 51000 | 97000 | 97000 |
0613140 | 3140 | 1040 | Оздоровлення та відпочинок дітей (крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) | Міська програма відпочинку та оздоровлення дітей на період 2019-2023 років | Проект рішення міської ради | 750000 | 750000 | ||
0617321 | 7321 | 0443 | Будівництво освітніх установ та закладів | Програма економічного, соціального та культурного розвитку м.Каховки на 2019 рік | Проект рішення міської ради | 1499575 | 1499575 | 1499575 | |
0800000 | Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради | 4982000 | 4982000 | 0 | 0 | ||||
0810000 | Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради | 4982000 | 4982000 | 0 | 0 | ||||
0813031 | 3031 | 1030 | Надання інших пільг окремим категоріям громадян відповідно до законодавства | Міська програма поліпшення життєзабезпечення, реабілітації, соціального захисту людей похилого віку та осіб з інвалідністю на 2015-2019 роки | Рішення міської ради від 29.01.2015 року № 1263/68 | 12000 | 12000 | ||
0813031 | 3031 | 1030 | Надання інших пільг окремим категоріям громадян відповідно до законодавства | Міська програма щодо надання пільг з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міжміських маршрутах на 2018-2021 роки | Рішення міської ради від 31.05.2018 року № 1094/56 | 200000 | 200000 | ||
0813032 | 3032 | 1070 | Надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв'язку | Міська програма поліпшення життєзабезпечення, реабілітації, соціального захисту людей похилого віку та осіб з інвалідністю на 2015-2019 роки | Рішення міської ради від 29.01.2015 року № 1263/68 | 160000 | 160000 | ||
0813033 | 3033 | 1070 | Компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян | Програма щодо забезпечення компенсаційних виплат на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян на міських автобусних маршрутах загального користування на 2017 – 2020 роки |
Рішення міської ради від 25.05.2017 року № 644/36 | 2000000 | 2000000 | ||
0813140 | 3140 | 1040 | Оздоровлення та відпочинок дітей (крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) | Міська програма відпочинку та оздоровлення дітей на період 2019-2023 років | Проект рішення міської ради | 550000 | 550000 | ||
0813160 | 3160 | 1010 | Надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги | Міська програма поліпшення життєзабезпечення, реабілітації, соціального захисту людей похилого віку та осіб з інвалідністю на 2015-2019 роки | Рішення міської ради від 29.01.2015 року № 1263/68 | 18000 | 18000 | ||
0813180 | 3180 | 1060 | Надання пільг населенню (крім ветеранів війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ та громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) на оплату житлово-комунальних послуг | Міська програма поліпшення життєзабезпечення, реабілітації, соціального захисту людей похилого віку та осіб з інвалідністю на 2015-2019 роки | Рішення міської ради від 29.01.2015 року № 1263/68 | 8000 | 8000 | ||
0813191 | 3191 | 1030 | Інші видатки на соціальний захист ветеранів війни та праці | Міська програма поліпшення життєзабезпечення, реабілітації, соціального захисту людей похилого віку та осіб з інвалідністю на 2015-2019 роки | Рішення міської ради від 29.01.2015 року № 1263/68 | 123000 | 123000 | ||
0813192 | 3192 | 1030 | Надання фінансової підтримки громадським організаціям ветеранів і осіб з інвалідністю, діяльність яких має соціальну спрямованість | Міська програма поліпшення життєзабезпечення, реабілітації, соціального захисту людей похилого віку та осіб з інвалідністю на 2015-2019 роки | Рішення міської ради від 29.01.2015 року № 1263/68 | 186000 | 186000 | ||
0813242 | 3242 | 1090 | Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення | Міська програма поліпшення життєзабезпечення, реабілітації, соціального захисту людей похилого віку та осіб з інвалідністю на 2015-2019 роки | Рішення міської ради від 29.01.2015 року № 1263/68 | 1725000 | 1725000 | ||
1000000 | Відділ культури Каховської міської ради | 793725 | 634500 | 159225 | 159225 | ||||
1010000 | Відділ культури Каховської міської ради | 793725 | 634500 | 159225 | 159225 | ||||
1014060 | 4060 | 0828 | Забезпечення діяльності палаців i будинків культури, клубів, центрів дозвілля та iнших клубних закладів | Програма економічного, соціального та культурного розвитку м.Каховки на 2019 рік | Проект рішення міської ради | 159225 | 159225 | 159225 | |
1014082 | 4082 | 0829 | Інші заклади та заходи в галузі культури і мистецтва | Програма розвитку культури і духовності в місті на 2018-2022 роки | Рішення міської ради від 21.12.2017 року № 910/49 | 609000 | 609000 | ||
1014082 | 4082 | 0829 | Інші заклади та заходи в галузі культури і мистецтва | Проект "Тачанка і помідори":малюємо символ Каховки | Рішення міської ради від 29.06.2017 року № 677/38 | 20000 | 20000 | ||
1014082 | 4082 | 0829 | Інші заклади та заходи в галузі культури і мистецтва | Громадський бюджет (бюджет участі громади) - проект "Історія Каховки - у твоєму смартфоні" | Рішення міської ради від 29.06.2017 року № 677/38 | 5500 | 5500 | ||
1100000 | Відділ у справах молоді та спорту Каховської міської ради | 601990 | 601990 | ||||||
1110000 | Відділ у справах молоді та спорту Каховської міської ради | 601990 | 601990 | ||||||
1113131 | 3131 | 1040 | Здійснення заходів та реалізація проектів на виконання Державної цільової соціальної програми "Молодь України" | Міська комплексна програма "Молодь" на 2017-2021 роки | Рішення міської ради від 24.11.2016 року № 420/23 | 297000 | 297000 | ||
1113133 | 3133 | 1040 | Інші заходи та заклади молодіжної політики | Програма "Стипендії міської ради для обдарованої молоді" | Рішення міської ради від 24.11.2016 року № 421/23 | 63490 | 63490 | ||
1113133 | 3133 | 1040 | Інші заходи та заклади молодіжної політики | Програма розвитку Українського козацтва на 2017- 2021 роки | Рішення міської ради від 22.12.2016 року № 479/26 | 50000 | 50000 | ||
1115011 | 5011 | 0810 | Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань з олімпійських видів спорту | Програма розвитку фізичної культури і спорту в м. Каховці на 2018-2021 роки | Рішення міської ради від 12.12.2017 року № 907/49 | 110000 | 110000 | ||
1115012 | 5012 | 0810 | Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань з неолімпійських видів спорту | Програма розвитку фізичної культури і спорту в м. Каховці на 2018-2021 роки | Рішення міської ради від 12.12.2017 року № 907/49 | 70000 | 70000 | ||
1115022 | 5022 | 0810 | Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань та заходів з інвалідного спорту | Програма розвитку фізичної культури і спорту в м. Каховці на 2018-2021 роки | Рішення міської ради від 12.12.2017 року № 907/49 | 6500 | 6500 | ||
1115062 | 5062 | 0810 | Підтримка спорту вищих досягнень та організацій, які здійснюють фізкультурно-спортивну діяльність в регіоні | Програма розвитку фізичної культури і спорту в м. Каховці на 2018-2021 роки | Рішення міської ради від 12.12.2017 року № 907/49 | 5000 | 5000 | ||
3700000 | Фінансове управління Каховської міської ради | 1455093 | 1455093 | ||||||
3710000 | Фінансове управління Каховської міської ради | 1455093 | 1455093 | ||||||
3719770 | 9770 | 0180 | Інші субвенції з місцевого бюджету | Міська програма поліпшення життєзабезпечення, реабілітації, соціального захисту людей похилого віку та осіб з інвалідністю на 2015-2019 роки | Рішення міської ради від 29.01.2015 року № 1263/68 | 102093 | 102093 | ||
3719770 | 9770 | 0180 | Інші субвенції з місцевого бюджету | Міська програма поліпшення життєзабезпечення, реабілітації, соціального захисту людей похилого віку та осіб з інвалідністю на 2015-2019 роки | Рішення міської ради від 29.01.2015 року № 1263/68 | 100000 | 100000 | ||
3719770 | 9770 | 0180 | Інші субвенції з місцевого бюджету | Міська програма поліпшення життєзабезпечення, реабілітації, соціального захисту людей похилого віку та осіб з інвалідністю на 2015-2019 роки | Рішення міської ради від 29.01.2015 року № 1263/68 | 43000 | 43000 | ||
3719770 | 9770 | 0180 | Інші субвенції з місцевого бюджету | Програма економічного, соціального та культурного розвитку м.Каховки на 2019 рік | Проект рішення міської ради | 780000 | 780000 | ||
3719770 | 9770 | 0180 | Інші субвенції з місцевого бюджету | Програма економічного, соціального та культурного розвитку м.Каховки на 2019 рік | Проект рішення міської ради | 430000 | 430000 | ||
Х | Х | Х | УСЬОГО | Х | Х | 20579353 | 15400548 | 5178805 | 5016805 |
Секретар ради І.А.Гончарова |
Додаток 7
до рішення міської ради
від №
Перелік органів виконавчої влади, відділів та управлінь міської ради за якими закріплено контроль за справлянням
(стягненням) платежів до міського бюджету
Назва органу |
Код бюджетної класифікації |
Назва платежу |
Каховська ДПІ Новокаховського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя |
Перелік платежів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів бюджету» |
|
Міськрайоне управління у Каховському районі та м. Нова Каховка ГУ Держгеокадастру у Херсонській області |
21110000 |
Надходження коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва |
22012500 |
Плата за надання інших адміністративних послуг |
|
Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Каховської міської ради |
21081100 |
Адміністративні штрафи та інші санкції |
КВУ «Каховський водоканал», та Відділ міського господарства надзвичайних ситуацій, обліку житла Каховської міської ради |
24061600 |
Інші надходження до фондів охорони навколишнього природного середовища |
Відділ економіки комунального майна та землі Каховської міської ради |
22080400 |
Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності |
24060300 |
Інші надходження ( плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності) |
|
31030000 |
Кошти від відчуження майна, що належить АРК та майна, що перебуває в комунальній власності |
|
33010000 |
Кошти вiд продажу землi |
|
Відділ містобудування та архітектури Каховської міської ради |
24170000 |
Надходження коштiв пайової участi у розвитку iнфраструктури населеного пункту |
24060300 |
Інші надходження ( плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності) |
|
Центр надання адміністративних послуг, Відділ реєстрації місця проживання осіб |
22012500 |
Плата за надання інших адміністративних послуг |
Відділ Державної реєстрації Каховської міської ради |
22010300 |
Адмiнiстративний збiр за проведення державної реєстрацiї юридичних осiб, фiзичних осiб — пiдприємцiв та громадських формувань |
22012600 |
Адміністративний збір за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень |
|
22012900 |
Плата за скорочення термiнiв надання послуг у сферi державної реєстрацiї речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень i державної реєстрацiї юридичних осiб, фiзичних осiб — пiдприємцiв та громадських формувань, а також плата за надання iнших платних послуг, пов’язаних з такою державною реєстрацiєю |
Секретар ради І.А.Гончарова
Додаток 8
до рішення міської ради
№
ПРОГНОЗ
міського бюджету на 2020 та 2021 роки
1. Загальна частина
Прогноз міського бюджету на наступні за плановим (2019 роком) два бюджетні періоди складено на виконання вимог ст.20 Бюджетного кодексу України.
Обсяг фінансового ресурсу на 2020 та 2021 роки (далі – Прогноз) розроблено з урахуванням вимог Бюджетного та Податкового кодексів України, проекту Основних напрямів бюджетної політики на 2019-2021 роки, який схвалений розпорядженням Кабінету міністрів України від 18.04.2018 № 315-р, прогнозу Державного бюджету України на 2019-2021 роки, Програми соціально-економічного розвитку міста Каховки на 2020-2021 роки та інших законодавчих актів, що стосуються місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин, постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 №404 «Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року»,
Прогноз включає індикативні прогнозні показники міського бюджету за основними видами доходів, фінансування, видатків і кредитування та ґрунтується на принципі збалансованості, який планується досягти завдяки зростанню доходів бюджету та раціонального і економного використання наявних фінансових ресурсів шляхом підвищення результативності, ефективності бюджетних видатків.
Метою середньострокового бюджетного прогнозування є створення дієвого механізму управління бюджетним процесом, встановлення зв’язку між стратегічними цілями та можливостями бюджету у середньостроковій перспективі, забезпечення прозорості, передбачуваності та послідовності бюджетної політики адміністративно-територіальної одиниці.
Основними завданнями бюджетної політики на середньострокову перспективу є:
планування реальних надходжень міського бюджету на основі прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку міста з урахуванням податкової бази і фактичного рівня відповідних надходжень.
активізація підприємницького потенціалу, зниження частки тіньової економіки для підвищення податкоспроможності.
підвищення результативності та ефективності бюджетних видатків;
посилення бюджетної дисципліни та контролю за витратами бюджету;
забезпечення фінансування інвестиційних проектів (програм), що мають термін реалізації більше одного року .
Принципами середньострокового бюджетного прогнозування, є збалансованість, обґрунтованість, ефективність та результативність.
Бюджетна політика на період до 2021 року спрямовуватиметься на підтримку економічного зростання, стимулювання переходу до інноваційно-інвестиційної моделі розвитку, проведення структурних реформ у бюджетній сфері та економіці, зокрема, в освіті, житлово-комунальному господарстві, а також на забезпечення гідних умов життєдіяльності для кожного громадянина.
Індикативними показниками соціально-економічного розвитку, які використовуються при складанні Прогнозу, є:
основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2019-2021 роки , схвалені постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 року № 546,
збереження протягом 2019 року норм щодо зарахування 13,44% акцизного податку з пального до місцевих бюджетів;
зарахування до місцевих бюджетів 100 відсотків єдиного податку, що сплачується платниками єдиного податку четвертої групи (сільгосптоваровиробники);
зокрема індекс споживчих цін, індекс цін виробників промислової продукції,
підвищення розміру прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати та посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки;
зміни в ціновій політиці щодо енергоносіїв .
Надходження до міського бюджету на 2020 рік прогнозуються в сумі 162909,3 тис. грн, що на 1,7 % більше, ніж очікується у 2019 році та на 2021 рік – 170199 тис. грн, що на 4,5 % більше, ніж очікується у 2020 році.
В основу формування прогнозу міського бюджету на 2019,2020 та 2021, роки покладено наступні показники прогнозу соціально - економічного розвитку міста.
Основні прогнозні показники соціально – економічного розвитку міста на 2020 та 2021 роки
Найменування показника |
Од вим |
2020 рік |
2021 рік |
ВВП номінальний |
тис грн |
На рівні міста не прогнозується |
|
ВВП реальний, темп зростання |
%% |
На рівні міста не прогнозується |
|
Індекс споживчих цін: |
%% |
||
грудень до грудня попереднього року |
105,0 |
104 |
|
Прибуток підприємств |
тис грн |
27800,0 |
29190,0 |
в тому числі: комунальної форми власності |
тис грн |
- |
- |
Фонд оплати праці |
тис грн |
550000,0 |
664000,0 |
Рівень безробіття населення у віці 15-70 років |
%% |
0,9 |
0,9 |
Баланс товарів і послуг (платіжний баланс) |
тис. дол. США |
-13900,0 |
-13900,0 |
Експорт товарів і послуг: |
тис. дол. США |
22500,0 |
23600,0 |
відсотків до попереднього року |
%% |
105,1 |
105,0 |
Імпорт товарів і послуг: |
тис. дол. США |
36400,0 |
37500,0 |
відсотків до попереднього року |
%% |
103,1 |
103,1 |
Окремі показники прогнозу економічного та соціального розвитку міста, які покладені в основу формування прогнозу міського бюджету на 2020 та 2021 роки, а саме: покращення таких фінансових показників підприємств, збільшення фонду оплати праці — 550 000,0 тис.грн. у 2020 році, 664000 тис. грн. у 2021 році, збільшення обсягу експорту продукції підприємствами міста з 22500,0 тис.дол. США у 2020 році до 23600,0 тис.грн. у 2021 році дають можливість сформувати на середньострокову перспективу показники міського бюджету.
2. Індикативні прогнозні показники
міського бюджету на 2020 -2021 роки
2.1. За основними видами доходів, фінансування, видатків і кредитування:
Індикативні прогнозні показники міського бюджету на 2020-2021 роки
(тис.грн)
Назва показника |
2020 рік |
2021 рік |
ДОХОДИ |
408594,6 |
430907,3 |
Власні та закріплені: |
162909,3 |
170199 |
у тому числі: |
||
Податок на доходи фізичних осіб |
107000 |
112000 |
Плата за землю |
15500 |
16000 |
Податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності |
50,0 |
50,0 |
Єдиний податок |
23080 |
24090 |
Акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів |
4100 |
4300 |
Міжбюджетні трансферти |
245685,3 |
260708,3 |
ВИДАТКИ |
408594,6 |
430907,3 |
у тому числі: |
||
Державне управління |
22185,0 |
23220,0 |
Освіта |
137396,2 |
143941,6 |
Соціальний захист та соціальне забезпечення |
205097,6 |
215690,7 |
Культура і мистецтво |
7020,5 |
7450,0 |
Фізична культура і спорт |
6135,0 |
6730,0 |
Житлово – комунальне господарство |
8180,3 |
8500,0 |
Будівництво та регіональний розвиток |
10500,0 |
12100,0 |
Транспорт та транспортна інфраструктура, дорожнє господарство |
5500,0 |
6050,0 |
Інші програми та заходи, пов’язані з економічною діяльністю |
800,0 |
920,0 |
Громадський порядок та безпека |
500,0 |
550,0 |
Охорона навколишнього природного середовища |
180,0 |
195,0 |
Резервний фонд |
600,0 |
600,0 |
Міжбюджетні трансферти (інші субвенції з місцевого бюджету) |
4500,0 |
4960,0 |
ФІНАНСУВАННЯ |
- |
- |
КРЕДИТУВАННЯ |
- |
- |
Прогноз надходжень податку та збору на доходи фізичних осіб розраховано відповідно до базової ставки оподаткування доходів (18 відсотків), з урахуванням зростання надходжень в 2020 році на 5,9%, у 2021 році – на 4,7%.
Питома вага податку та збору на доходи фізичних осіб у 2020 та 2021 роках у загальному обсязі доходів загального фонду становитиме 69,5 та 69,6 відсотків відповідно.
Прогноз обсягу надходжень з податку на прибуток підприємств до бюджету у 2020-2021 роках розраховано відповідно до положень Податкового кодексу України.
При розрахунках надходжень єдиного податку в 2020-2021 роках враховано збільшення ставки податку у зв’язку із зростанням розміру мінімальної заробітної плати.
Прогнозні надходження акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в 2020-2021 роках розраховано на підставі очікуваних надходжень 2019 року.
Прогноз обсягу надходжень екологічного податку на 2020 та 2021 роки розраховано відповідно до ставок податку, визначених статтями 243, 245 та 246 Податкового кодексу України та виходячи з нормативів відрахувань податку до міського бюджету в розмірі 25,0 відсотків відповідно до Бюджетного кодексу України.
Прогноз надходжень коштів від продажу землі визначено на основі розрахунків, наданих відділом економіки комунального майна та землі Каховської міської ради , по об’єктах комунальної власності та площах земельних ділянок, які планується продати у 2020 - 2021 роках.
Провідними напрямами у сфері зміцнення дохідної бази міського бюджету є:
- забезпечення вимог бюджетного законодавства у процесі виконання міського бюджету;
- створення додаткових робочих місць;
- додержання норм законодавства про оплату праці в частині дотримання підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності державних гарантій в оплаті праці;
- залучення до оподаткування підприємств, зареєстрованих за межами області, податком на доходи фізичних осіб за місцем здійснення виробничої діяльності;
- збільшення розміру виплати заробітної плати суб’єктами господарювання, які мають значні валові доходи, але виплачують її на рівні мінімальної заробітної плати;
Дохідна частина прогнозу міського бюджету на 2020 -2021 роки
розроблена на основі норм чинного та запропонованих змін до Податкового і Бюджетного кодексів України та інших законодавчих актів та поліпшення умов ведення бізнесу.
При прогнозуванні дохідної частини місцевих бюджетів було враховано:
-
статистичні показники, які використовуються при розрахунку прогнозних надходжень податків та зборів, зокрема за 2017 рік, очікувані макропоказники Мінекономрозвитку на 2018 рік та прогнозні на 2019-2021роки за
І сценарієм, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018р. № 546; -
зміни податкового законодавства щодо індексації ставок, виражених у абсолютних значеннях;
-
фактичне виконання дохідної частини бюджету за результатами 2015 - 2017 років та 7 місяців 2018 року.
Розміри міжбюджетних трансфертів спрогнозовано з урахуванням підвищення фінансової спроможності міського бюджету та рівня забезпеченості повноважень міської ради.
3. Пріоритетні завдання, перелік заходів, які необхідно здійснити, та результати яких планується досягти в рамках Прогнозу:
Основною метою діяльності міської влади у сфері бюджетно-фінансової політики є формування достатніх фінансових ресурсів для реалізації першочергових антикризових заходів, підвищення ефективності використання бюджетних коштів і посилення бюджетної дисципліни, спрямування коштів на фінансування пріоритетних заходів соціально-економічного розвитку та створення умов для покращення діяльності суб'єктів господарювання територіальної громади міста.
3.1. Наповнення міського бюджету:
Пріоритетними напрямами розвитку бюджетоутворюючих галузей регіону та основні завдання щодо активізації підприємницької діяльності є наступні заходи:
- підвищення рівня конкурентоспроможності виробництв, технологічне оновлення, впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій;
- розвиток галузей промислового комплексу, які зорієнтовані на кінцеве споживання;
- створення додаткових робочих місць;
- забезпечення конкурентоспроможності виробництва на внутрішньому і зовнішньому ринку;
- подальше усунення перешкод для розвитку підприємництва;
- поліпшення бізнес-клімату, створення сприятливих умов для стабільної та ефективної роботи суб’єктів підприємництва;
- додержання норм законодавства про оплату праці в частині дотримання підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності державних гарантій в оплаті праці;
- легалізація найманої праці і оподаткування прихованих доходів фізичних осіб;
- перегляд діючих договорів використання земельних ділянок несільськогосподарського призначення та збільшення розміру орендної плати
- забезпечення вимог бюджетного законодавства у процесі виконання міського бюджету.
Заходами та інструментами підвищення рівня транспарентності процесу оподаткування та рівня фіскальної й організаційної діяльності відповідних служб є:
- забезпечення дотримання принципів державної регуляторної політики, зокрема прозорості та врахування громадської думки, під час підготовки, прийняття і перегляду законодавства з оподаткування;
- забезпечення проведення масово-роз’яснювальної роботи серед населення через засоби масової інформації щодо соціального значення легалізації праці та заробітної плати, обов’язкового декларування доходів та сплати податків
Факторами впливу на збільшення/зменшення надходжень платежів до міського бюджету є наступні чинники:
- розмір середньомісячної заробітної плати одного штатного працівника;
- розмір фонду оплати праці працівників (штатних та нештатних), зайнятих економічною діяльністю;
- розмір мінімальної заробітної плати;
- розмір збільшення ставок оподаткування, визначених в абсолютних значеннях, з урахуванням індексів споживчих цін, індексів цін виробників промислової продукції.
Розвиток управління об’єктами комунальної власності є основною метою діяльності міської влади, яка спрямована на здійснення ефективного управління ресурсами територіальної громади міста, забезпечення прибуткової діяльності комунальних підприємств та збільшення надходжень до бюджету м. Каховки від використання об'єктів комунальної власності та відчуження майна.
Першочерговими заходами міської влади на середньострокову перспективу є наступні заходи:
- забезпечення виконання затверджених показників надходжень до бюджету м. Каховки від відчуження майна, що знаходиться в комунальній власності;
- забезпечення своєчасного фінансування виконаних комунальними підприємствами робіт і послуг за бюджетні кошти;
- підвищення прозорості використання коштів підприємствами, установами та організаціями комунальної форми власності шляхом відображення всіх доходів та обґрунтованості витрат у фінансових планах;
- посилення відповідальності керівників підприємств комунальної форми власності за виконання фінансових планів;
- підвищення прибутковості діяльності підприємств комунальної форми власності;
- здійснення контролю за виконанням договорів оренди комунального майна, землі та своєчасними надходженнями орендної плати.
Завдяки проведенню вищезазначених заходів, очікується отримати наступні результати:
- покращення фінансових показників господарської діяльності підприємств, організацій та установ, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Каховки;
- скорочення обсягів заборгованості по ПДФО, податку на прибуток, платі за землю та орендній платі за користування майном комунальної власності;
- збільшення надходжень до бюджету м. Каховка від використання майна комунальної власності.
-
-
Використання бюджетних коштів в основних сферах діяльності:
-
Прогноз видатків міського бюджету на 2020 та 2021 роки розроблено на основі прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку, визначених основними напрямами бюджетної політики на 2019-2021 роки, який схвалений розпорядженням Кабінету міністрів України від 18.04.2018 № 315-р, прогнозу Державного бюджету України на 2019-2021 роки, Програми соціально-економічного розвитку міста Каховки на 2020-2021 роки та інших законодавчих актів, що стосуються місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин, постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 №404 «Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року».
Прогнозний розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2020 року розраховано з урахуванням підвищення на 5,6% до попереднього року (4407 гривні), з 1 січня 2021 року – 5% (4627 гривні), посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки відповідно на 9,4% (2102 гривні) та 7,6% (2262 гривні).
При розрахунку видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв у 2020-2021 роках враховано збільшення обсягу коштів, які передбачені у бюджеті поточного року зі змінами, в середньому на коефіцієнт 1,1.
Державне управління
Забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування обраховано виходячи з потреби у фінансуванні поточної діяльності. Це витрати на оплату праці, нарахування на заробітну плату та витрати на господарське утримання. Обрахунок таких витрат проведено з урахуванням заходів щодо ефективного та раціонального використання коштів міського бюджету.
Також до державного управління включено видатки на фінансування іншої діяльності у сфері державного управління, а саме фінансування міських програм з підтримки діяльності органів самоорганізації населення, висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування засобами масової інформації, програма державної реєстрації права комунальної власності, програму призовної дільниці.
Основними результатами, яких планується досягти:
- проведення масових заходів по санітарній очистці та озелененню міста;
- підвищення ефективності системи місцевого самоврядування, постійну оптимізацію процесів взаємодії засобів масової інформації та органів міської влади;
- забезпечення фінансування заходів з проведення призову громадян на строкову військову службу;
Освіта
Видатки на утримання галузі «Освіта» обраховано виходячи із необхідності у виконанні наступних заходів:
- збереженням діючої мережі освітніх закладів (8 дошкільних закладів міста, 7 загальноосвітніх шкіл, 4 позашкільних заклади, міжшкільний навчально – виробничий комбінат), функціонування мережі дитячих дошкільних закладів виходячи з демографічної ситуації;
- запровадження розробки програм, пов’язаних із енергозбереженням та зменшенням навантаження бюджету на розрахунки за енергоносії;
- забезпечення літнім відпочинком до 70% учнів загальноосвітніх навчальних закладів;
- проведення поточних та капітальних ремонтів у навчальних закладах та установах освіти.
Основними результатами, яких планується досягти, є:
- підвищення рівня забезпечення дошкільною освітою 1,1 тис. дітей дошкільного віку;
- підвищення рівня забезпечення загальною середньою освітою 2,4 тис. дітей шкільного віку;
- підвищення якості харчування дітей в дитячих дошкільних закладах, учнів 1 – 4 класів, та учнів дітей – сиріт та дітей із малозабезпечених сімей;
- забезпечення надання якісних та відповідно до виявлених бажань батьків та учнів послуг у галузі позашкільної освіти;
- зменшення навантаження бюджету за спожиті закладами освіти енергоносії;
- підвищення якості освітніх послуг.
Соціальний захист та соціальне забезпечення
Пріоритетними завданнями у сфері соціального захисту та соціального забезпечення є збільшення видатків загального фонду міського бюджету на фінансування міських програм, пов’язаних із підтримкою соціально вразливих верств населення.
У зв’язку із зменшенням обсягу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електричної енергії, природного газу, послуг тепло - водопостачання і водовідведення, квартирної плати, у прогнозних видатках на 2020-2021 роки також передбачено зменшення відповідних видатків соціального захисту та соціального забезпечення.
Збільшення обсягу видатків передбачено з утримання центру соціальних служб для сім ї, дітей та молоді, центру соціальної реабілітації дітей – інвалідів, територіального центру, міської програми поліпшення життєзабезпечення, реабілітації, соціального захисту людей похилого віку та інвалідів. По територіальному центру обраховано додатково видатки, які планується здійснювати за рахунок спеціального фонду (власних надходжень – платних соціальних послуг).
До обслуговування у територіальному центрі планується залучити 2,9 тис. одиноких непрацездатних громадян, що на 3,3 відсотків більше від показників 2019 року. До складу центру ввійшло чотири відділення, а саме відділення соціально – побутової адаптації, відділення соціальної допомоги вдома, відділення соціально – медичних послуг, відділення з організації надання адресної натуральної та грошової допомоги.
Центром соціальної реабілітації дітей-інвалідів планується надавати послуги 28 вихованцям з різними вадами захворювання.
Основними результатами, яких планується досягти, є:
- підвищення питомої ваги коштів на соціальну підтримку, що надаються мало захищеним верствам населення;
- збільшення кількості соціальних послуг, що надаються територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг);
- підвищення ефективності використання бюджетних коштів соціального спрямування;
- можливість надання додаткових соціальних гарантій ветеранам та інвалідам;
- забезпечувати підтримку чотирьом громадським організаціям ветеранам та інвалідам.
Включено також до прогнозних видатків видатки з надання пільг сім’ям військовослужбовців, які беруть участь в антитерористичній операції на житлово – комунальні послуги, надання адресної грошової допомоги вдовам або одному із батьків військовослужбовців, загиблих під час проведення антитерористичної операції, надання матеріальної допомоги внутрішньо переміщеним особам, які прибувають з Донецької, Луганської областей та АР Крим, та інші видатки.
Житлово – комунальне господарство
Фінансування житлово – комунального господарства передбачається також за рахунок загального і спеціального фонду бюджету (бюджету розвитку).
У 2020-2021 роках передбачається фінансування таких програм:
- проведення капітального ремонту житлового фонду міської ради та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків на умовах співфінансування ;
- збільшення кількості об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;
- утримання об’єктів благоустрою: освітлення доріг, прибудинкових територій, скверів та інших місць з використанням енергозберігаючих світильників; збереження зелених насаджень міста, їх утримання в задовільному та упорядкованому стані, створення та формування високо декоративних і ефективних в екологічному відношенні насаджень; охорона та благоустрій парків, обслуговування пам’ятних знаків, благоустрій кладовищ.
Основними результатами, яких планується досягти, є:
- надання населенню житлово – комунальних послуг належної якості та підвищення рівня безпеки систем життєзабезпечення населених пунктів;
- створення конкурентного середовища у житлово – комунальній сфері.
Культура і мистецтво
Видатки на утримання галузі «Культура і мистецтво» обраховано за рахунок як загального так і спеціального фондів міського бюджету.
Передбачається здійснити такі заходи:
- оптимізація співвідношень між обсягами фінансування за рахунок загального фонду бюджету та спеціального фонду (власних надходжень) закладів культури;
- запровадження розробки програм, пов’язаних із енергозбереженням та зменшенням навантаження бюджету на розрахунки за енергоносії;
- збереження та поповнення бібліотечних фондів.
Основними результатами, яких планується досягти, є:
- підвищення рівня якості надання послуг з культурного виховання дітей та населення міста;
- зменшення навантаження бюджету за спожиті закладами культури енергоносії;
- розширення переліку надання платних послуг, що надаються закладами культури.
Фізична культура та спорт
Видатки на утримання закладів з фізичної культури та спорту обраховано виходячи із необхідності у виконанні наступних заходів:
- з оптимізації співвідношень між обсягами фінансування за рахунок загального фонду бюджету та спеціального фонду (власних надходжень) дитячо – юнацької спортивної школи;
- запровадження розробки програм, пов’язаних із енергозбереженням та зменшенням навантаження бюджету на розрахунки за енергоносії;
- проведення спортивних змагань.
Основними результатами, яких планується досягти, є:
- підвищення рівня якості надання послуг з фізичного виховання дітей та населення міста;
- зменшення навантаження бюджету за спожиті закладами фізичної культури та спорту енергоносії;
- розширення переліку надання платних послуг, що надаються закладами фізичної культури.
Будівництво та регіональний розвиток
Пріоритетними завданнями є забезпечення у фінансуванні бюджетних програм з реконструкції об’єктів житлового фонду міської ради та житлового фонду об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, реконструкції систем тепло-, водопостачання та водовідведення об’єктів комунальної та соціально – культурної сфери.
Транспорт та транспортна інфраструктура, дорожнє господарство
У 2020 -2021 роках передбачається проводити такі заходи:
- поліпшення наявних об’єктів транспортної інфраструктури;
- забезпечення пільгового перевезення громадян на міських та міжміських маршрутах;
- проведення робіт з капітального і поточного ремонту вулиць і доріг комунальної власності.
Основними результатами, яких планується досягти, є:
- забезпечення транспортного обслуговування мешканців міста згідно із соціальними нормативами;
- збереження існуючої мережі автомобільних доріг міського значення;
- підтримки малозахищених верств населення в частині пільгового перевезення на міських маршрутах.
Інші програми та заходи, пов’язані з економічною діяльністю
До видатків з надання послуг, пов’язаних з економічною діяльністю увійшли видатки на фінансування міської програми підтримки малого і середнього підприємництва, внески до статутного капіталу суб’єктів господарювання.
Результатом реалізації таких програм є підтримка на місцевому рівні державної політики підтримки підприємництва, політики зайнятості населення та інвестиційно – інноваційної стратегії міської влади.
Громадський порядок та безпека
Як і в 2018 році на 2020-2021 роки планується фінансування міської програми підтримки діяльності громадського формування з охорони громадського порядку «Щит».
Основними результатами, якої планується досягти, є:
- застосування впливових заходів до порушників Правил благоустрою міста;
- покращення стану правопорядку в місті та удосконалення системи профілактики правопорушень.
Охорона навколишнього середовища
Пріоритетними завданнями діяльності у сфері охорони навколишнього середовища є забезпечення безпеки життєдіяльності населення, запобіганню виникнення природних і техногенних катастроф.
У 2020-2021 роках передбачається продовження реалізації наступних заходів:
- мінімізація шкідливого впливу на довкілля небезпечних відходів та хімічних речовин (реконструкція міського полігону ТПВ);
- реконструкція очисних споруд;
- озеленення міста.
Основними результатами, яких планується досягти, є:
- суттєве збільшення обсягу збору ТПВ;
- підвищення рівня озеленення міста.
4. Виконання інвестиційних програм (проектів)
Прогнозні показники міського бюджету за бюджетними програмами, які забезпечуватимуть виконання інвестиційних програм (проектів)
(тис.грн)
Код та назва бюджетної програми |
Назва інвестиційної програми (проекту) |
Строк реалізації інвестиційної програми (проекту) |
Найменування обєкта |
Ступінь готовності,% |
Обсяг коштів бюджету |
|
2020 рік |
2021 рік |
|||||
7360 «Виконання інвестиційних проектів» |
Реконструкція очисних споруд |
2021 |
Коригування проекту з реконструкції очисних споруд |
- |
650,0 |
650,0 |
Пріоритетним напрямком є спрямування коштів на продовження будівництва та реконструкції раніше розпочатих об’єктів комунального господарства та їх завершення в межах коштів, виділених із державного бюджету для цих цілей та наявного фінансового ресурсу міського бюджету на їх співфінансування.
5. Міжбюджетні відносини
Прогнозні показники міжбюджетних трансфертів на 2020-2021 роки
Назва показника |
2020 рік |
2021 рік |
Базова дотація |
- |
- |
Кошти, що передаються до бюджету вищого рівня |
- |
- |
Освітня субвенція |
54785,0 |
63550,3 |
Соціальні субвенції |
190900,3 |
197158,0 |
Ключовим напрямом бюджетної політики на 2020- 2021 роки у сфері взаємовідносин державного бюджету з міським бюджетом як і в 2018 році є збалансування загальнодержавних інтересів і інтересів громади, спрямованих на раціональне використання економічного потенціалу регіону з максимально можливим економічним ефектом при мінімальних затратах.
Відповідно до 97 Бюджетного кодексу України до міжбюджетних трансфертів враховано:
- освітню субвенцію;
- соціальні субвенції (субвенції з державного бюджету на виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, особам, які не мають право на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги на догляд за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло,- водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
Конкретні показники обсягу видатків на 2020-2021 роки будуть уточнюватись залежно від реальних можливостей бюджету на відповідні роки.